Pierwszy liniowy EN57 dojechał do gdańskiego lotniska
12 czerwca 2023 roku, o godz. 6:36, na linię PKM wjechał pierwszy w historii liniowy pociąg elektryczny.
Był nim zmodernizowany EN57 POLREGIO, jadący z Malborka do gdańskiego Portu Lotniczego, gdzie wysiadło z niego około 50 pasażerów.
Elektryczny etap
Tym samym oddana w 2015 r. jako tymczasowo spalinowa linia PKM rozpoczęła nowy, elektryczny etap.
Na razie tylko częściowo skorzystają z niego pasażerowie, gdyż dopiero po zrealizowaniu przez PKP PLK swojej części elektryfikacji na linii 201 (Gdynia - Kościerzyna), możliwe będzie pełne wykorzystanie potencjału jaki dają szybsze i większe Elektryczne Zespoły Trakcyjne.
W ciągu niespełna dwóch lat, dzięki wykorzystaniu funduszy europejskich, zrealizowaliśmy cały projekt elektryfikacji linii kolejowej PKM – mówi Rafał Rychel, dyrektor Pionu Inwestycyjnego PKM SA. – W ramach prac budowlanych zabitych zostało ponad 1100 fundamentów palowych, zamontowanych zostało 900 słupów trakcyjnych oraz 120 bramek trakcyjnych, pomiędzy którymi rozciągnęliśmy 40km lin nośnych i dwa razy tyle przewodów jezdnych. Co najważniejsze, całość prac zaplanowano w taki sposób aby nie ograniczać przepustowości naszej linii kolejowej, a wszystkie prace wymagające zemknięć obu torów jednocześnie wykonywane były w nocnych przerwach technologicznych.
– Warto przypomnieć, że linia PKM od samego początku planowana była jako linia zelektryfikowana, jednak ze względu na brak sieci trakcyjnej na linii 201 (Gdynia – Kościerzyna), z którą linia PKM łączy się w Rębiechowie, plany elektryfikacji samorządowa spółka PKM SA musiała odłożyć w czasie – do momentu przygotowania przez PKP PLK projektu elektryfikacji linii 201 – przypomina Grzegorz Mocarski, prezes PKM SA. – Elektryfikacja samej linii PKM, bez tworzącej z nią wspólną sieć linii 201 byłaby bezcelowa, bo trakcja elektryczna kończyłaby się „ślepo” w Rębiechowie. Dlatego cały czas namawialiśmy naszych partnerów z PKP PLK do elektryfikacji linii 201 i w sierpniu 2017 r. podpisaliśmy porozumienie o współpracy, określające zakres wszystkich planowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Pomorską Koleją Metropolitalną S.A. przedsięwzięć inwestycyjnych, w którym strony zdeklarowały zakończenie ich realizacji do końca 2023 roku.
PKM SA zrealizowała swoją część inwestycji zgodnie z tymi ustaleniami oraz zgodnie z umową na dofinansowanie inwestycji przez UE. Tymczasem PKP PLK nie rozpoczęła jeszcze swojej części inwestycji, a niedawno wpisała projekt elektryfikacji oraz modernizacji linii 201 do Krajowego Programu Kolejowego z terminem realizacji 2030-2032.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Opóźnienia ze strony PKP PLK powodują, że w bieżącym roku na zelektryfikowanej linii PKM pociągi elektryczne pojawią się w ograniczonym zakresie. Od 12 czerwca 2023 r. jeździć będą tylko cztery takie składy:
- Malbork 5:50 – Gdańsk Wrzeszcz 6:35 – Gdańsk Port Lotniczy 6:56
- Gdańsk Port Lotniczy 7:10 – Gdańsk Wrzeszcz 7:31 – Gdańsk Główny 7:36 – Tczew 8:00
- Tczew 15:34 – Gdańsk Wrzeszcz 16:03 – Gdańsk Port Lotniczy 16:24
- Gdańsk Port Lotniczy 17:05 – Gdańsk Wrzeszcz 17:27 – Tczew 18:00
Pociągi te kursować będą od poniedziałku do piątku aż do rozpoczęcia wakacji (czyli do 26 czerwca). Przewozy będą realizowane zmodernizowanymi jednostkami EN57.
By przynajmniej częściowo ratować sytuację samorząd województwa pomorskiego – jako organizator przewozów kolejowych w regionie – zdecydował się kupić cztery pociągi hybrydowe, które będą w stanie poruszać się po zelektryfikowanej linii PKM, a następnie pojadą dalej po niezelektryfikowanej linii 201. Pociągi te pojawią się na Pomorzu już w 2024 r.
Komentarze