Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Od dziś panoramiczne wagony w pociągu Porta Moravica; jadą przez Czechy i Polskę

inforail
11.06.2023 15:45
0 Komentarzy

Od dziś (11 czerwca 2023 roku) w pociągach Porta Moravica można podróżować wyjątkowymi wagonami panoramicznymi ze Szwajcarii.

W całej Europie jest tylko dwanaście wagonów tego typu.

Szwajcarskie wagony

Od 11 czerwca Koleje Austriackie ÖBB w porozumieniu ze swoim szwajcarskim partnerem SBB uruchomiły je na trasie pociągu EuroCity Porta Moravica Graz – Brzecław – Ostrawa – Przemyśl.

Wagony panoramiczne z serii Apm61 zostały zakupione przez Szwajcarskie Koleje Federalne SBB w 1991 roku w liczbie zaledwie 12 sztuk. Przeznaczone były dla pociągów EuroCity, które przejeżdżają przez regiony z atrakcyjnymi widokami na magiczne górskie krajobrazy lub doliny wzdłuż rzek, np. przez Alpy czy dolinę Renu. SBB rozmieściło je na trasach ze Szwajcarii do Włoch, Francji, Niemiec, Holandii czy Austrii. Obecnie obsługują sezonowy pociąg turystyczny Gotthard Panorama Express wzdłuż starej linii Gotthard Pass i kursują w pociągu EC Transalpin Zürich – Graz oraz pociągu EC 8 / 9 Zürich – Hamburg. Od 11 czerwca zostały włączone również do połączeń EC 104/105 Porta Moravica Graz – Przemyśl, a dzień później pojadą też w przeciwnym kierunku. Trasa pociągu przebiega między innymi wzdłuż bardzo atrakcyjnej wizualnie i jednocześnie najstarszej kolejki górskiej na świecie Semmeringbahn w Austrii.

Trzydziestoletnie wagony przeznaczone są do obsługi międzynarodowych pociągów dalekobieżnych. Są klimatyzowane i dysponują 54 miejscami siedzącymi. Mogą poruszać się z prędkością do 200 km/h. W 2010 roku zostały one zmodernizowane, np. zainstalowano gniazda elektryczne 230 V do zasilania przenośnej elektroniki podróżnej, takiej jak laptopy, tablety czy telefony komórkowe. Wyprodukowała je szwajcarska firma Schindler Waggon AG. Producent podaje, że dzięki dużym łukowatym panoramicznym szybom pasażer ma nawet o 90% większą widoczność w porównaniu z klasycznym wagonem, a kąt, pod jakim może obserwować otoczenie z siedzenia, jest o 25 do 40% większy. Dodatkowo podłoga w wagonie panoramicznym jest wyższa niż w zwykłych wagonach, dzięki czemu pasażerowie mają nieco lepszy widok.
Panoramiczny wagon będzie kursował jako zwykły wagon pierwszej klasy w pociągu Porta Moravica. Obowiązują bilety 1. klasy i zaleca się rezerwację.
Panoramiczny wagon powinien kursować na trasie Porta Moravica co najmniej do końca tegorocznego rozkładu jazdy w grudniu.

Komentarze