Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Podniesienie prędkości do 250 km/h na CMK skróci czas przejazdu; wiemy o ile

inforail
15.11.2022 14:45
0 Komentarzy

Wiceminister Andrzej Bittel, odpowiadając na interpelację poselską wskazał na korzyści z podniesienia prędkości na CMK.

Wiemy też, że są opóźnienia w pracach i z czego wynikają.

Szybciej

Z informacji przekazanych przez zarządcę infrastruktury na dzień dzisiejszy przewidywany czas przejazdu na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Zawiercie z uwzględnieniem odcinków, na których planowane jest wdrożenie prędkości 250 km/h będzie wynosić 1 godzinę i 4 minuty. Czas ten jest krótszy od obecnego o około 20 minut – wskazał Andrzej Bittel.

W zależności od parametrów linii kolejowych, tj. długości, liczby obiektów niezbędnych do objęcia systemem ETCS oraz poziomu systemu, szacunkowy czas od podpisania umowy do uzyskania zezwolenia Prezesa UTK na dopuszczenie do eksploatacji może wynosić 4 lata.

Jak podał wiceminister ppóźnienia występujące przy realizacji projektu modernizacji CMK spowodowane są problemami z uzyskaniem prawa dysponowania nieruchomością dla działek o nieuregulowanym stanie prawnym, które są niezbędne do przeprowadzenia zakładanych prac. Dodatkowo ze względu na obecną sytuację na rynku wystąpiły problemy z brakiem lub opóźnieniem dostaw niektórych materiałów i urządzeń. Powyższe spowodowało konieczność zmiany terminów zamknięć torowych, jak również konieczność zmian kolejności realizacji robót w ramach kontraktu. Podniesienie prędkości na linii kolejowej nr 4 do 250 km/h możliwe będzie dopiero po wykonaniu wszystkich zaplanowanych prac, uruchomieniu systemu ERTMS/GSM-R, systemu ERTMS/ETCS poziom 2, oraz przeprowadzeniu procesu certyfikacji i uzyskaniu zezwolenia na dopuszczenie do eksploatacji całej linii CMK. W świetle ww. problemów obecnie analizowany jest wpływ opóźnień na harmonogram projektu.

Komentarze