Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Filar techniczny IV pakietu kolejowego w konsultacjach publicznych

inforail
27.07.2020 14:15
0 Komentarzy

Do konsultacji publicznychtrafił projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym,implementującej do prawodawstwa krajowego dyrektywę ParlamentuEuropejskiego i Rady (UE) 2016/797 z dnia 11 maja 2016 r. w sprawieinteroperacyjności systemu kolei w Unii Europejskiej oraz dyrektywęParlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/798 z dnia 11 maja 2016 r.w sprawie bezpieczeństwa kolei.

Powyższe dyrektywy składająsię na tzw. filar techniczny IV pakietu kolejowego, którego celemjest dalsze usprawnianie funkcjonowania transportu kolejowego naobszarze Unii Europejskiej. Projekt ten został wpisany do Wykazuprac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod poz. UC40.

Filar techniczny IV pakietukolejowego zakłada wzmocnienie roli Agencji Kolejowej UniiEuropejskiej (ERA), która przejmie część kompetencji krajowychorganów ds. bezpieczeństwa (NSA) w państwach członkowskich Unii(w przypadku Polski organem tym jest Prezes Urzędu TransportuKolejowego). Agencja Kolejowa Unii Europejskiej będzie wydawałajednolite certyfikaty bezpieczeństwa, zezwolenia na wprowadzeniepojazdu kolejowego do obrotu, a także będzie dokonywałapreautoryzacji systemu ERTMS. Ponadto Agencja będzie wydawałaprzewoźnikom kolejowym jednolity certyfikat bezpieczeństwa, któryzastąpi certyfikat bezpieczeństwa wydawany do tej pory przezkrajowe organy ds. bezpieczeństwa. Agencja będzie działała jako”One Stop Shop” – punkt kompleksowej obsługi poprzez platformęinformatyczną, przy pomocy której wnioskodawcy będą zdalnieskładać wnioski i przesyłać dokumenty.

W związku z tym znaczącozmieni się rola Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego w zakresiewydawania zezwoleń technicznych. W nowym porządku prawnym będzieon odpowiedzialny za dopuszczanie do eksploatacji urządzeń stałych(infrastruktury kolejowej) wchodzących w skład podsystemów”sterowanie – urządzenia przytorowe”, „energia” i”infrastruktura”. Ponadto będzie mógł, zamiast Agencji (gdytaką wolę wyrazi wnioskodawca), wydawać zezwolenie na wprowadzeniepojazdu kolejowego do obrotu, ale tylko w przypadku gdy obszarużytkowania tego pojazdu jest ograniczony do terytoriumRzeczypospolitej Polskiej. Rolą Prezesa UTK będzie równieżbadanie zgodności z siecią oraz krajowymi przepisami technicznymi wprocesie wydawanie przez Agencję zezwolenia na wprowadzenie pojazdudo obrotu.

Projekt ustawy powstał wścisłej współpracy Ministerstwa Infrastruktury z zainteresowanymipodmiotami rynku kolejowego, które czynnie uczestniczyły wtworzeniu propozycji przepisów w poszczególnych obszarachtematycznych.

Równolegle trwają zaawansowaneprace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym wzakresie zapewnienia transpozycji przepisów rozdziału 6. dyrektywy2016/797 regulującego działalność jednostek notyfikowanych ijednostek wyznaczonych. Celem osobnego procedowania tej kwestii jestumożliwienie tym jednostkom szybszego uzyskania nowej notyfikacji woparciu o dyrektywę 2016/797 – bez czekania na transpozycję całościIV pakietu kolejowego. Projekt został wpisany do Wykazu praclegislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod poz. UC26,przeszedł już uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne.Projekt ustawy został przesłany do zatwierdzenia przez StałyKomitet Rady Ministrów. (MI)

Komentarze