Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PKP PLK rozpoczęły ostatni etap przebudowy wiaduktu na ul. Dekerta w Krakowie

inforail
10.11.2022 11:45
0 Komentarzy

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły ostatni etap przebudowy wiaduktu kolejowego na ul. Dekerta w Krakowie, znajdującego się na modernizowanej linii średnicowej biegnącej przez centrum miasta.

Wszystkie prace w rejonie tego wiaduktu zakończą się w jeszcze w br.

Kolejny etap prac

Jak przekazał w środę Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK, rozpoczęty właśnie etap prac obejmie przebudowę jezdni przebiegającej pod torami.

Wcześniej starą, dwuprzęsłową konstrukcję wiaduktu zastąpiono szerszą, która daje dwa razy więcej miejsca na tory. Likwidacja podpór pozwoliła na korzystną zmianę przebiegu drogi.

Po zakończeniu przebudowy – wskazał Hamarnik – pod wiaduktem będą szersze chodniki, lepsza widoczność i bezpieczniejszy ruch na skrzyżowaniu ul. Dekerta i Romanowicza. Zgodnie z planami wszystkie prace zakończą się w tym roku.

Przedstawiciel PLK przypomniał, że w ramach inwestycji prowadzonych na trasie średnicowej zmodernizowano do tej pory wiadukty na ul. Powstańców Wielkopolskich, Łokietka, Kamiennej, Prądnickiej, Kopernika, Morawiańskiego i Złocieniowej.

Przebudowa linii średnicowej Kraków Główny Towarowy – Rudzice jest obecnie najważniejszym przedsięwzięciem na terenie krakowskiego węzła kolejowego. Wartość inwestycji przekracza 1,2 mld zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 194,9 mln euro.

Dobiegające końca prace modernizacyjne linii średnicowej polegają na zastąpieniu dwoma nowymi, 850-metrowymi estakadami nasypu ziemnego biegnącego przez centrum Krakowa, od ul. Kopernika do ul. Miodowej, i wybudowaniu na nich czterech torów. Kończy się teżbudowa trzech równoległych mostów kolejowych na Wiśle – dwa z nich zostały już oddane do użytku – pierwszy w maju 2020 r., a drugi – w czerwcu br.

Powstają także przystanki kolejowe Kraków Grzegórzki przy Hali Targowej i Kraków Złocień. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w połowie przyszłego roku.

W sumie PLK przebudowują odcinek torów o długości 20 km. Po zakończeniu inwestycji pociągi pojadą z prędkością 160 km/h, a w centrum Krakowa – 100 km/h. (PAP)

Komentarze