Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Most na Regalicy w Szczecinie przetrwał próby obciążeniowe

inforail
25.10.2023 11:45
0 Komentarzy

Zakończyły się próbne obciążenia na wiadukcie i moście kolejowym na Regalicy.

W listopadzie planowane jest złożenie wniosku o uzyskanie pozwolenia na jego użytkowanie.

Ciągłość ruchu kolejowego i żeglugi

Inwestycja zwiększy swobodę żeglugi śródlądowej i zapewni ciągłość ruchu kolejowego.

„Zbliżamy się do końca naszej inwestycji. Nowy most łączący oba brzegi Regalicy to ponad 2800 ton stali i 10 tys. elementów. Stary most został rozebrany i nie stanowi już przeszkody w żegludze” – poinformował w komunikacie prasowym dyrektor kontraktu Budimex SA. Sławomir Krekora.

Most kolejowy na Regalicy charakteryzował się niskim prześwitem, co ograniczało żeglugę śródlądową. Jedynie podnoszenie zwodzonego przęsła umożliwiało przepływ barek, lodołamaczy i jednostek technicznych. Czynność ta była pracochłonna i dawała zaledwie 12,73 m szerokości szlaku żeglownego pod przęsłem.

Aby umożliwić ruch jednostek żeglugi śródlądowej pod mostem, ruch pociągów musiał być zatrzymany na czas otwarcia przęsła zwodzonego mostu. Z kolei ruch barek pod mostem był zatrzymywany na czas, kiedy przęsło mostu było opuszczone, aby umożliwić wykonywanie przewozów kolejowych. Przebudowany most o długości 276 m zwiększy swobodę żeglugi śródlądowej i zapewni ciągłość ruchu kolejowego.

W listopadzie planowane jest złożenie wniosku o uzyskanie pozwolenia na jego użytkowanie.
Most na rzece Regalica

Jak poinformował wykonawca, wybudowane zostały dwa nowe tory pozwalające poruszać się pociągom z prędkością ponad 100 km/h. Umożliwiony zostanie również swobodny przepływ jednostkom pływającym, w tym zlokalizowanym w pobliskiej bazie lodołamaczom. W zakres inwestycji wchodzi również przebudowa 12 km torów i budowa nowego peronu.

W trakcie przeprowadzonych prób obciążeniowych wykorzystano cztery lokomotywy o łącznej masie 480 ton do obciążeń statycznych oraz lokomotywę o masie 120 ton do próby dynamicznej. Prędkość pojazdów w próbach została stopniowo zwiększana od 10 km/h do ponad 100 km/h, osiągając maksymalną prędkość eksploatacyjną.

Na ukończeniu są prace związane z układaniem nawierzchni torowej i budową sieci trakcyjnej. Zakończono też kluczowe etapy prac związanych z budową murów oporowych nasypu kolejowego oraz wiaduktu drogowego, który umożliwi bezkolizyjny przejazd ul. Szklaną pod linią kolejową 273 relacji Szczecin – Wrocław. Oddano również do użytku nowy budynek nastawni, w którym uruchomiono komputerowy system sterowania ruchem kolejowym na stacji.

Wartość inwestycji realizowanej dla Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie i PKP PLK to ok. 282 mln zł netto. W listopadzie planowane jest złożenie wniosku o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.(PAP)

Komentarze