Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kuźnia Raciborska: Rafamet wraca na chiński rynek kolejowy

inforail
30.11.2009 14:36
0 Komentarzy

RAFAMET S.A. - producent obrabiarek dla kolejnictwa obecny na targach Metro China 2009

Po kilkunastu latach nieobecności Fabryka Obrabiarek RAFAMET S.A. z Kuźni Raciborskiej zamierza powrócić na chiński rynku kolejowy. Jak przyznają przedstawiciele Chińskiej Organizacji Transportu i Komunikacji, jest tu miejsce dla producentów maszyn dla kolejnictwa z całego świata. Podczas zakończonych niedawno w Pekinie Międzynarodowych Targów Przemysłu Kolejowego Metro China 2009, RAFAMET oferował swoje tokarki służące do regeneracji zestawów kołowych.
W ostatnich latach w Chinach intensywnie rozwija się pasażerski transport szynowy (kolej, metro, „rapid transit”). Szybka kolej to główny środek transportu dla mieszkańców wielkich chińskich aglomeracji. Jak podaje chińskie ministerstwo transportu, sieć metra działa już w 28 miastach, a do 2015 roku powstanie w kolejnych 19. Inwestycje liczone są tu w miliardach euro! – Do 2015 roku w miejski transport kolejowy zamierzamy zainwestować ponad 80 miliardów euro. Chodzi nie tylko o budowę 70 nowych linii kolejowych o łącznej długości 2100 km, ale i dostawę nowoczesnych maszyn służących do bieżącej modernizacji taboru –informuje Jiao Tongshan, wiceprezydent Chińskiej Organizacji Transportu i Komunikacji. – Jest tu miejsce dla producentów branży kolejowej z całego świata –dodaje Tongshan.
Z zapotrzebowania w Chinach na maszyny do regeneracji zestawów kołowych zamierza skorzystać kuźniański RAFAMET, który jest jednym ze światowych producentów tokarek podtorowych. Przypomnijmy, po kilkunastu latach nieobecności, powrócił do Chin w zeszłym roku, realizując kontrakt dla producenta lokomotyw na dostawę nadtorowej tokarki kołowej o napędzie ciernym.
Jak przyznaje Maciej Michalik, wiceprezes RAFAMET S.A. i dyrektor handlowy, powrót na chiński rynek jest jednak nie lada wyzwaniem. – Chińczycy niemal wszystko potrafią zrobić sami. Dysponują przy tym tanią siłą roboczą, mają dostęp do surowców. W intensywnie rozwijającej się branży kolejowej stawiają jednak na sprawdzoną jakość i nowoczesność –zauważa Maciej Michalik i wskazuje, że trendy idą w kierunku nowoczesnych światowych rozwiązań, które zapewnią bezpieczną i długoletnią eksploatację taboru kolejowego.
RAFAMET S.A. nie ma jednak aspiracji, by samodzielnie działać w Chinach. Taki wymóg narzuca walka konkurencyjna europejskich producentów. – Rynek pasażerskiego transportu szynowego w Chinach jest dziś największym w świecie. Chcemy tu działać w kooperacji z miejscowymi przedsiębiorstwami, które odpowiedzialne byłyby na przykład za produkcję i montaż niektórych elementów obrabiarek oraz szkolenia z zakresu ich obsługi. Taki podział pracy znacznie zwiększa nasze szanse na obecność w Chinach –podkreśla wiceprezes Michalik i zdradza, że są prowadzone w tym zakresie rozmowy i negocjacje z przyszłymi partnerami biznesowymi. – Uzgadniamy zakres współpracy i przygotowujemy się do przetargów, jakie niebawem będą ogłaszane przez chińskie przedsiębiorstwa transportu szynowego –dodaje.
RAFAMET S.A. liczy na pomoc swojego chińskiego partnera –firmy HeBei K.N.T. Technology Trading, z którą podpisał umowę o współpracy na początku tego roku. – Firma K.N.T. jest naszym reprezentantem w Chinach. Na tamtejszym rynku poszukuje dla nas kooperantów. Pomaga nam również przy opracowywaniu ofert w języku chińskim. Razem z K.N.T. uczestniczyliśmy w tegorocznej edycji targów Metro China 2009 w Pekinie –tłumaczy Krzysztof Pestkowski z działu handlowego RAFAMET S.A.

Komentarze