Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kolejowe rozwiązania w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym

inforail
20.02.2018 14:01
0 Komentarzy

Dostosowaniepolskiego prawa do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniudo otwarcia rynku krajowych usług kolejowego transportu pasażerskiego to głównycel przyjętego 20 lutego 2018 r. przez Radę Ministrów projektu nowelizacjiustawy o publicznym transporcie zbiorowym, przedłożonego przez MinistraInfrastruktury.

Nowe rozwiązania wynikają z konieczności dostosowaniapolskich regulacji do przepisów unijnych – informuje MI. Zmieniono zasadybezpośredniego zawierania umów – w transporcie kolejowym zawieranie umów wtrybie bezprzetargowym możliwe będzie na dotychczasowych zasadach do 24 grudnia2023 r. Po tej dacie bezpośrednie udzielanie zamówień możliwe będzie tylko wprzypadkach wymienionych w ustawie.

Zobowiązano organizatora publicznego transportu zbiorowegodo udostępniania zainteresowanym podmiotom informacji istotnych doprzygotowania oferty, w tym informacji dotyczących specyfikacji infrastruktury.W rezultacie zarządcy infrastruktury kolejowej będą wspierać organizatorapublicznego transportu zbiorowego w pozyskiwaniu wszystkich ważnych danychdotyczących specyfikacji infrastruktury.

Rozszerzono informacje, jakie powinno zawierać ogłoszenie ozamiarze przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia na wykonywaniepublicznego transportu zbiorowego lub o zamiarze bezpośredniego zawarcia umowyo świadczenie usług publicznych.

Zwiększono zakres informacji sprawozdawczych przekazywanychprzez organizatorów publicznego transportu zbiorowego marszałkowi województwa,który musi przygotowywać corocznie informację zbiorczą na temat publicznegotransportu zbiorowego z podziałem na transport: autobusowy i kolejowy. Ponadtominister właściwy do spraw transportu będzie zobowiązany do umieszczaniaotrzymywanych informacji zbiorczych w Biuletynie Informacji Publicznej nastronie podmiotowej obsługującego go urzędu.

Przepisy służące otwarciu polskiego rynku kolejowychprzewozów wojewódzkich, które mają ograniczyć zakłócenia konkurencji w związkuz notyfikacją w Komisji Europejskiej pomocy publicznej udzielonej spółce”Przewozy Regionalne” sp. z o.o. na restrukturyzację.

Umowy o świadczenie usług dotyczących publicznego transportuzbiorowego, w odniesieniu do pasażerskich przewozów wojewódzkich w transporciekolejowym, zawarte z operatorem wybranym w trybie bezpośrednim wskazanym wustawie – wygasają 14 grudnia 2030 r.

W przypadku wojewódzkich przewozów pasażerskich wtransporcie kolejowym nie będzie można stosować niektórych wyłączeń od ogólnejzasady konkurencyjnego przyznawania umów. Oznacza to, że bezpośredniezawieranie umów odnoszących się do wojewódzkich przewozów pasażerskich, po 12grudnia 2020 roku, będzie możliwe tylko w ściśle wskazanych przypadkach.

Pozostałe zmiany

Doprecyzowano definicję „transportu kolejowego” w celuzapewnienia spójności z przepisami ustawy o transporcie kolejowym.

Dodano przepis umożliwiający zawarcie jednej umowy oświadczenie usług publicznych (dotyczących kolejowych pasażerskich przewozówmiędzywojewódzkich międzynarodowych) wprzypadku powierzenia ich wykonywania temu samemu operatorowi. Pozwoli toministrowi ds. transportu, jako organizatorowi przewozów międzywojewódzkich imiędzynarodowych, zawierać jedną umowę o świadczenie usług. Dzięki takiemurozwiązaniu oferta przewozowa będzie spójna, a środki budżetowe wydatkowane nadofinansowanie wskazanych przewozów zostaną racjonalnie i efektywniewykorzystane.

Nowe regulacje mają obowiązywać po 14 dniach od daty ichogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


Komentarze