Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ceske drahy kupują 50 Vectronów; umowa podpisana

inforail
31.03.2022 09:45
0 Komentarzy
Czeskie Koleje zamówiły 50 interoperacyjnych lokomotyw wielosystemowych Siemens Vectron MS o maksymalnej prędkości 230 km/h.

Umowa została podpisana 31 marca 2022 roku.  

Lokomotywy i serwis

Obejmuje ona nie tylko zakup lokomotywa, ale także pełny serwis na 15 lat. Lokomotywy są gotowe do pracy na liniach konwencjonalnych i dużych prędkości. Koleje Czeskie będą je wykorzystywać na połączeniach międzypaństwowych z Niemcami, Austrią, Słowacją i Węgrami. Będą dostarczane sukcesywnie od grudnia 2025 roku.

Lokomotywy będą przeznaczone do prowadzenia połączeń ekspresowych w przewozach krajowych i międzypaństwowych na liniach dużych prędkości np. Praga – Berlin – Hamburg, Praga – Wiedeń – Graz lub Praga – Budapeszt, gdzie funkcjonują lub są w trakcie realizacji odcinki linii o prędkości 200 km.

Lokomotywy Vectron, dzięki dużej mocy trakcyjnej 6,4 MW, będą prowadzić pociągi ekspresowe z prędkością do 230 km/h. Mogą służyć także w trybie push-pull, gdzie steruje nimi maszynista z wagonu sterowniczego na czele pociągu. Zaletą jest łatwy i szybki obrót pociągów na terminalach, na dworcach głównych lub w ślepych stacjach. Zwiększa to produktywność pojazdów i personelu, oszczędza czas pasażerów i upraszcza operacje.

„Mamy bardzo dobre doświadczenia z lokomotywami Vectron firmy Siemens. Obecnie eksploatujemy 18 maszyn, a kolejna jest wykorzystywana przez naszą spółkę zależną ČD Cargo. Wierzymy, że pójdą za nimi równie korzystne doświadczenia z kolejną generacją Vectronów o maksymalnej prędkości 230 km/h. Wdrożymy je razem z 20 jednostkami i ComfortJet (nazwa handlowa ČD dla nowych jednostek z platformy Viaggio Comfort), a także będą mogły jeździć czeskimi railjetami” – mówi Michal Kraus, Wiceprezes Zarządu i Zastępca Dyrektora Generalnego Kolei Czeskich ds. Usług.

„Nowe lokomotywy Vectron będą użytkowane na liniach Praga – Hamburg, Praga – Wiedeń – Graz czy Praga – Budapeszt. Wszędzie tam jest już wprowadzona lub mamy zamiar wprowadzić prędkość 230 km/h. Dzięki nowoczesnym pociągom na liniach pospiesznych chcemy dotrzeć do innych klientów, zaoferować alternatywę dla samochodów i samolotów o wysokim udziale produkcji CO2 oraz umocnić pozycję kolei jako ważnego, nowoczesnego i przyjaznego środowisku systemu transportowego w Europie Środkowej – dodaje Jiří Ješeta, Członek Zarządu i Zastępca Dyrektora Generalnego Kolei Czeskich ds. przewozów pasażerskich.

„Cieszę się, że ČD wkracza w erę ruchu pociągów o prędkości 230 km/h z jednostkami z platformy Viaggio Comfort i lokomotyw Siemens Vectron. Szybki i wygodny transport pasażerski bezemisyjnymi i energooszczędnymi kolejami to bardzo ważny krok w czasach, gdy powszechnie dostrzega się pilną potrzebę uwolnienia transportu od uzależnienia od spalania paliw kopalnych” – mówi Roman Kokšal, dyrektor generalny Siemens Mobility Czech Republic.

Z dopuszczeniem na Polskę

Lokomotywy dla Českich dráh będą produkowane w zakładzie Siemens Mobility w Monachium-Allach, a stopniowe dostawy rozpoczną się w grudniu 2025 r. Oprócz ujednoliconego europejskiego systemu ETCS, będą wyposażone w cyfrową stację radiową GSM-R oraz zdalną diagnostykę. Lokomotywy mają nominalną moc trakcyjną 6400 kW i maksymalną prędkość eksploatacyjną 230 km/h. Dzięki modułowej koncepcji lokomotywy zostaną przystosowane do eksploatacji w Czechach, Niemczech, Austrii, Polsce, Słowacji i na Węgrzech, a w razie potrzeby w każdej chwili będzie można dodać pakiety do eksploatacji w innych krajach Europy.

Siemens Mobility sprzedał już 1327 lokomotyw Vectron łącznie 61 klientom. Lokomotywy Vectron przejechały dotychczas ponad 500 milionów kilometrów i są obecnie dopuszczone do eksploatacji w Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Finlandii, Włoszech, na Węgrzech, w Niemczech, Holandii, Norwegii, Polsce, Austrii, Rumunii, Serbii , Słowacji , Słowenii, Szwecji, Szwajcarii i Turcji.

Komentarze