Co zrobić aby zostać maszynistą? Poradnik KM przed Europejskim Dniem Maszynisty

Od 27 lat, 16 września, obchodzony jest Europejski Dzień Maszynisty. Pomysłodawcą tego święta jest organizacja „Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE” zrzeszająca maszynistów z różnych państw Europy.
Zawód maszynisty to bez wątpienia jeden z pierwszych, który kojarzy się z koleją. To właśnie dzięki osobom wykonującym tę profesję pociągi wyruszają na szlaki, a podróżni mogą bezpiecznie dotrzeć do celu.
Wymagania
Aby zostać maszynistą i samodzielnie pełnić służby, kandydaci muszą przejść ponad dwudziestomiesięczne szkolenie, które składa się z dwóch części. Pierwsza to szkolenie na licencję, druga zakończona jest uzyskaniem świadectwa. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w Polsce uprawnienia do pracy w tym zawodzie posiada ponad 15 tysięcy osób.
W Kolejach Mazowieckich jest zatrudnionych prawie 650 maszynistów. Do samodzielnych służb przygotowuje się 75 kandydatów. W tej roli zawodowej coraz częściej możemy zobaczyć kobiety, jednak zawód nadal jest silnie zmaskulinizowany. W Polsce wykonuje go 54 panie. Natomiast w Spółce KM są zatrudnione 3 maszynistki, a już wkrótce 3 kolejne uzyskają uprawnienia do prowadzenia pojazdów szynowych. Wśród kobiet czynnie wykonujących ten zawód w Kolejach Mazowieckich tylko jedna z nich ma uprawnienia do prowadzenia autobusów szynowych. Jest nią pani Dagmara Szczepkowska.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
- Przed rozpoczęciem pracy za nastawnikiem byłam zawodowym kierowcą – od 9-osobowych busów po 50-osobowe autokary. Sprawiało mi to radość, jednak kolejowe geny dały o sobie znać. Mój tata był kierownikiem pociągu. Można powiedzieć, że poszłam o krok dalej i zdecydowałam się na udział w rekrutacji na szkolenie na licencję maszynisty. Samodzielne służby pełnię od stycznia tego roku. Mam autoryzację na autobusy szynowe SA135 i VT627.
Po tym czasie mogę śmiało stwierdzić, że to ciekawa praca pełna wyzwań i wymagająca ciągłego rozwoju. W gronie maszynistów i maszynistek można spotkać wspaniałych ludzi, pełnych pasji do zawodu oraz bardzo dużej empatii – mówi Dagmara Szczepkowska, maszynistka KM.
Z okazji Dnia Maszynisty wszystkich miłośników kolei, a także osoby, które chciałyby lepiej poznać tajniki tej pracy, Koleje Mazowieckie zapraszają do Stacji Muzeum w Warszawie. Gośćmi wydarzenia będą maszyniści KM: Marcin Jabłoński i Damian Kusak, których na co dzień można spotkać za nastawnikiem.
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/303ER3hVj
Komentarze