Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Dart ED161-016 zostanie wreszcie naprawiony. Jest umowa PKP Intercity z PESĄ

inforail
01.02.2024 16:45
0 Komentarzy

PKP Intercity podpisały umowę na wykonanie naprawy powypadkowej elektrycznego zespołu trakcyjnego ED161-016.

Zgodnie z zapowiedziami prace wykona bez przetargu PESA.

O zamówieniu

Wartość umowy to 12 650 000,00 PLN.

Jak podano w uzasadnieniu zamówienie może zostać zrealizowane wyłącznie przez określonego wykonawcę z powodu praw wyłącznych, w tym praw własności intelektualnej.

PKP Intercity S.A., 23 maja 2014 r. zawarła umowę z PESA Bydgoszcz S.A. na dostawę 20 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych serii ED161 (nazwa handlowa „Dart”) wraz z usługą ich utrzymania w terminie do rozpoczęcia pierwszej naprawy cyklu utrzymania P5 dla każdego z pojazdów. Pojazd ED161-016 został uszkodzony w dniu 30 stycznia 2020 r., na skutek kolizji z samochodem ciężarowym na szlaku Ozimek – Chrząstowice. Zgodnie z postanowieniami Umowy dostawy, z usług utrzymania wyłączone są naprawy związane ze skutkami wypadków, nieprawidłowej obsługi Pojazdów, aktów wandalizmu, kradzieży lub działania siły wyższej wraz z zespołami, podzespołami i elementami użytymi do wykonania tych napraw, a także naprawy związane z uszkodzeniami Pojazdów powstałymi w wyniku wadliwej infrastruktury lub nieprawidłowej eksploatacji Pojazdów. Do prawidłowego wykonania naprawy powypadkowej niezbędnej do przywrócenia ED161-016 do eksploatacji, jest posiadanie prawa do dokumentacji konstrukcyjnej (projektowej) dla pojazdów serii ED161. Dokumentacja konstrukcyjna pojazdu, powinna zawierać opisy podstawowych zespołów, podzespołów oraz układów pociągu wraz z opisem warunków technicznych ich wykonania oraz z rysunkami zestawieniowymi zespołów lub podzespołów. Rysunki powinny dotyczyć części mechanicznej oraz części elektrycznej pociągu, w tym schematów elektrycznych oraz pneumatycznych pociągu. Zgodnie z umową dostawy, PESA Bydgoszcz S.A. powinna przekazać dokumentację konstrukcyjną Zamawiający niezbędną do prawidłowej eksploatacji i utrzymania pojazdów serii ED161.

PKP Intercity podpisały umowę na wykonanie naprawy powypadkowej elektrycznego zespołu trakcyjnego ED161-016.
Dart PKP Intercity

Zamawiający jest uprawniony do użytkowania dokumentacji konstrukcyjnej wyłącznie w określony w Umowie sposób, tj. może wykorzystywać jej treść do obsługi eksploatacyjnej pociągów, do ich przeglądów i usług utrzymania oraz napraw na 4-tym i 5- tym poziomie utrzymania. Zamawiający może również, w określonym w Umowie dostawy zakresie, upoważniać inne podmioty, działające na jej zlecenie, do wykorzystywania dokumentacji konstrukcyjnej w opisany wyżej sposób. Zamawiający nie posiada jednak odpowiedniego zakresu dokumentacji konstrukcyjnej, który umożliwiłby opracowanie technologii, zakresu i wykonania samej naprawy powypadkowej po kolizji ED161-016. Podkreślić przy tym należy fakt, iż dokumentacja konstrukcyjna projektowa jest niezbędna do realizacji naprawy powypadkowej pojazdu z uwagi na to, iż zawiera ona m.in. technologie wytworzenia oraz budowy pojazdu, szczegółowe rysunki i modele wytrzymałościowe elementów konstrukcyjnych oraz kluczowych zespołów i podzespołów. Bez tej dokumentacji nie ma możliwości dokonania prawidłowej i rzetelnej naprawy pojazdu. Podmiotem wyłącznie uprawnionym z tytułu praw własności intelektualnej, w tym autorskich praw majątkowych do pełnej dokumentacji konstrukcyjnej pojazdów serii ED161, w zakresie niezbędnym do wykonania naprawy pojazdu ED161-016, jest producent pojazdów Spółka PESA Bydgoszcz S.A. i to ten podmiot jest jako jedyny uprawniony do zbycia przysługujących mu do tej dokumentacji praw. Dokumentacja konstrukcyjna stanowi know-how producenta pojazdów. Tylko uzyskanie praw do dokumentacji uprawniałoby zamawiającego do zlecenia naprawy podmiotowi innemu niż PESA Bydgoszcz S.A.

Komentarze