Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Blues Express 2025. Muzyczna podróż parowozem przez Wielkopolskę

inforail
12.07.2025 10:30
0 Komentarzy

Już po raz trzydziesty trzeci przez wielkopolskie tory przejedzie Blues Express – wyjątkowy pociąg, który od 1993 roku łączy miłość do kolei i muzyki.

W sobotę 12 lipca skład prowadzony przez zabytkowy parowóz wyruszy z poznańskiego Dworca Letniego, by zabrać pasażerów w muzyczną podróż aż do Zakrzewa – małego miasteczka, które raz w roku zamienia się w europejską stolicę bluesa.

Rozkład jazdy:

  1. Jak wygląda trasa tegorocznego Blues Expressu i gdzie odbędą się koncerty?
  2. Jakie zespoły wystąpią podczas finału festiwalu w Zakrzewie?
  3. Co wyróżnia Blues Express na tle innych festiwali bluesowych na świecie?

Odjazd z Poznania

Start wydarzenia zaplanowano na południe – wtedy właśnie na dworcu w Poznaniu zagra dla publiczności zespół The Harpagans. Chwilę przed godziną 13 pociąg wyruszy w trasę, zatrzymując się w kolejnych miastach regionu: Obornikach, Rogoźnie, Chodzieży, Pile, Krajence i Zakrzewie. Na każdym przystanku czekają mini-koncerty, a muzyka będzie rozbrzmiewać również wewnątrz wagonów.

Kulminacją dnia będzie wieczorny koncert nad Jeziorem Proboszczowskim w Zakrzewie, podczas którego wystąpią zespoły z Polski i Europy, m.in. Latvian Blues Band, Boogie Boys, Blues Against The Machine, Szulerzy i Gerry Jablonsky Band.

Organizowany przez Dom Polski w Zakrzewie festiwal cieszy się międzynarodową renomą i przyciąga każdego roku kilka tysięcy uczestników. Według Henryka Szopińskiego – pomysłodawcy i dyrektora Blues Expressu – jest to wydarzenie unikatowe na skalę światową. Co więcej, koncept łączenia podróży koleją z koncertami bluesowymi był tak innowacyjny, że został później powielony w innych krajach.

Warto zaznaczyć, że w ostatnich latach skład był prowadzony nie przez parowóz, lecz przez tzw. żyrobus – jednostkę nazwaną przez organizatorów „szyn bluesem”. W tym roku powrót do klasycznego parowozu nadaje imprezie dodatkowy wymiar nostalgii i autentyczności.

Powrót do Poznania zaplanowano na niedzielę o godzinie 1:00 w nocy. Przed uczestnikami kilka godzin niezwykłych wrażeń, które – zgodnie z tradycją – na długo zapadną w pamięć.

Komentarze