Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Pekin: Wizyta Cezarego Grabarczyka i Andrzeja Wacha w Chinach

inforail
15.06.2009 13:46
0 Komentarzy

Cezary Grabarczyk, Minister Infrastruktury oraz Andrzej Wach, Prezes Zarządu PKP S.A. prowadzą rozmowy z przedstawicielami chińskiego rządu i chińskich kolei państwowych w Pekinie w dniach 15 – 16 czerwca br.. Polska oferuje stronie chińskiej między innymi współpracę z PKP CARGO S.A. Dotyczy ona wykorzystania potencjału spółki w zakresie przekształcenia się w operatora logistycznego, które wynika z trwającej głębokiej restrukturyzacji firmy.
Będzie to docelowo oznaczało aktywizację w transporcie towarów między Europą a Azją. Omówiona zostanie również współpraca z polskimi firmami budowlanymi i projektowymi przy modernizacji dróg kolejowych w Polsce. Rozmowy z udziałem Ministra Infrastruktury w Pekinie dotyczą także współpracy polsko-chińskiej w transporcie drogowym, morskim i lotniczym.
Grupa PKP zaoferuje chińskim firmom możliwość współpracy konsorcjalnej w projektach inwestycyjnych modernizacji polskich linii kolejowych. Dostęp do tego rynku jak największej liczby podmiotów z różnych części świata ma wpływ na większą konkurencję między wykonawcami budowlanymi oraz obniżanie cen realizowanych kontraktów. Polska oferta jest szczególnie atrakcyjna, ponieważ PKP S.A. współpracują z firmami wyspecjalizowanymi w przygotowywaniu projektów oraz wykonawstwie budowlanym inwestycji infrastrukturalnych. Daje to możliwość nawiązania skutecznej współpracy dla firm i kapitału chińskiego.
PKP S.A. są także zainteresowane współpracą z chińskimi firmami przy dużych projektach inwestycyjnych budowy węzłów komunikacyjnych w miejscu obecnych dworców kolejowych należących do PKP S.A. Przedstawiciele chińskiego rządu otrzymają również propozycję wykorzystania polskiego systemu SUW 2000, który umożliwia tanie i szybkie prowadzenie ruchu kolejowego na torach o różnych rozstawach szyn. Problem taki występuje w kolejowym ruchu towarów między Europą a Chinami. Przyśpieszenie ruchu kolejowego zwiększy jego konkurencyjność w stosunku do transportu morskiego i lotniczego.

Komentarze