Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Moskwa: RŻD zaapelowały do rządu o 1,5 miliarda dolarów na projekty w Mongolii

inforail
13.10.2009 20:08
0 Komentarzy

Koleje RŻD zwróciły się do rosyjskiego rządu federalnego o 1,5 mld $ na budowę linii kolejowej do Tawan Tolgoi, która będzie obsługiwać pokłady węglowe w Mongolii, pisze gazeta 'Wedomosti’. Nie jest również wykluczone wypuszczenie alternatywnych obligacji „finansowej infrastruktury produkcyjnej“dla realizacji projektu. Przypomnijmy, że na realizację projektów z zakresu infrastruktury kolejowej w Mongolii w Ułan Bator już podpisano umowę na ustanowienie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością „Rozwój infrastruktury“(koleje –50%, spółka Erdenes IPF –25%, Firma MTP –25%).

RŻD szacuje, że łączne inwestycje w rozwój infrastruktury kolejowej w Mongolii, przygotowane zgodnie z koncepcją, kosztować będą do 6,5 mld $. Obejmuje to 2,2 mld $ które mogą być skierowane na modernizację istniejącej sieci kolejowej, 0,4 mld $ na modernizację taboru i 3,9 mld $ na budowę nowych linii Dalandzadgad-Zuunebajan (zołoto –miedzio – rudne pokłady węgla i ropy naftowej) i Sainszand – Bajantumen (odcinek od głównej arterii Koleji Transmongolskiej do granicy z Chinami).

Pod koniec sierpnia RŻD przedstawiło rządowi Mongolii i Kolejom Transmongolskim koncepcję wspólnej rosyjsko-mongolskiej kolei, rozwoju projektu i budowy nowej infrastruktury kolejowej w Mongolii. Wskazuje to na trzy główne obszary. Zgodnie z pierwszym, jest zaplanowana modernizacja istniejącej sieci Kolei Transmongolskiej (remont infrastruktury, podróże służbowe, częściowa budowa drugiego toru, modernizacji taboru kolejowego). Drugi obszar – budowa nowej linii kolejowej Zuunebajan – Tawan Tolgoi umożliwiającej eksport węgla z Tawan Tolgoi w kierunku Chin i północnej trasy poprzez porty Dalekiego Wschodu Rosji. Trzeci obszar – w przyszłości budowa dodatkowego połączenia kolejowego Bajantumen – Bor-Under (z wykorzystaniem infrastruktury rosyjskich kolei) i uzyskanie koncesji na wydobycie złóż we wschodnich regionach Mongolii.
RŻD stwierdziło, że 'warunkiem inwestycji jest koncepcja o równym udziale rządu mongolskiego jako udziałowca Kolei Transmongolskiej.
’Głównym rozwiązaniem jest otrzymanie od Mongolii przez specjalnie stworzone wspólne przedsięwzięcie na rzecz rozwoju infrastruktury koncesji na eksploatację złóż w Mongolii’ –podkreśliło RŻD w swoim komunikacie.
Od 2007 r. koleje RŻD przekazały mongolskiemu partnerowi 1,35 tys. wagonów towarowych. W niedalekiej przyszłości, zgodnie z umową podpisaną w lipcu 2009 r., RŻD przekaże do dzierżawy 10 lokomotyw.
Kolej Transmongolska została założona w 1949 roku porozumieniem między rządami Związku Sowieckiego i Ludowej Republiki Mongolii na równych zasadach. Po upadku komuny udziały w Kolejach Transmongolskich przejęło RŻD. Udziału RŻD w Kolei Transmongolskiej stanowi ponad 60% przewozów towarowych w kraju. Długość sieci (rozstaw 1520 mm) to 1815 km, natomiast spółka zatrudnia około 16 tys. osób.

Komentarze