Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Krynica odcięta od sieci kolejowej

inforail
14.06.2010 15:58
0 Komentarzy

Podmyte tory i osunięte skarpy po obfitych opadach deszczu uniemożliwiają lub utrudniają prowadzenie ruchu pociągów na kilku trasach. W związku z sytuacją powodziową na południu Polski Przewozy Regionalne i PKP Intercity wzajemnie honorują bilety w pociągach drugiego przewoźnika.

Tarnów – Krynica
Między Nowym a Starym Sączem został zerwany most na rzece Poprad. Ponadto w wielu innych miejscach na trasie Tarnów – Krynica osunęły się skarpy, zostały podtopione tory, na perony i sieć trakcyjną zawaliły się drzewa, a przejazdy kolejowo – drogowe z powodu naniesionego mułu stały się nieprzejezdne. To wszystko spowodowało, że z całej trasy przejezdny jest tylko odcinek Stróże – Nowy Sącz, na którym pociągi Przewozów Regionalnych kursują według
tymczasowego rozkładu jazdy.
Na pozostałych odcinkach, mimo próśb ze strony PR, przewoźnicy drogowi odmówili uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej. Zwrotów należności za niewykorzystane bilety (okresowe i jednorazowe) dokonuje się bez potrącenia odstępnego. Według zapewnień zarządcy torów – PKP Polskie Linie Kolejowe, wznowienie ruchu kolejowego na odcinku Tarnów – Stróże planowane jest na drugą połowę czerwca, a udrożnienie odcinka Stary Sącz – Krynica na przełom czerwca i lipca. Natomiast odbudowa mostu na rzece Poprad potrwa wiele, wiele miesięcy. Do tego czasu Krynica, Muszyna i inne miejscowości turystyczne: Żegiestów Zdrój, Piwniczna Zdrój, Łomnica, Rytro, a także Stary Sącz będą odcięte od polskiej sieci kolejowej.

Rzeszów – Jasło
Osunięte podtorze na szlaku Czudec – Strzyżów nad Wisłokiem nie zagraża już bezpieczeństwu ruchu kolejowemu. Natomiast na szlaku Boguchwała – Babica osunął się nasyp. Na obydwu odcinkach pociągi kursują z prędkością ograniczoną do 20 km/h, co może powodować opóźnienia.

Kraków – Sędziszów
Z powodu podmycia nasypu na szlaku Zastów – Niedźwiedź przejazd odbywa się z prędkością do 20 km/h, co może wpływać na opóźnienia pociągów.

Pszczyna – Rybnik
W okolicach Radostowic skarpa osunęła się na tor. Pociągi z Pszczyny jeżdżą objazdem przez Chybie aż do Żor z pominięciem Radostowic i Suszca. Trasą podstawową między Pszczyną a Żorami jeździ autobus zastępczy.

Rybnik – Racibórz
Między Rydułtowami a Suminą tor został podtopiony. Pociągi kursują łącznicą z pominięciem przystanków: Rybnik Towarowy, Rybnik Niedobczyce, Rybnik Niewiadom, Rydułtowy, Łuków Śląski i Sumina Wieś. Według informacji zarządcy infrastruktury – PKP Polskie Linie Kolejowe – ruch po trasie podstawowej ma zostać przywrócony dziś, tj. w poniedziałek 14 czerwca około godziny 15.00.

Tarnobrzeg – Stalowa Wola Rozwadów
Po przywróceniu ruchu wprowadzono ograniczenie prędkości do 30 km/h, co ma wpływ na opóźnienia pociągów.

Katowice – Katowice Ligota
W związku z usuwaniem skutków powodzi i wprowadzonymi ograniczeniami prędkości do 20 km/h pociągi mają opóźnienia do 20 minut.

Poznań – Września
Ze względu na osunięcie skarpy na odcinku Kostrzyn Wielkopolski – Podstolice pociągi przejeżdżają wolniej – 20 km/h, co wydłuża czas jazdy.

Szczecin – Gryfino
Z powodu uszkodzenia mostu zwodzonego w Szczecinie pociągi kursują trasą okrężną przez Szczecin Dąbie, co powoduje wydłużenie czasu jazdy o minimum 20 minut. Naprawa mostu ma się zakończyć najwcześniej w środę 16 czerwca.

Komentarze