Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ciekawa inicjatywa dla młodzieży na dworcu w Raciborzu. Stacja Młodych

inforail
24.10.2023 16:45
0 Komentarzy

Modernizowany obecnie budynek dworca kolejowego w Raciborzu, oprócz strefy obsługi podróżnych, pomieści także przeznaczoną dla młodzieży przestrzeń pod nazwą Stacja Młodych oraz służący promowaniu przedsiębiorczości Raciborski Urban Lab.

Tak zdecydowały władze miasta, które podpisały w tej sprawie umowę z PKP.

Przebudowa dworca

Realizowana kosztem ponad 30 mln zł kompleksowa przebudowa raciborskiego dworca rozpoczęła się w ubiegłym roku, prace mają potrwać jeszcze niespełna rok. W poniedziałek przedstawiciele samorządu ogłosili sposób zagospodarowania 700 m kw. powierzchni obiektu, która będzie przeznaczona na cele publiczne.

„Decyzja o sposobie zagospodarowania tej przestrzeni została podjęta po wielu konsultacjach z mieszkańcami, spotkaniach z różnymi grupami społecznymi, liderami, przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz biznesu, a co najważniejsze – po poznaniu opinii młodzieży” – poinformowali przedstawiciele Urzędu Miasta.

Stacja Młodych ma służyć celom społecznym i kulturalnym; będzie miejscem spotkań, warsztatów i rozmaitych wydarzeń angażujących młodych ludzi. Będzie tam można również spędzić czas pracując lub odpoczywając w oczekiwaniu na zajęcia szkolne, pociąg czy autobus. Z kolei Raciborski Urban Lab ma m.in. promować przedsiębiorczość i służyć organizacjom pozarządowym. Obydwa miejsca mają dać możliwość rozwijania inicjatyw służących rozwojowi miasta.

W ramach trwającej przebudowy dotychczasowy budynek raciborskiego dworca został w dużej części rozebrany, a docelowy obiekt będzie miał zmienione wymiary. Przewidziano trzy segmenty; dwa skrajne będą dwukondygnacyjne.

Segment środkowy będzie miejscem obsługi podróżnych – pomieści: hol, poczekalnię, toalety, lokal handlowy i przejście do położonych na poziomie pierwszego piętra peronów. Na górze przewidziano częściowo kryty taras, będący letnią poczekalnią, z widokiem na oś ulicy Mickiewicza zamkniętą kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Modernizowany obecnie budynek dworca kolejowego w Raciborzu, oprócz strefy obsługi podróżnych, pomieści także przeznaczoną dla młodzieży przestrzeń pod nazwą Stacja Młodych oraz służący promowaniu przedsiębiorczości Raciborski Urban Lab.
Dworzec w Raciborzu to nie tylko funkcja kolejowa / foto: PKP SA

W północnym segmencie przestrzeń na parterze zajmie miasto, a na piętrze ulokują się kolejowe spółki; w południowym na parterze znajdą się cztery lokale komercyjne i wejście do strefy zagospodarowywanej przez samorząd.

Elewacja ze znacznymi przeszkleniami ma być częściowo ceglana, częściowo otynkowana na szaro, z miejscowym zastosowaniem metalowych okładzin. Wyniesiony szczyt centralnej części zwieńczy zegar i podświetlany napis z nazwą dworca. Na południowej ścianie zaplanowano ogród wertykalny.

Raciborski dworzec jest jednym z sześciu w woj. śląskim, przebudowywanych w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-23. W regionie, gdzie znajduje się blisko 40 czynnych dworców kolejowych, realizowana jest modernizacja jeszcze pięciu: w Czechowicach-Dziedzicach, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Dąbrowie Górniczej Gołonogu oraz Sosnowcu Maczkach.(PAP)

Komentarze