Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Plaga kradzieży kabli kolejowych na Śląsku. I szybka reakcja Straży Ochrony Kolei

inforail
27.07.2025 19:30
0 Komentarzy

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei ze Śląska po raz kolejny wykazali się skutecznością w walce z przestępczością przeciwko infrastrukturze kolejowej.

W ostatnich dniach ujęli pięciu mężczyzn w wieku od 29 do 59 lat, którzy zostali przyłapani na gorącym uczynku podczas prób kradzieży kabli kolejowych. Dzięki szybkiej reakcji i działaniom operacyjnym, złodziejski proceder został przerwany, a sprawcy odpowiedzą przed sądem.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie zagrożenia dla ruchu kolejowego niesie za sobą kradzież kabli z infrastruktury kolejowej?
  2. W jaki sposób funkcjonariusze SOK ustalili miejsca i sprawców kradzieży na terenie województwa śląskiego?
  3. Jakie konsekwencje prawne grożą zatrzymanym za próbę kradzieży kabli kolejowych?
Patrol SOK
Patrol SOK/foto: SOK

Cztery incydenty, trzy linie kolejowe, jeden cel – kradzież

Do zatrzymań doszło w różnych lokalizacjach województwa śląskiego – na trzech ważnych szlakach kolejowych. Sprawcy próbowali ukraść przewody stanowiące elementy systemów sterowania ruchem kolejowym oraz łączności. Tego rodzaju przestępstwa mogą mieć poważne konsekwencje – nie tylko dla infrastruktury, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa pasażerów i płynności ruchu kolejowego.

Mundurowi ze stacji SOK w Rybniku, Zawierciu i Katowicach działali na podstawie informacji operacyjnych. Przy zatrzymanych zabezpieczono kilkadziesiąt metrów skradzionych przewodów oraz narzędzia służące do ich wycinania – m.in. siekiery, piłkę do metalu, młotek, sekator oraz nóż.

Straty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych

Wstępne szacunki wskazują, że straty wyrządzone przez działania podejrzanych wynoszą kilkadziesiąt tysięcy złotych i obciążają Polskie Linie Kolejowe. Usiłowanie kradzieży elementów infrastruktury kolejowej to nie tylko wykroczenie majątkowe – to również realne zagrożenie dla zdrowia i życia, biorąc pod uwagę znaczenie tych systemów dla bezpiecznego funkcjonowania kolei.

Sprawą zajmuje się policja, a złodziejom grozi więzienie

Dalsze postępowania prowadzą Komenda Powiatowa Policji w Żorach, Komenda Powiatowa Policji w Będzinie oraz Komisariat VII Policji w Katowicach. Za kradzież elementów infrastruktury kolejowej podejrzanym grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

SOK: Reagujemy na każdy sygnał

Straż Ochrony Kolei podkreśla, że każde zgłoszenie dotyczące prób sabotażu, wandalizmu lub kradzieży na terenie kolejowym jest traktowane priorytetowo. Skuteczna interwencja to nie tylko odzyskanie skradzionego mienia, ale przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym i przeciwdziałanie dalszej degradacji infrastruktury.

Zatrzymania te pokazują, jak ważna jest obecność wyspecjalizowanych służb w ochronie transportu publicznego i jak istotna okazuje się współpraca między służbami a społeczeństwem w walce z przestępczością.

Komentarze