Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ekspansja SKM Warszawa

inforail
19.05.2009 17:18
0 Komentarzy
Po latach zastojów SKM w Warszawie w końcu znalazła swoje miejsce w systemie przewozowym, a pociągi zaczynają być przepełnione. W związku z tym oraz dzięki podpisaniu kontraktu wieloletniego przewoźnik mógł w końcu ogłosić długo oczekiwane przetargi na nowy tabor.
Zgodnie z podpisanym 15 letnim kontraktem, który rozpocznie się w 2010 roku SKM Warszawa zostało zobowiązane do zakupu nowego taboru o prędkości maksymalnej 130 km/h, dużej ilości drzwi stanowiącej 17% długości przedziału pasażerskiego oraz specyficznym układem wnętrza bokiem do kierunku jazdy. Kontrakt wieloletni przewiduje prowadzenie trzech linii: S1 Lotnisko Okęcie –(linia średnicowa) –Sulejówek Miłosna, S2 Pruszków –(linia średnicowa) –Sulejówek Miłosna oraz S3 Lotnisko Okęcie – (linia średnicowa) –Legionowo. W związku z tym przewoźnik zdecydował się na dosyć oryginalną rozbudowę swojego taboru.
Składy 19WE zostały zbudowane według specyfikacji ZTM. Fot. R. Piech
Dzierżawa 4 nowych EZT
Pierwszym ogłoszonym przetargiem, o którym pisaliśmy szerzej tutaj było postępowanie dotyczące dzierżawy czterech fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Okres dzierżawy dokładnie pokrywa się z okresem obowiązywania umowy wieloletniej i wynosi 15 lat. Długość przedziału pasażerskiego została określona na 62 metry, a pozostałe parametry mają odpowiadać wymaganiom ZTM. Jednak postępowanie to utknęło w lawinie zapytań i protestów, czym data złożenia ofert została przesunięta z 4 marca na 22 maja. Postępowanie to jest pierwszym tego rodzaju prowadzonym w Polsce, stąd na pewno budzi wiele niejasności i zapytań. Jednak mimo tego pozostaje mieć nadzieję, że uda się go rozstrzygnąć.
Braki taborowe zmuszają do dzierżawy używanych EZT. Fot. R. Piech
Dzierżawa 3 używanych EZT
Drugim elementem składowym programu rozbudowy taboru SKM stało się postępowanie na dzierżawę trzech, tym razem używanych elektrycznych zespołów trakcyjnych, z czego jako zespół trakcyjny zdefiniowano dwa składy trójwagonowe lub jeden czterowagonowy. Więc oferta może dotyczyć dzierżawy sześciu składów trójwagonowych lub trzech czterowagonowych. Jednak tutaj okres dzierżawy został określony na zaledwie dwa lata, co sugeruje jego uzupełniający charakter. Obecnie SKM w Warszawie dzierżawi już 2 zmodernizowane EZT EN57-3001 i 3002 dostarczone przez ZNTK Mińsk Mazowiecki, oraz jeden niezmodernizowany skład EN57 dzierżawiony od PKP PR. Termin składania ofert w tym postępowaniu upłynął w dniu 20 kwietnia 2009 roku, jednak od tego czasu nie pojawiły się informacje jak toczy się to postępowanie.
Przetarg na 13 nowych EZT
OFV wyprodukowało we współpracy z Škoda Transportation takie pojazdy. Fot. Škoda Transportation Oferta FPS OFV będzie bazować na koncepcyjnym EZT. Fot. EC Engineering
Jednak najważniejszym elementem rozbudowy taboru SKM jest zamówienie na dostawę 13 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Zespoły te mają mieć przedział pasażerski długości 85-95 metrów, dzięki czemu pozwolą zaoferować więcej miejsca we wnętrzu. Dostawy mają się odbyć w przeciągu 27 miesięcy od podpisania kontraktu, a najkorzystniejsza oferta zostanie wybrana w 55% przez najniższą cenę, 20% specyfikację techniczną, 15% specyfikację eksploatacyjną, w 5% przez termin dostawy oraz w pozostałych 5% przez długość gwarancji. Przewidywana wartość kontraktu to 299 milionów złotych. Specyfikacja dopuszcza pojazdy wykonane ze stali nierdzewnej oraz z aluminium. Po otwarciu ofert w dniu 11 maja 2009 roku swoje zainteresowanie przetargiem wyraziły Pesa, Newag, Stadler, Bombardier oraz nieoczekiwanie konsorcjum FPS z włoskim wytwórcą OFV (Officine Ferroviarie Veronesi SpA). OFV znany jest z wcześniejszej współpracy z czeską Škoda Transportation nad produkcją wąskotorowych EZT. Oprócz tego producent dostarcza wagony towarowe i nie posiada własnej konstrukcji, która mogłaby zostać zaoferowana w przetargu. W związku z tym można się spodziewać, że zgłoszona oferta będzie bazowała na opracowywanym już od dłuższego czasu koncepcyjnym pojeździe, który w 2007 roku został dostosowany do zabudowy elektrycznego wyposażenia trakcyjnego. Może tym razem FPS uda się przebić ze swoim długo lansowanym produktem, który jak dotąd nie doczekał się wersji produkcyjnej. Oferta pozostałych producentów może być już bardziej przewidywalna. Bombardier najprawdopodobniej wystawi Talent 2, Stadler Flirta, Newag 19WE, natomiast Pesa pojazd na wózkach wspólnych, choć same wagony muszą zostać przeprojektowane, aby zmieścić wymaganą liczbę drzwi. Zwycięska oferta ma zostać wybrana w październiku.
Skład 14WE po remoncie ze zmianą malowania. Fot. R. Piech
Dalsze plany ZTM
Na tym nie koniec rozwoju SKM w Warszawie, ponieważ na łamach Stołecznej Gazety Wyborczej pojawił się nowy pomysł ZTM, według którego miałyby powstać dodatkowe dwie linie SKM. Pierwsza z nich – S9 –miałaby połączyć Legionowo z Dworcem Gdańskim, natomiast druga to S7, która połączyłaby Otwock ze stacją Służewiec. Pierwotnie pociągi miały zmieniać kierunek w Piasecznie jednak to uniemożliwia układ torowy. Trasa S9 miałaby się pojawić po zakończeniu w 2013 roku modernizacji torów, a czas jazdy miałby wynosić 21 minut. Jednak, aby uruchomić te linie SKM musi wydzierżawić dodatkowe 10 składów, które ponoć miałyby pochodzić ze spółki PKP Przewozy Regionalne. Uruchomienie tych połączeń miałoby zostać powiązane z reorganizacją linii autobusowych, jako dowozowe do stacji kolejowych, z odpowiednią synchronizacją rozkładów jazdy.
   
Po latach zastojów w końcu ruszyła rozbudowa połączeń SKM, które już dawno miały oplatać Warszawę, a wraz z nim pojawiają się zamówienia na nowy tabor do ich wykonywania. Przetargi SKM Warszawa mają dosyć dużą szansę wyłonić najbardziej korzystną ofertę, ponieważ dopuszczają dużą konkurencję i różne rozwiązania techniczne. Pozostaje jedynie czekać na efekty tych zamówień.

Komentarze