Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Jak druk 3D wspiera branżę kolejową?

inforail
21.10.2019 13:45
0 Komentarzy

Wzrasta liczba firm zbranży kolejowej inwestujących w technologie przyrostowe. Producenci i serwisytaborów kolejowych dostrzegają korzyści wdrożenia druku 3D oraz szacująoszczędności, jakie niesie produkcja z użyciem drukarki 3D.

Jakie urządzenia i materiały sprawdzają się w kolejnictwie?Kto już teraz korzysta z druku 3D do produkcji wagonów i wyposażenia pojazdówszynowych?

Bombardier otwieranowy rozdział produkcji

Bombardier Transportation w maju tego roku wyposażył zakładw Niemczech w produkcyjną drukarkę 3D Stratasys F900. Wybór padł na tę maszynęze względu na duży obszar roboczy, który wynosi 914 × 610 × 914 mm oraz nadostępność inżynieryjnych materiałów. Należy do nich tworzywo Ultem 9085 owysokiej wytrzymałości, odporności na temperaturę i substancje chemiczne, atakże posiadające certyfikat FST (flame-smoke-toxicity).

Bombardier poinformował, że drukowane w 3D części zostanądostarczone do przedsiębiorstw kolejowych i tramwajowych działających wNiemczech, Szwajcarii i Austrii, aby pomóc im w ekonomicznej produkcji iszybkiej wymianie elementów.

„Wcześniej stosowaliśmy włókno szklane i cynę do produkcjielementów pociągu. Możliwość wykorzystania tworzywa ULTEM 9085 spełnia naszekryteria i przenosi nas na nowy poziom, jeśli chodzi o redukcję kosztów iskrócenie czasu realizacji” – mówi André Bialoscek z fabryki w Hennigsdorf.

Narzędzia i częścizamienne

Brytyjska firma Angel Trains nawiązała współpracę z ESG Railoraz Stratasys – producentem przemysłowych drukarek 3D, w ramach której wagonypasażerskie będą wyposażane w drukowane części zamienne. W technologii druku 3Dbędą powstawać m.in. stoliki za oparciem, uchwyty i podłokietniki. Pierwszewydruki trafiły do testów w tym roku.

Inżynierowie z firmy Angel Trains testowali różnetermoplasty, drukując w technologii FDM. Dopiero materiał Antero 800 NA spełniłich oczekiwania pod względem wytrzymałości, ale także wymogów kolejowej normyEN45545-2. Materiał na bazie PEKK jest dostępny do druku na maszynach StratasysFortus 450 mc.

Wytrzymałe konektoryz drukarki 3D

„Możliwość drukowania 3D niestandardowych narzędzi i częścizamiennych, kiedy ich potrzebujemy, bez minimalnej ilości, zmieniła naszłańcuch dostaw. Zmniejszyliśmy zależność od naszych dostawców oraz obniżyliśmykoszty wyrobu pojedynczych części, jednocześnie otwierając więcej źródeł przychodów,ponieważ jesteśmy w stanie obsługiwać więcej mniejszych zleceń w sposóbopłacalny i wydajny” – mówi Michael Kuczmik, Kierownik produkcji addytywnej wSiemens Mobility GmbH.

Siemens korzysta z przemysłowych drukarek 3D Fortus 450mc dowytwarzania konektorów – przyrządów służących do transportu podwozi wagonów.

„Dobrze wykonane złącza są niezbędne do efektywnej ibezpiecznej konserwacji wózków, a zatem znalezienie wystarczająco mocnegomateriału do druku 3D było wyzwaniem – wyjaśnia Michael Kuczmik. Materiał ULTEM9085 jest bardzo wytrzymały, co umożliwia nam drukowanie dostosowanych dopotrzeb elementów zamiast używania tradycyjnych metod wytwórczych”.

Korzyści wdrożeniatechnologii druku 3D w kolejnictwie

Technologie addytywne (potocznie druk 3D) polegają nawytwarzaniu elementów z materiałów termoplastycznych, żywic fotopolimerowych,proszków poliamidowych lub metalicznych. Cechą charakterystyczną tej metodywytwarzania jest warstwowość, która wynika z nakładania kolejnych spajanych zesobą warstw materiału budulcowego.

Główną zaletą drukarek 3D jest szybkość budowy modeli orazdrukowanie skomplikowanych geometrycznie elementów, których po prostu niedałoby się wykonać inna techniką. Druk 3D daje możliwość wykonaniaskomplikowanych geometrycznie elementów w niskich seriach lub pojedynczychsztuk za ułamek kosztów produkcji tradycyjnymi metodami, np. obróbką CNC.

Przemysłowe drukarki 3D pozwalają na drukowanie zwytrzymałych tworzyw, spełniających rygory bezpieczeństwa, takich jakcertyfikaty niepalności. Części wykonane z inżynieryjnych materiałów są lżejszeniż te z aluminimum, a przy tym nie ustępują pod względem wytrzymałości.Technologie addytywne przekładają się na znaczne oszczędności czasu i kosztów wwyniku wykonania elementów bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym. Dziękidrukarce 3D mamy możliwość wykonania części na żądanie, bez konieczności uruchamianiaprocesów zakupowych.

Źródło: https://cadxpert.pl/aktualnosci/druk-3d-w-kolejnictwie-i-transporcie-szynowym/

Komentarze