Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Czy możliwe jest zwiększenie liczby połączeń kolejowych na odcinku Toruń-Łódź?

inforail
08.04.2015 12:02
0 Komentarzy

Czy możliwe jest zwiększenie liczby połączeń kolejowych na odcinku Toruń-Łódź? Zgodnie z postanowieniami art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o publicznym transporcie zbiorowym organizatorem publicznego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej albo sieci komunikacyjnej w międzywojewódzkich i międzynarodowych przewozach pasażerskich w transporcie kolejowym jest minister właściwy do spraw transportu. W związku z powyższym Poseł Łukasz Zbonikowski wnioskuje do Minister Marii Wasiak o zwiększenie liczby połączeń kolejowych między Toruniem a Łodzią. Uzasadnieniem tego wniosku jest fakt, że mieszkańcy części województwa kujawsko-pomorskiego, w tym Włocławka, od miesięcy borykają się z problemem zbyt małej liczby połączeń kolejowych na trasie Toruń-Łódź oraz niedostosowaniem rozkładu jazdy pociągów obecnie kursujących na tej trasie do potrzeb podróżnych.

Ilość połączeń została znacznie zmniejszona, co stanowi duży kłopot przede wszystkim dla uczniów i osób pracujących, które korzystały z tego środka komunikacji, aby dojechać do szkół i miejsc pracy. Ponadto, nie dość, że połączenia zostały zlikwidowane, to te istniejące nie zawsze dostosowane są do potrzeb podróżujących. Godziny odjazdów wielu połączeń ze stacji Włocławek są na tyle niefortunne, że połączenie staje się dla wielu mieszkańców nieprzydatne, bo nie pasuje do trybu codziennego funkcjonowania osób pracujących i uczących się, które dojeżdżają do miejsc pracy i szkół koleją. Wiąże się to z sytuacją, że wiele z nich musi rezygnować z usług przewozów kolejowych i szukać innych rozwiązań. Przykładowo, jeśli uczeń mieszkający w Lubieniu Kujawskim musi dotrzeć do szkoły we Włocławku na godzinę ósmą rano i ma poranne połączenie kolejowe o godzinie szóstej (we Włocławku jest wtedy przed godziną siódmą), a kolejne dopiero o ósmej czy dziewiątej, to jest niemal pewne, że znajdzie alternatywny dojazd do szkoły, bo nie będzie mu się opłacać tak wcześnie przyjeżdżać i czekać kilkadziesiąt minut.

Przez takie sytuacje, jak powyższy przykład, zmniejsza się liczba pasażerów, co potem powoduje kolejne ograniczenia w rozkładzie jazdy pociągów. Gdyby dostosować rozkład jazdy do oczekiwań pasażerów, ich liczba zapewne by wzrosła. Włocławek jest jednym z większych miast województwa, w związku z tym powinno się wziąć pod uwagę postulaty jego mieszkańców, a nie tylko innych miast, jak Torunia czy Bydgoszczy.

Zadaniem ministra infrastruktury i rozwoju jest zorganizowanie publicznego transportu zbiorowego zgodnie z potrzebami obywateli, a taką potrzebą jest niewątpliwie zwiększona liczba kursów pociągów pomiędzy Toruniem i Łodzią oraz mniejszymi miejscowościami tego regionu, a także dostosowanie rozkładu jazdy do realnych potrzeb mieszkańców miast, które są na trasie przejazdu, przede wszystkim tych dużych, jak Włocławek, w których zainteresowanie jest większe. Utrzymanie obecnego stanu rzeczy może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do utraty miejsc pracy przez mieszkańców naszego województwa, którzy nie będą mieć możliwości dojechania do zakładów pracy. To z kolei zwiększy ?i tak duże ?bezrobocie, wzrośnie także niezadowolenie wśród mieszkańców, z powodu braku realnych działań władzy na rzecz poprawy ich bytu. Zwiększenie liczby połączeń kolejowych na rzeczonym odcinku oraz dostosowanie rozkładu jazdy znacznie ułatwi codzienne funkcjonowanie wielu osób.W związku z opisaną powyżej sytuacją, poseł Łukasz Zbonikowski zadał Minister Marii Wasiak następujące pytania:Jakie działania zamierza podjąć minister infrastruktury i rozwoju, w celu zwiększenia liczby połączeń kolejowych na odcinku Toruń-Łódź?Czy istnieje realna szansa na zmianę w rozkładzie jazdy i dostosowanie go do potrzeb wszystkich podróżnych?Czekamy na stanowisko MIR. Do tematu wrócimy na łamach InfoRail.

Komentarze