We wtorek, 27 września 2011 roku rozpoczęła się trzydniowa wycieczka „Kolej siłą polskiej gospodarki”po modernizowanej linii kolejowej E-65, zorganizowana przez Fundację Pro Economicus oraz PKP Polskie Linie Kolejowe. Nasza Redakcja również uczestniczyła w tym specjalnym przejeździe, na który oprócz dziennikarzy zaproszeni zostali przedstawiciele wykonawców modernizacji i samorządowcy. Krótkie informacje na temat stanu prac na poszczególnych stacjach i LCS-ach, zlokalizowanych na linii E-65, zamieściliśmy już na łamach naszego portalu. Teraz pora na bardziej kompleksowe podsumowanie. Zaczynamy w Warszawie.
We wprowadzającej konferencji udział wziął m.in. Jacek Prześluga –członek Zarządu PKP SA, odpowiedzialny za dworce kolejowe. Przekazał on informacje nt. aktualnie realizowanych modernizacji polskich dworców. Aktualnie PKP S.A. prowadzi program modernizacji i rewitalizacji dworców kolejowych w oparciu o trzy źródła finansowe:
1. środki własne i budżetowe –około 70 dworców;
2. środki unijne (Wrocław Główny, Kraków Główny oraz Gdynia Główna);
3. środki prywatne (Katowice, Poznań Główny, Warszawa Zachodnia).
Jak się okazuje największą obecnie prowadzoną inwestycją dworcową jest modernizacja dworca w Katowicach, która prowadzona jest, jak już wspomnieliśmy wcześniej, w oparciu o środki prywatne. Oprócz dworca kolejowego powstanie tu Wielofunkcyjne Zintegrowane Centrum Komunikacyjno-Handlowe, na którym zlokalizowane zostanie centrum handlowe, jak również dworzec PKS. Inwestorem jest Neinver Polska. Łączna powierzchnia centrum to około 3 ha. Wartość powyższej inwestycji to 200 mln euro. Część dworcowa zostanie oddana do użytku z końcem maja 2012 roku, całość w roku 2015. Podobnie jak dworzec w Katowicach większość dworców obecnie modernizowanych przez PKP S.A. ma być gotowych w 2012 roku. Nowoczesne centrum komunikacyjne, obejmujące dworzec PKP, dworzec PKS, przystanek tramwajowy, a także budynki biurowe, centrum handlowe oraz parkingi, powstaje również w Poznaniu. Wartość tej inwestycji to 160 mln euro. Inwestorem jest Tri Granit Development. Kolejnym dworcem realizowanym przez prywatnego inwestora będzie Warszawa Zachodnia. Nowy kompleks dworcowo –biurowy powstanie od strony Al. Jerozolimskich, na powierzchni około 1,7 ha. Inwestorem jest HB Reavis, a wartość inwestycji to 100 mln euro.
Druga część konferencji poświęcona została modernizowanemu Dworcowi Centralnemu. O zakresie prac i ich aktualnym stanie opowiedzieli przedstawiciele wykonawcy –firmy PORR. Jak wiadomo założeniem remontu, prowadzonego aktualnie na stacji jest zachowanie rozwiązań architektonicznych w możliwie niezmienionym kształcie i poddanie ich jedynie modernizacji. Jak się okazuje nie jest to takie proste, jak pierwotnie zakładano. Dwa największe problemy, z jakimi borykał się wykonawca, to rozplanowanie prac bez całkowitego zamykania dworca oraz przeciekająca jego konstrukcja –wyjaśniał Lech Moroz z firmy PORR Polska. Jak wiadomo dworzec funkcjonuje cały czas i na żadnym etapie prac nie był całkowicie zamknięty. Wykonawca stanął zatem przed trudnym zadaniem rozplanowania kolejnych etapów zamykania poszczególnych części dworca, tak, aby nie stracił on swojej funkcjonalności. Prace zostały podzielone na następujące etapy:
Hala kasowa:
Etap 1 Południowa część hali z pozostawieniem dostępu do wszystkich kas pod antresolą wschodnią. Równocześnie prowadzone były prace na antresoli zachodniej. Okres realizacji : sierpień 2010 –listopad 2010.
Etap 2 Rejon wejścia do hali od strony południowo-wschodniej, zachowany dostęp do połowy kas. Okres realizacji : listopad 2010 –grudzień 2010.
Etap 3 Północna część hali, zachowany dostęp do połowy kas. Podczas tego etapu, na terenie całej hali montowane były elementy małej architektury (ławki, punkty handlowe). Okres realizacji : styczeń 2011 –czerwiec 2011. Przekazanie do użytku całości hali kasowej nastąpiło w czerwcu 2011 roku.
Na etapy podzielony został również remont elewacji dworcowej.
Etap 1 Część południowo-zachodnia. Czas realizacji : sierpień 2010 –listopad 2010.
Etap 2 Część południowo-wschodnia. Czas realizacji : grudzień 2010 –marzec 2011.
Etap 3 + 4 Część północna. Czas realizacji : luty 2011 –czerwiec 2011.
Na etapy podzielono także prace przy galerii handlowej.
Etap 1 Wschodnia część galerii północnej. Okres realizacji : wrzesień 2010 –maj 2011.
Etap 2 Galeria wschodnia. Okres realizacji : styczeń 2011 –maj 2011.
Etap 3.1 Wschodnia część galerii południowej od galerii wschodniej do schodów przy ul. Emilii Plater. Okres realizacji : maj 2011 –wrzesień 2011.
Etap 3.2 Środkowa część galerii południowej pomiędzy galerią wschodnią, a galerią środkową. Okres realizacji : maj 2011 –wrzesień 2011.
Etap 4 Zachodnia część galerii południowej oraz południowa część galerii środkowej. Okres realizacji : sierpień 2011 –październik 2011.
Etap 5.1 Zachodnia część północnego fragmentu galerii środkowej oraz południowa część zachodniego fragmentu galerii północnej. Okres realizacji : październik 2011 –grudzień 2011.
Etap 5.2 Wschodnia część północnego fragmentu galerii środkowej oraz północna część zachodniego fragmentu galerii północnej. Okres realizacji : listopad 2011 –grudzień 2011. Przekazanie całości galerii handlowych planowane jest na grudzień 2011 roku.
I wreszcie najistotniejszy z punktu widzenia pasażera był podział prac przy wykonywaniu rewitalizacji peronów. I trak etap 1 zakładał remont Połowy peronu 3 od strony toru 2 oraz połowa peronu 2 od strony toru 1. Okres realizacji : październik 2010 –styczeń 2011.
Etap 2 Połowa peronu 1 od strony toru 7 oraz połowa peronu 4 od strony toru 8. Okres realizacji : luty 2011 –maj 2011.
Etap 3 Połowa peronu 3 od strony toru 4 oraz połowa peronu 2 od strony toru 3. Okres realizacji : czerwiec 2011 –wrzesień 2011.
Etap 4 Połowa peronu 2 od strony toru 1 oraz połowa peronu 3 od strony toru 2. Okres realizacji : wrzesień 2011 –grudzień 2011. Przekazanie peronów zaplanowano również na grudzień 2011 roku.
Drugi problem to przeciekająca konstrukcja dworca. Dylatacje przeciekały jak rzeszoto –mówił Moroz. Jak się okazuje prace związane z ich naprawą nie były uwzględnione w pierwotnych planach. Mimo tych problemów prace na dworcu zakończą się prawdopodobnie pod koniec tego roku w wersji optymistycznej lub na początku roku przyszłego. Do zrobienia jest jeszcze część podziemnych galerii i dwóch peronów. Nie chodzi oczywiście o prace wykończeniowe, ponieważ te trwać mają jeszcze w roku 2012. Mimo ich prowadzenia nie odczują tego podróżni, ponieważ roboty będą prowadzone w częściach dla nich niedostępnych. Być może nie wszyscy wiedzą o istnieniu na dworcu Warszawa Centralnym, podziemi, w których powstać może muzeum PRL-u. To marzenie Jacka Prześlugi, który zapowiedział, iż myśli o tym. Oprócz liftingu dworca, którego celem było przywrócenie jego wyglądu sprzed 30 lat wykonawca został zobowiązany umową podpisaną z PKP SA do zamontowania monitoringu, instalacji wentylacyjnej, systemu ochrony przeciwpożarowej oraz informacji dla pasażerów. Centralny przystosowano również do potrzeb osób niepełnosprawnych, poprzez instalacje wind, a także niesłyszących, którzy będą mieli dyspozycji dwie kasy. Nie zapomniano również o osobach niewidomych, którym poruszanie się po dworcu, zwłaszcza po peronach, mają ułatwić bąblowe ścieżki.
Zostało jeszcze 90% artykułu.
Aby czytać dalej, dołącz do subskrybentów TransInfo.pl już teraz!
Dla indywidualnych czytelników za 15 zł rocznie, a dla firm od 99 zł rocznie! Sprawdź naszą ofertę:
Masz już subskrypcję?
Komentarze