Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Gdynia: Zakończenie I etapu modernizacji stacji Gdynia Główna

inforail
03.12.2009 16:02
0 Komentarzy

Trwający od dwóch lat pierwszy etap modernizacji stacji Gdynia Główna, stanowiący część wielkiej przebudowy całej linii kolejowej E 65, Warszawa –Gdynia, dobiegł końca.
Zakres prac obejmował trzy rejony stacji Gdynia Główna: wjazd od strony Wejherowa, wjazd od strony Gdańska oraz rejon nastawni „GO”. Wymienione zostały urządzenia sterowania ruchem kolejowym, sieć trakcyjna oraz nawierzchnia torowa z podtorzem i odwodnieniem. Wyremontowano i zmodernizowano budynek nastawni „GO”oraz wyposażono go w nowoczesny system komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym typu „EBIILOCK 950”, zmodernizowano 2 wiadukty kolejowe, 1 przejście pod torami dla pieszych i 2 przepusty oraz wybudowano przejazd kolejowy, umożliwiający dojazd do nastawni. W sumie przebudowano 13 km sieci trakcyjnej, 5,7 km toru, 45 rozjazdów.
W 2010 roku rozpocznie się drugi etap modernizacji stacji, który obejmie swoim zakresem w szczególności: przebudowę wszystkich peronów na stacji wraz z budową wiat peronowych oraz wind dla osób niepełnosprawnych, modernizację przejścia podziemnego dla pieszych łączącego budynek dworca z ulicą Morską, przebudowę nawierzchni torowej z podtorzem i odwodnieniem,a także budowę 500 m ekranów akustycznych i dobudowę przęsła wiaduktu kolejowego w związku z budową drugiego toru PLK na odcinku Gdynia Główna –Gdynia Chylonia.
Planowany termin zakończenia inwestycji przewidziano na rok 2013.
Efekt pierwszego etapu modernizacji stacji to przede wszystkim zwiększona prędkość pociągów przejeżdżających przez stację: z 40 do 60 km/h, co wpłynie na poprawę płynności ruchu pociągów i skrócenia czasu ich przejazdu. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze i komputerowym urządzeniom sterowania ruchem poprawi się bezpieczeństwo. Zmniejszy się również poziom hałasu i drgań, a to z kolei wpłynie korzystnie na środowisko naturalne. Dzięki modernizacji podróż będzie komfortowa, bezpieczna i przede wszystkim szybsza.
Projekt jest współfinansowany w 84% ze środków Unii Europejskiej i w 16% ze środków Budżetu Państwa.

Komentarze