Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Modernizacja dworca w Terespolu

inforail
02.02.2010 17:10
0 Komentarzy
PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Lublinie wraz z   przedstawicielami Spółek Grupy PKP oraz firmą GPVT Pracownia Architektoniczna  s.c. z Poznania wstępnie przygotował program funkcjonalno-użytkowy, który zrealizowany zostanie na przeznaczonym do modernizacji dworcu kolejowym w Terespolu. Obiekt po modernizacji będzie bardziej przyjazny dla pasażerów, rozwiązany zostanie problem miejscowych rowerzystów, a nowy wygląd sprawi, że budynek stanie się ozdobą miasta.
W dniu 26 stycznia 2010 r. Inwestor –PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Lublinie –zorganizował spotkanie w sprawie ustalenia programu funkcjonalno –użytkowego budynku dworca kolejowego. Do rozmów zaproszono użytkowników budynku oraz wykonawcę dokumentacji projektowej, budowlanej i wykonawczej firmę GPVT Pracownia Architektoniczna s.c. z Poznania, wybranej spośród czterech oferentów biorących udział w przetargu nieograniczonym.
Wyremontowany tunel w Terespolu. Fot. PKP S.A.
Jednym z tematów rozmów było zorganizowanie ciągu komunikacyjnego umożliwiającego osobom poruszającym się rowerami korzystanie z tunelu podziemnego przebiegającego pod układem torowym. Obecnie wyjście z tunelu prowadzi wprost do poczekalni dworca, tu natomiast obowiązuje zakaz wprowadzania rowerów.  Aby rozwiązać problem, Inwestor przewiduje wyodrębnienie powierzchni komunikacyjnej łączącej przejście podziemne z parkingiem usytuowanym obok dworca. Tu planowane jest zorganizowanie dodatkowych miejsc postojowych dla samochodów i rowerów o pow. ok. 600 m2.
W wyniku przeprowadzonej modernizacji zmieni się wygląd elewacji budynku. Nowy wizerunek będzie zgodny z wprowadzonymi przez PKP S.A. ujednoliconymi zasadami kolorystyki i oznakowania obiektów dworcowych. Jednocześnie PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Lublinie planuje stworzenie nowoczesnych, przystosowanych dla osób niepełnosprawnych kas biletowych, sanitariatów, punktu informacyjnego oraz pomieszczenia na potrzeby opiekuna z dzieckiem. Modernizacja obejmie również przebudowę pomieszczeń ogólnodostępnych i wykonanie windy. Nowością na dworcu będą ruchome schody prowadzące na antresolę usytuowaną w budynku, gdzie oczekujący będą mogli skorzystać z usług gastronomicznych oraz dostępu do internetu. W budynku swoje biura będą miały także Spółki związane z obsługą podróżnych.
Dworzec w Terespolu. Fot. Robert Danieluk, Wikimedia Commons, GFDL
Przypominamy, iż dzięki dobrej współpracy PKP S.A. Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Lublinie i Urzędu Miasta Terespol już wcześniej dokonano poprawy stanu technicznego okolicy dworca. W 2008 r. Gmina Terespol nabyła od PKP S.A. plac przed dworcem. Urząd Miasta wykonał nową nawierzchnię asfaltową podjazdu oraz zlecił wymianę krawężników drogowych, a PKP S.A. dokonała przebudowy chodnika przebiegającego wzdłuż elewacji frontowej. Wydzielono miejsca parkingowe umożliwiające dostęp do budynku dworca podróżnym (w tym osobom niepełnosprawnym), służbom kolejowym i służbom ratowniczym.
Przebudowa dworca kolejowego Terespol jest spójna z ogólnokrajową i europejską strategią rozwoju transportu kolejowego. Dworzec kolejowy PKP Terespol jest kluczowym ogniwem w komunikacji kolejowej zarówno w odniesieniu do krajowego jak i międzynarodowego przewozu osób i towarów. Stacja graniczna Terespol położona jest na ciągu linii E20 przy Granicy Państwa z Białorusią.
Terespol. Fot. PKP S.A.
Polskie Koleje Państwowe S.A. prowadzą w tej chwili proces inwestycyjny na prawie czterdziestu dworcach kolejowych. Do 2012 roku swoje funkcje, wygląd i dostępność dla pasażerów zmienią dworce we wszystkich regionach Polski i w miastach o różnej wielkości. Jest to największa modernizacja polskich dworców kolejowych od 30 lat!
Do 2012 roku PKP S.A. wydadzą na ten cel fundusze o wartości ponad 670 mln złotych. Modernizacje finansowane są z następujących źródeł: fundusze Unii Europejskiej (236 mln złotych), fundusze budżetu państwa (353 mln złotych), fundusze własne PKP S.A. (102 mln złotych). Przez dwa lata PKP S.A. przygotowały niezbędną dokumentację, pozwolenia administracyjne, uzgodnienia z samorządami oraz finansowanie projektów. Prace budowlane w ramach tego programu na pierwszych dworcach rozpoczną się w pierwszej połowie 2010 roku.
Oprócz tego PKP S.A. współpracują z dużymi firmami developerskimi, które są partnerami PKP S.A. przy projektach przebudowy dworców w: Katowicach, Poznaniu oraz Warszawie (Warszawa Zachodnia). Wartość przygotowywanych wspólnie inwestycji z developerami wynosi ponad 2 mld złotych.
PKP S.A. dążą do tego, aby zmodernizowane i budowane nowe dworce były przyjazne pasażerom, bardziej funkcjonalne, wyposażone w nowe rozwiązania stosowane w przestrzeniach publicznych, bardziej bezpieczne i przystosowane do potrzeb osób mających trudności w sprawnym poruszaniu się.
Zmodernizowane dworce mają być związane nie tylko z podróżą, lecz także miejscami spotkań i sposobem na spędzanie wolnego czasu. PKP S.A. chcą, aby dworce były nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi łączącymi różne środki transportu z dużymi parkingami, wzbogaconymi o dodatkowe usługi komercyjne, rozrywkowe, biurowe, hotelowe i restauracyjne.

Komentarze