Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Maszynista pilnie poszukiwany!

inforail
18.04.2017 10:50
0 Komentarzy

Za dwa lata potrzebabędzie 18 tys. maszynistów. To szansa dla poszukujących ciekawej pracy.

Obecnie w Polsce 16,5 tysiąca osób prowadzi pojazdykolejowe, ale przez najbliższe 5 lat prawie 4,5 tys. maszynistów osiągnie wiekemerytalny. Na szczęście większość przewoźników już zaczęła działać, byzniwelować lukę pokoleniową.

Przewoźnicy potrzebują maszynistów i ta tendencja utrzymasię przez kilka następnych lat. Maszynistom bezrobocie raczej nie grozi.Dlatego warto się zastanowić nad wyborem właśnie tego zawodu. Warto zostać maszynistą. Nie dość, że tobardzo ciekawy zawód, to dochodzi argument czysto materialny – zarobkidoświadczonych maszynistów przekraczają średnią pensję krajową. Do tegomaszynista nadal cieszy się dużym prestiżem społecznym ? do wyboru tegozawodu zachęca Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Na początku 2017 r., zgodnie z danymi przekazanymi przezprzedsiębiorstwa kolejowe za pomocą aplikacji rejestr maszynistów, na stanowisku związanym z prowadzeniempojazdu kolejowego pracowało ponad 16,5 tys. osób. Zdecydowana większośćposiadała uprawnienia maszynisty pojazdu trakcyjnego. W związku z niekorzystnąstrukturą demograficzną maszynistów Urząd Transportu Kolejowego spróbowałokreślić zapotrzebowanie na maszynistów w najbliższym czasie. Zgodnie zinformacjami dostarczonymi przez przewoźników za dwa lata potrzebnych będzie 18tys. maszynistów.

W 2016 r. ponad połowa maszynistów miała ponad 50 lat. Wkolejnych latach możliwość przejścia na emeryturę uzyska ponad 700 osóbrocznie. Najwięcej maszynistów – prawie 950 – będzie mogło odejść w 2020 r. Wciągu najbliższych 5 lat prawie 4,5 tys. maszynistów będzie mogło odejść zzawodu na emeryturą. Prawdopodobnie część z nich pozostanie w zawodzie zewzględu na duże zapotrzebowanie. Pracować będą mogli jedynie ci, którzy nadalbędą spełniać wymagania zdrowotne. Jednak ich odejście z zawodu jestnieuniknione. Dlatego w najbliższych latach na rynku będzie gwałtownezapotrzebowanie na nowych maszynistów, szczególnie, że przewoźnicy pasażerscyprzewidują wzrost przewozów.

Zapotrzebowanie na maszynistów pociągów pasażerskich będziezróżnicowane w zależności od polityki transportowej poszczególnych samorządów.Należy przewidywać, że największe będzie w rejonie dużych miast: Warszawy,Krakowa, Łodzi, Poznania, Wrocławia oraz Trójmiasta, gdzie systematycznemuzagęszczeniu ulega siatka połączeń miejskich i aglomeracyjnych. W przypadku pociągów towarowych maszyniścibędą niezbędni do sprawnej obsługi rozwijających się portów (Gdańsk, Gdynia,Szczecin) i kopalń (węgla kamiennego, brunatnego, surowców skalnych, siarki,miedzi) znajdujących się głownie w południowej części Polski oraz największychcentrów logistycznych leżących w pobliżu największych miast.

By zostać maszynistą należy spełnić kilka wymagań. Pierwszyetap to zdobycie licencji maszynisty wydawanej przez Prezesa UTK. Do jejuzyskania trzeba odbyć szkolenie, zaliczyć pozytywnie badania lekarskie ipsychologiczne oraz zdać egzamin w ośrodku szkolenia i egzaminowaniamaszynistów i kandydatów na maszynistów. Osoby, które np. ukończą technikum wzawodzie technik transportu kolejowego lub technik elektroenergetyk transportuszynowego są zwolnione z obowiązku szkolenia i mogą eksternistycznie podejść doegzaminu.

Drugi etap to zdobycie świadectwa maszynisty. Kandydat namaszynistę powinien zatrudnić się u przewoźnika lub zarządcy infrastruktury.Zostanie wtedy skierowany na półtoraroczne szkolenie. Później potrzebne sąkolejne badania lekarskie i zdanie egzaminu ze znajomości infrastrukturykolejową i taboru.

Zdobycie uprawnień dokierowania pojazdem może ułatwić odpowiednia edukacja. ? Powoli odradza sięszkolnictwo kolejowe w Polsce. Zachęcam wszystkich młodych ludzi, którzychcieliby pracować na kolei, aby skorzystali z oferty techników z klasamikolejowymi i kontynuowali naukę na specjalnościach kolejowych uruchamianych nauczelniach wyższych ? przekonuje Ignacy Góra, Prezes UTK. W wielutechnikach można zdobyć tytuł technika automatyka sterowania ruchem kolejowym,elektroenergetyka transportu szynowego lub dróg i mostów kolejowych. Pozwoli tona podjęcie pracy na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem ibezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz z prowadzeniem określonych rodzajówpojazdów kolejowych.


Komentarze