Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kończy się modernizacja stacji kolejowych Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów

inforail
17.11.2022 16:45
0 Komentarzy

PKP Polskie Linie Kolejowe kończą modernizację stacji Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów, wykonywaną w ramach przebudowy trasy średnicowej biegnącej przez centrum miasta.

Dla podróżnych nowe perony zostaną udostępnione z początkiem grudnia br.

Ostatni etap prac

Jak poinformował PAP Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK, kończący się właśnie ostatni etap prac polega na modernizacji torów na odcinku Kraków Płaszów – Kraków Bieżanów oraz montażu sieci trakcyjnej. Dodatkowy trzeci tor zwiększy możliwości przewozów między Płaszowem i Bieżanowem, a tym samym na krakowskim węźle kolejowym.

„Maksymalny możliwy zakres prac wykonano bez dodatkowych zmian w ruchu pociągów. Nowych zabezpieczeń wymaga wywieszenie przewodów trakcyjnych. Prace energetyków łączą się z czasowymi zmianami w organizacji połączeń” – zapowiedział przedstawiciel PLK.

W związku z tym od 21 listopada do 5 grudnia pociągi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej SKA1 na odcinku Kraków Główny – Wieliczka zostaną zastąpione komunikacją autobusową. Zmiana ta została zaplanowana i ujęta w obowiązującym rozkładzie jazdy. Informacje są dostępne na stacjach i przystankach, w portalu pasażera, a także w pociągach.

Przebudowa linii średnicowej Kraków Główny Towarowy – Rudzice jest obecnie najważniejszym przedsięwzięciem na terenie krakowskiego węzła kolejowego. Wartość inwestycji przekracza 1,2 mld zł, z czego unijne dofinansowanie wynosi 194,9 mln euro.

Dobiegające końca prace modernizacyjne linii średnicowej polegają na zastąpieniu dwoma nowymi, 850-metrowymi estakadami nasypu ziemnego biegnącego przez centrum Krakowa, od ul. Kopernika do ul. Miodowej, i wybudowaniu na nich czterech torów. Kończy się też budowa trzech równoległych mostów kolejowych na Wiśle – dwa z nich zostały już oddane do użytku – pierwszy w maju 2020 r., a drugi – w czerwcu br.

Powstają także przystanki kolejowe Kraków Grzegórzki przy Hali Targowej i Kraków Złocień. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w połowie przyszłego roku.

W sumie PLK przebudowują odcinek torów o długości 20 km. Po zakończeniu inwestycji pociągi pojadą z prędkością 160 km/h, a w centrum Krakowa – 100 km/h.(PAP)

Komentarze