Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Czy kolej będzie przyjazna seniorom?

inforail
21.07.2009 14:29
0 Komentarzy
Ciekawy pomysł zaproponował poseł Jacek Osuch w swojej interpelacji do ministra infrastruktury. Chodzi o wprowadzenie w pociągach pospiesznych-międzywojewódzkich tzw. „przedziału seniora”.
Jak zauważa poseł Jacek Osuch z Olkusza, od kilku lat PKP oferuje osobom, które ukończyły 60 lat i często podróżują pociągami tzw. „legitymację seniora”, uprawniającą m.in. do ulgi 50% przy przejazdach jednorazowych wszystkimi rodzajami pociągów w dowolnej klasie. Parlamentarzysta chce także, aby osoby, które ukończyły określony wiek, mogły mieć dodatkowy przywilej podróżując koleją. –Uważam, że na wzór „przedziałów dla matek z małymi dziećmi”, można rozważyć wprowadzenie w wagonach pociągów międzywojewódzkich pospiesznych, w których nie ma rezerwacji miejsc, specjalnych „przedziałów seniora”. Prawo zajmowania miejsc w tych przedziałach miałyby osoby, które ukończyły określony w stosownym regulaminie wiek np. 65-ty czy 70-ty rok życia –mówi Jacek Osuch. –Koszty wprowadzenia w życie proponowanego przeze mnie rozwiązania byłyby niewielkie, a sprowadzałyby się do przygotowanie specjalnych naklejek na drzwi wejściowe do przedziału oraz przeprowadzenia we własnym zakresie skutecznej akcji promocyjno-informacyjnej np. na stronach internetowych PKP –twierdzi parlamentarzysta PiS. Jak dodaje, przedziały takie powinny się znajdować w wagonach zestawianych w pociągach wysokiej frekwencji, a w szczególności w pociągach nocnych.
 I tak, na przykład, w pociągu zestawionym z 5 wagonów klasy drugiej, „przedział seniora”mógłby się znajdować w 2 wagonach, co łącznie dawałoby ok. 16 miejsc dla seniorów. Liczba miejsc dla seniorów mogłaby być określona przez przewoźnika wg potrzeb i możliwości taborowych. –Pociągi, które miałyby w zestawieniu „przedziały seniora”mogłyby być oznaczone m.in. na planszowych rozkładach jazdy, które corocznie drukowane są przez przewoźników kolejowych –zauważa Osuch. Parlamentarzysta podkreśla, że wprowadzenie „przedziału seniora”w pociągach pospiesznych międzywojewódzkich (bez rezerwacji miejsc) przynosiłoby obustronne korzyści.
–Przewoźnik, który wprowadziłby w życie proponowane rozwiązania, byłby kojarzony jako przyjazny seniorom – ułatwiający podróżowanie osobom starszym. Seniorzy zaś uzyskaliby miejsce, które byłoby przeznaczone wyłącznie dla nich i niemalże gwarantowałoby im odbywanie podróży w bardziej komfortowych warunkach –tzn. siedząc –kończy poseł Osuch.
 Odpowiedź na tę interpelację parlamentarzysta otrzyma w sierpniu. Wtedy okaże się, czy ministerstwo wspólnie z PKP, zdecyduje się ułatwić podróżowanie koleją osobą starszym.
Łukasz Kmita
Tomasz Majka
 
Poseł Jacek Osuch.
Interpelacja Poselska w sprawie wprowadzenia w pociągach pospiesznych-międzywojewódzkich tzw. „przedziału seniora”
 
Od kilku lat PKP oferuje osobom, które ukończyły 60 lat i często podróżują pociągami tzw. „legitymację seniora”, uprawniającą do ulgi 50%przy przejazdach jednorazowych
w klasie dowolnej wszystkimi rodzajami pociągów przewidzianymi w rozkładzie jazdy oraz do nabywania ulgowych biletów abonamentowych i okresowych imiennych
(z wyjątkiem ograniczeń zawartymi w kalendarzu podróży). Powyższy projekt jest bardzo dobrze postrzegany przez podróżnych i cieszy się sporą popularnością.
W związku z tym zasadnym wydaje się wprowadzenie przez przewoźników kolejowych dalszych udogodnień szczególnie dla starszych podróżnych. Wielokrotnie podczas odbywania podróży pociągami pospiesznymi (bez rezerwacji miejsc) zauważyłem, jak osoby starsze wsiadające do pociągów na stacjach pośrednich muszą odbywać podróż stojąc (z uwagi na brak wolnego miejsca siedzącego). Taka sytuacja jest mało komfortowa, szczególnie podczas odbywania podróży nocą lub na dłuższych trasach.
Na wzór „przedziałów dla matek z małymi dziećmi”, uważam, że można rozważyć wprowadzenie w wagonach pociągów międzywojewódzkich pospiesznych (bez rezerwacji miejsc) specjalnych „przedziałów seniora”. Prawo zajmowania takich przedziałów miałyby osoby, które ukończyły – określony w stosownym regulaminie – wiek np. 65-ty rok życia oraz odbywający z nimi podróż opiekunowie. Przedziały tego typu powinny być specjalnie oznakowane informacją „PRZEDZIAŁ SENIORA”.
 Pragnę podkreślić, że koszty wprowadzenia w życie proponowanego przeze mnie rozwiązania byłyby niewielkie, a sprowadzałyby się do przygotowanie specjalnych naklejek na drzwi wejściowe do przedziału oraz przeprowadzenia we własnym zakresie skutecznej akcji promocyjno-informacyjnej (np. na stronach internetowych PKP).
Przedziały takie powinny się znajdować w wagonach zestawianych w pociągach
o wysokiej frekwencji oraz szczególnie w pociągach nocnych. I tak przykładowo w pociągu zestawionym z 5 wagonów klasy drugiej, „przedział seniora”mógłby się znajdować
w 2 wagonach, co łącznie dawałoby ok. 16 miejsc dla seniorów. Liczba miejsc dla seniorów mogłaby być określona przez przewoźnika wg potrzeb i możliwości taborowych. Pociągi, które miałyby w zestawieniu „przedziały seniora”mogłyby być oznaczone m.in. na planszowych rozkładach jazdy, które corocznie drukowane są przez przewoźników kolejowych
Wprowadzenie „przedziału seniora”w pociągach pospiesznych międzywojewódzkich (bez rezerwacji miejsc) przynosiłoby obustronne korzyści. Po pierwsze przewoźnik, który wprowadziłby w życie proponowane rozwiązania, byłby kojarzony jako przyjazny seniorom, ułatwiający podróżowanie osobom starszym. Seniorzy zaś uzyskaliby miejsce, które byłoby przeznaczone wyłącznie dla nich i niemalże gwarantujące im odbywanie podróży w bardziej komfortowych warunkach –tzn. siedząc.
W związku z powyższym uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Czy Ministerstwo Infrastruktury może wpłynąć na przewoźników kolejowych, aby w pociągach międzywojewódzkich pospiesznych powstały „przedziały seniora”? Od kiedy mogłoby funkcjonować takie rozwiązanie?
poseł Jacek Osuch

Komentarze