Czy wagony Polregio z Krzyża uda się uratować?
Składy Wagonowe przedstawiają krótką historię pewnego wagonu, którego czeka niebawem wyrok złomowania.
Nic nie byłoby w tym nadzwyczajnego (wagony wyeksploatowane, bez napraw głównych - były, są i będą złomowane). Gdyby nie fakt, iż ów egzemplarz pomimo 8 lat od odstawienia, nadal powinien być w bardzo dobrym stanie.
Na złom wagony z Krzyża
Przechodząc do konkretów - na stronie Polregio w zakładce "Platforma zakupowa" pojawił się przetarg. Wynika z niego, iż na bocznicy w Krzyżu, wszystkie wagony (13 sztuk) tam stojące od 8 lat, mają być zezłomowane.
W treści przetargu napisano. "POLREGIO S.A. zaprasza Wykonawców posiadających wiedzę i doświadczenie w zakresie demontażu i kasacji pojazdów kolejowych ilości 21 sztuk do udziału w RFI".
Część wagonów na bocznicy w Krzyżu była w takim stanie, iż nadawały by się do naprawy P4. Mowa o niektórych wagonach B16mnopux. Z automatu po skończonych ostatnich kursach interREGIO (Mewa, Bosman, Mamry) zostały odstawione ze statusami: OR. Miało to miejsce z początkiem września 2015 roku.
Natomiast wagony 112A bez problemu kwalifikowałyby się do naprawy P5 lub po prostu na sprzedaż jakiemuś podmiotowi z wykluczeniem złomowania. Były one w dobrym a niekiedy w bardzo dobrym stanie zachowane - stan na 2020 rok.
Najłatwiej po prostu szybko się takiego taboru pozbyć złomując, a potem wychodzą sytuacje takie jak w PR Zielona Góra. Brakuje masowo autobusów szynowych i trzeba wagony i lokomotywy ściągać z jednego do drugiego Zakładu – stwierdzają Składy Wagonowe.
Dobrym też przykładem jest odcinek z Gdyni do Helu. Wagony DBme bardzo dobrze sprawdzają się na ogromne potoki pasażerów. Ten rok jest obfity w PR Gdynia - 12 sztuk "bohunów" kursujących aż na trzech obiegach (3 składy)!
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Kursowały w składach InterRegio
Wracając do kluczowego tematu. Wagon prezentowany na zdjęciach jest reprezentantem typu 112Ag klasy pierwszej. Nosi numer: 50 51 19-00 185-5 A9ouy (ex. stacja macierzysta Olsztyn).
Również i on brał udział w ostatnich kursach interREGIO - konkretnie jeździł pod koniec sierpnia 2015 roku na pociągu "Mamry" relacji Olsztyn Główny - Jelenia Góra.
Kiedy z początkiem września wycofano komercyjny segment IR - zdecydowano, iż wszystkie wagony z "Mewy", "Bosmana" i "Mamr", trafią do Krzyża na boczny tor.
Wpierw usytuowano je na torach stacyjnych od strony wyjścia na miasto. Później trafiły na przeciwną stronę stacji patrząc w kierunku Drawskiego Młyna. Po dzień dzisiejszy część z nich tam stacjonuje (reszta zezłomowana w 2017 roku). Zdając sobie sprawę z tego, iż część z puli 13 tam odstawionych pudeł, powinna być w dobrym/bardzo dobrym stanie m.in. zawdzięczając sekcji PR w Krzyżu dobre zabezpieczenie unikając w ten sposób aktom wandalizmu, podpaleniom itp. Patrząc również na zdjęcia na każdy detal wnętrza bardzo dobrze zachowanej "jedynki" z numerem 185-5 warto pomyśleć o przetargu. Powinno z niego wynikać iż przynajmniej część z tych najlepiej zachowanych wagonów byłaby sprzedawana bez konieczności złomowania np. na cele muzealne lub prywatnym podmiotom. Te mogłyby wyremontować na swój koszt te przedziałówki zachowując obecne detale we wnętrzu. Stanowią one o historycznym charakterze wagonu. Podmioty te mogłyby uruchomić w ten sposób te wagony w pociągach turystycznych.
Zdaniem Składów Wagonowych wagony: 140-5, 185-5, 257-2, 507-4 niczym nie różnią się od tych kursujących obecnie na pociągach Turystyki Kolejowej - TurKol. Może poza faktem, iż pudła z zewnątrz wymalowano graffiti. Stoją też od 8 lat i przydałaby się im naprawa w razie ewentualnego zakupu przez podmiot prywatny.
Komentarze