Policja i kolejarze razem na rzecz bezpieczeństwa. W Opolu
W Opolu odbyła się kolejna edycja akcji „Bezpieczny Przejazd – Zatrzymaj się i Żyj”, mająca na celu poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. Wspólne działania prowadzili funkcjonariusze opolskiej policji, Straży Ochrony Kolei oraz pracownicy Polskich Linii Kolejowych.
Jak pokazują statystyki i tragiczne zdarzenia z przeszłości, nieuwaga na torach może kosztować zdrowie, a nawet życie.
Rozkład jazdy:
- Jakie najczęstsze błędy popełniają kierowcy na przejazdach kolejowych?
- W jaki sposób można awaryjnie wyłamać zaporę na przejeździe w sytuacji zagrożenia życia?
- Dlaczego akcje edukacyjne, takie jak „Bezpieczny Przejazd – Zatrzymaj się i Żyj”, są tak ważne?
Kontrole i edukacja na przejeździe przy ul. Harcerskiej
Akcja odbyła się w rejonie przejazdu kolejowego przy ul. Harcerskiej w Opolu. Mundurowi sprawdzali, czy kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego i właściwie zachowują się w obrębie torowisk. Kiedy szlabany były opuszczone z powodu nadjeżdżającego pociągu, policjanci wraz z kolejarzami rozmawiali z kierowcami, rozdawali ulotki informacyjne oraz książeczki edukacyjne dla dzieci. Wszystko po to, by przypomnieć uczestnikom ruchu o zagrożeniach i zasadach, jakie obowiązują w rejonie przejazdów kolejowych.
Pokaz awaryjnego wyłamywania zapór
W ramach akcji odbył się także briefing prasowy, w którym udział wzięli m.in. kom. Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu oraz asp. Przemysław Kędzior – oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Eksperci przypomnieli o zasadach bezpieczeństwa, a pracownicy PKP zaprezentowali, w jaki sposób w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia można awaryjnie wyłamać zaporę kolejową, aby opuścić przejazd.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Zasady, które ratują życie
Policjanci podczas rozmów z kierowcami przypominali, że każdy z nas ma realny wpływ na swoje bezpieczeństwo w podróży. Niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, omijanie zapór czy wjeżdżanie na przejazd bez upewnienia się o możliwości kontynuowania jazdy, to prosta droga do tragedii.
Przypominamy najważniejsze zasady obowiązujące na przejazdach kolejowych:
- Zabronione jest objeżdżanie opuszczonych zapór lub wjeżdżanie na przejazd w trakcie ich opuszczania lub podnoszenia.
- Nie wolno wjeżdżać na tory, jeśli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.
- Zabronione jest wyprzedzanie pojazdów na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi.
- Nie wolno omijać pojazdu oczekującego na otwarcie przejazdu, jeśli wymaga to wjazdu na przeciwny pas ruchu.
Chwila nieuwagi może kosztować życie
Każdego dnia przejazdy kolejowe są miejscem przecinania się ruchu drogowego i kolejowego. To miejsca szczególnie niebezpieczne, dlatego tak ważna jest rozwaga i cierpliwość kierowców. Jak podkreślają mundurowi – chwila nieostrożności, zniecierpliwienie czy pośpiech mogą mieć tragiczne konsekwencje.
Wspólne działania policjantów, Straży Ochrony Kolei i pracowników kolei mają uświadamiać kierowców i minimalizować ryzyko wypadków na torach. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien pamiętać: zatrzymaj się, rozejrzyj i żyj.
Komentarze