Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Nowe połączenie kolejowe między Wilnem, Rygą i Tallinem to wspólny sukces przewoźników z krajów bałtyckich

inforail
07.01.2025 10:45
0 Komentarzy

Jak już informowaliśmy na łamach InfoRail.pl od 6 stycznia, po dodaniu dodatkowego pociągu na trasie Tallin–Valga–Tallin przez estońskiego operatora „Elron”, można odbyć podróż z Wilna do Tallina w jeden dzień.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie są największe wyzwania związane z wprowadzeniem wspólnego systemu sprzedaży biletów dla połączeń między stolicami krajów bałtyckich?
  2. W jaki sposób nowe połączenie kolejowe ma wpłynąć na rozwój południowej Estonii i jej międzynarodowe relacje?
  3. Jakie są dalsze plany przewoźników dotyczące optymalizacji podróży między Wilnem a Tallinem, aby uczynić ją bardziej konkurencyjną wobec innych środków transportu?
Połączenie kolejowe z Tallina do Wilna; pierwsze po 30 latach
Połączenie kolejowe z Tallina do Wilna; pierwsze po 30 latach

Współpraca na rzecz lepszego połączenia

Podczas pierwszej testowej podróży menedżerowie przewoźników omówili dalsze kroki w rozwoju tej linii. Jednym z priorytetów jest zaoferowanie pasażerom wspólnego biletu w atrakcyjnej cenie oraz zminimalizowanie liczby przesiadek.

– „Chcemy rozszerzać geograficzne możliwości podróży naszych pasażerów i oferować im więcej opcji. Cieszę się ze współpracy wszystkich krajów w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań. Ważne, że wszyscy mamy wspólny cel i wizję, dlatego wierzę, że wkrótce będziemy mogli zaproponować mieszkańcom trzech państw wygodniejsze podróże ekologicznym środkiem transportu” – powiedziała Kristina Meidė, dyrektor generalna „LTG Link”.

Meidė podkreśliła, że zazwyczaj dostosowanie rozkładu jazdy dla międzynarodowej trasy zajmuje ponad rok. Tym razem udało się to zrobić w zaledwie sześć miesięcy. Niemniej jednak opracowanie jednego systemu sprzedaży biletów, który umożliwiłby zakup po korzystnych cenach, wymaga więcej czasu. Jest to związane z różnicami w przepisach podatkowych oraz kompatybilnością systemów IT poszczególnych przewoźników.

Regularne połączenie po latach

– „Dostosowanie rozkładów jazdy w Estonii, Łotwie i Litwie pozwoliło nam stworzyć regularne połączenie kolejowe między tymi trzema krajami, które nie funkcjonowało od prawie 30 lat” – powiedział Lauri Betlem, przewodniczący zarządu „Elron”.

Betlem dodał, że chociaż teoretycznie podróże koleją między stolicami były możliwe wcześniej, to dzięki nowym rozkładom przesiadki będą teraz znacznie wygodniejsze. Szczególnie południowa Estonia skorzysta na nowym połączeniu, ponieważ poprawia ono międzynarodowe relacje regionu.

Wspólne cele przewoźników

Raitis Nešpors, przewodniczący zarządu łotewskiego przewoźnika „Pasažieru Vilciens” (Vivi), podkreślił, że głównym celem trzech operatorów kolejowych jest poprawa dostępności transportu między krajami bałtyckimi.

– „Dostosowanie rozkładów jazdy to dopiero pierwszy krok w tworzeniu wygodnego połączenia kolejowego dla pasażerów między państwami bałtyckimi. Praca nad poprawą mobilności między naszymi krajami będzie kontynuowana, a obecne połączenie odzwierciedla wspólne cele i zdolność do współpracy wszystkich trzech przewoźników” – powiedział Nešpors.

Plany na przyszłość

Podczas spotkania kierownicy przewoźników uzgodnili, że wspólny system sprzedaży biletów, który pozwoli pasażerom na korzystne zakupy, zostanie wprowadzony w pierwszym kwartale tego roku. Plan zakłada także, że do tego czasu na trasie z Wilna do Tallina pozostanie tylko jedna przesiadka.

Alternatywa dla samochodów i szansa na rozwój

Nowe połączenie kolejowe ma być alternatywą dla podróży samochodem, a także fundamentem dalszego rozwoju komunikacji kolejowej w regionie. Ostatecznym celem jest stworzenie bezpośredniego, konkurencyjnego i codziennego połączenia między stolicami krajów bałtyckich.

„LTG Link”, będąca częścią Grupy LTG, od lat działa na rzecz promowania kolei jako zrównoważonego środka transportu. W 2023 roku z usług spółki skorzystało około 5 milionów pasażerów, co oznacza wzrost o 7% w porównaniu z poprzednim rokiem. Większość, bo 4,7 miliona pasażerów, podróżowała na trasach krajowych w Litwie.

Grupa LTG, największa grupa kolejowa w krajach bałtyckich, rozwija swoją działalność w trzech głównych obszarach: przewozów towarowych i pasażerskich, zarządzania oraz rozwoju infrastruktury kolejowej. Firma stawia na poprawę doświadczeń podróżnych, promując jednocześnie zrównoważony rozwój i minimalizowanie wpływu transportu na środowisko.

Nowe połączenie kolejowe między Wilnem, Rygą i Tallinem to kolejny krok w kierunku lepszego połączenia regionu oraz promowania kolei jako wygodnej i ekologicznej alternatywy dla innych środków transportu.

Komentarze