Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Elbląg: Port Elbląg chce pośredniczyć w handlu Słowacji z Rosją

inforail
13.10.2009 20:19
0 Komentarzy

Są już pierwsze efekty podpisania polsko-rosyjskiej umowy o żegludze po Zalewie Wiślanym. Zarząd elbląskiego portu morskiego rozpoczął działania marketingowe, przygotowujące grunt pod przyszłą współpracę z kontrahentami słowackimi, którzy chcieliby handlować z Obwodem Kaliningradzkim za jego pośrednictwem. Na dłuższą metę konieczne będzie jednak zapewnienie sprawnych połączeń kolejowych, gdyż transport ładunków do portu ciężarówkami nie wystarczy.
– Współpraca gospodarcza z Rosją jest jednym z priorytetów rządu Roberta Fico. Na razie jednak Słowacy współpracują głównie z Rosją „kontynentalną”, a możliwości wymiany handlowej Słowacji z Obwodem Kaliningradzkim są niewykorzystane. Chcielibyśmy zająć tę niszę i pomóc słowackim przedsiębiorcom w kontaktach z Rosjanami, tym bardziej, że realia kaliningradzkiego rynku są nam dobrze znane –mówi Julian Kołtoński, dyrektor Portu Elbląg.
Obwód Kaliningradzki jest uważany za surowcowe zaplecze naszej części Europy. Opłaca się stąd sprowadzać zwłaszcza towary masowe i energochłonne. Wiele wytwarzanych tu towarów jest konkurencyjnych cenowo wobec ich polskich czy słowackich odpowiedników ze względu na niższe koszty pracy, tanią energię elektryczną oraz brak restrykcyjnych ograniczeń i opłat ekologicznych (w tym unijnych limitów dwutlenku węgla).
Z Kaliningradu opłaca się sprowadzać na Słowację zwłaszcza kruszywo i masy bitumiczne do budowy dróg (na Słowacji buduje się dużo autostrad i dróg ekspresowych), pasze i nawozy oraz dotowany rosyjski węgiel. Z kolei rosyjscy importerzy mogą być zainteresowani słowacką żywnością nieprzetworzoną (zboże, płody rolne, półprodukty) oraz produktami żywnościowymi nie wymagającymi specjalnego przechowywania (słodycze, piwo, napoje bezalkoholowe). Obwód Kaliningradzki cierpi na deficyt żywności, który nie może być pokryty przez dowóz z „kontynentalnej”części kraju i musi zostać zaspokojony przez import.
Jak zaznacza Julian Kołtoński, oferta Portu Elbląg wobec słowackich przedsiębiorców nie ogranicza się wyłącznie do usług portowo-logistycznych, ale w grę wchodzi również pomoc w nawiązaniu kontaktów gospodarczych. Na terenie województwa Warmińsko-Mazurskiego działa wiele ośrodków analitycznych i organizacji pozarządowych, które opracowują ekspertyzy na temat Obwodu Kaliningradzkiego, jak np. Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie. –Ten potencjał kadrowy warto wykorzystać. Podjęliśmy również rozmowy z elbląskimi uczelniami oraz z uniwersytetami ekonomicznymi w Krakowie i na Słowacji w zakresie stworzenia zaplecza eksperckiego dla współpracy między Słowacją a polskim obszarem nadbałtyckim, Obwodem Kaliningradzkim i innymi krajami Morza Bałtyckiego –dodaje Kołtoński. Najbliższym efektem tych rozmów może być zorganizowanie na początku 2010 roku wizyty studyjnej słowackich przedsiębiorców i ekspertów, podczas której partnerom zza Karpat zostanie przedstawiony potencjał Portu Elbląg, elbląskiego parku technologicznego „Modrzewina”oraz walorów turystycznych Zalewu Wiślanego i Mazur Zachodnich.
Zdaniem dyrektora Kołtońskiego, dodatkowe możliwości współpracy ze Słowacją pojawią się po 2017 roku, gdy zostanie zbudowany kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną wraz z pogłębionym torem wodnym na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Port Elbląg zabiega również o przyspieszenie inwestycji kolejowych na styku Polski i Słowacji, w tym o budowę połączenia Podłęże –Tymbark i odbudowy linii Nowy Targ –Trstena, które zapewnią lepszy transport słowackich towarów nad Bałtyk.
Informacja Zarządu Portu Morskiego Elbląg
Źródło i dodatkowe informacje: www.porteuropa.eu

Komentarze