Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Lokomotywa CZLoko pojedzie w Szwecji

inforail
01.03.2021 10:45
0 Komentarzy

Szwecja będzie dwudziestym krajem, w którym lokomotywy czeskiego producenta lokomotyw CZ LOKO będą jeździć po lokalnych liniach kolejowych.

To EffiShunter 1000 w barwach Trainpoint Norway, norweskiej firmy oferującej usługi wynajmu i utrzymania lokomotyw.

Umowa podpisana

Zgodnie z umową zawartą w lutym br. lokomotywa powinna zostać ukończona w 2021 roku i przetestowana. Projekt zakłada jej uruchomienie w pierwszej połowie 2022 roku. Proces dopuszczenia powinien zakończyć się do końca tego samego roku. Kolejnym krokiem powinno być dopuszczenie do ruchu.

– Firma CZ LOKO przekonała nas swoim szerokim portfolio lokomotyw i możliwością modułowych modyfikacji pod konkretne warunki eksploatacji. Lokomotywa będzie wymagała adaptacji do użytku w północnych regionach Skandynawii – wyjaśnia Hans Sørum, dyrektor generalny Trainpoint Norway.

Firma CZ LOKO zdobyła bogate doświadczenie we wdrażaniu lokomotyw w klimacie skandynawskim w Finlandii. Lokalny przewoźnik Fenniarail wykorzystuje lokomotywy EffiShunter 1600 na obszarach na północ od koła podbiegunowego, gdzie zimą temperatury zwykle spadają poniżej -40 ° C. Do eksploatacji na szwedzkich liniach kolejowych, wykorzystywany będzie czteroosiowy EffiShunter 1000, napędzany silnikiem spalinowym CAT C32. Zostanie wyposażony w krajowy system sterowania ATC oraz jednolity europejski system sygnalizacji i sterowania ETCS. Funkcje te pozwolą nie tylko na operacje manewrowe, ale także na pełną usługę liniową.

– Widzimy duży potencjał rynkowy w Szwecji i Norwegii. Z negocjacji z Trainpoint Norway wiemy, że istnieje ponad sto lokomotyw, z których wiele ma kilkadziesiąt lat. Utrzymanie ich w eksploatacji będzie stawało się coraz bardziej wymagające nie tylko ze względu na wiek, ale także brak ETCS. Te lokomotywy będą wymagały wymiany w najbliższych latach – mówi Jan Kutálek, dyrektor handlowy CZ LOKO.

Zielone lokomotywy

Jednak nie chodzi tylko o ETCS. Skandynawia jest generalnie jednym z pionierów wykorzystania zielonych technologii. Szwecja za kilka lat wprowadzi zakaz sprzedaży pojazdów z silnikiem diesla i można przypuszczać, że taka decyzja w najbliższym czasie dotyczyć będzie także kolei.

– Podoba nam się ta idea. W przyszłości spodziewamy się wymiany silnika spalinowego na akumulatory. Doceniamy również, że CZ LOKO rozpoczęło prace nad nową generacją zielonych lokomotyw, takich jak HybridShunter 400 i DualShunter 2000 – podsumowuje Hans Sørum z Trainpoint Norway.

Komentarze