Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Berlin: CTL Logistics stawia na przewozy Wschód – Zachód

inforail
16.10.2009 14:11
0 Komentarzy

Nowa strategia CTL Logistics w Niemczech opiera się na realizacji przewozów w transporcie międzynarodowym na kierunku Wschód –Zachód: z portów ARA do Rosji, na Białoruś i Ukrainę. Jednym z celów strategicznych CTL jest osiągnięcie udziału w rynku niemieckim na poziomie 5% w 2012 roku. W realizacji strategii ma pomóc nowy model operacyjny, oparty na systemie podobnym do systemu linii lotniczych.
CTL jest jednym z niezależnych przewoźników na rynku niemieckim, oferujących przewozy na długie dystanse. Chcemy stanowić alternatywę dla Deutsche Bahn w przewozach transgranicznych z i do Polski. Już teraz nasz udział w przewozach towarowych na osi Wschód –Zachód wynosi 19%, a do 2012 chcemy mieć 30% rynku. Mamy zamiar utrzymać naszą pozycję lidera w transporcie przez granicę polsko –niemiecką. –mówi Krzysztof Sędzikowski, Prezes Zarządu CTL Logistics.
Struktura przewozów transgranicznych jest bardzo podobna do struktury przewozów w Polsce. Dominują paliwa stałe i płynne, kamień i chemia. W Polsce wypracowaliśmy w ostatnim czasie bardzo wysoki wzrost przewozów –rzędu 30% jeśli chodzi o tonaż i zakładamy, że w przyszłym roku uda nam się także zwiększyć o jedną trzecią przewozy w Niemczech. –dodaje Artur Pielech, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu CTL Logistics.
Nowy model operacyjny przewoźnika zakłada koncentrację na transporcie Wschód- Zachód. Do tej pory przewozy te były realizowane na terenie Polski przez CTL Express sp. z o.o., a na terenie Niemiec przez CTL GmbH. Granica między państwami była jednocześnie granicą zasięgu obu operatorów. Od 1 grudnia model operacyjny się zmieni. Nowy model będzie wzorowany na systemie linii lotniczych, tak zwanej strukturze gwiaździstej, w której połączenia realizowane są między centralnymi ośrodkiem a kilkoma wybranymi miejscami przeznaczenia według regularnych rozkładów jazdy.
Nowy system zakłada kursowanie przynajmniej czterech pociągów dziennie między Cottbus a Czerwieńskiem. Z punktu widzenia klientów oznacza to zwiększenie częstotliwości i efektywności przewozów, daje nam także możliwość realizacji przewozów rozproszonych. Z kolei regularny rozkład jazdy pozwoli nam wystandaryzować przewozy i lepiej planować kursowanie pociągów transgranicznych. Będziemy też w stanie zaoferować wyższą jakość usług na trasach krajowych. –mówi Mariusz Mik, Członek Zarządu CTL Logistics i Dyrektor ds. Operacyjnych.
Z kolei wysyłka pociągów międzynarodowych z jednego centrum zarządzania przewozami pozwoli na uniknięcie typowych problemów komunikacyjnych i administracyjnych występujących przy transporcie przez granicę, zwiększy niezawodność przewozów i pozwoli na śledzenie pociągów. W efekcie wdrożenia nowego modelu operacyjnego ma się skrócić czas transportu i zwiększyć efektywność realizowanych przewozów. Wdrożeniu nowego modelu operacyjnego towarzyszy zmiana struktury organizacyjnej spółki, między innymi scalenie pionu planowania przewozów z pionem odpowiedzialnym za ich realizację i przeprowadzka firmy do z Duesseldorfu do Berlina.
W Niemczech udział CTL w rynku wynosi 1% przy średniej odległości przewozu wynoszącej 313 km. Przewieziony w I połowie 2009 roku tonaż wyniósł 1 173 tys. ton, a zrealizowana praca przewozowa – 368 422 tys. tkm. Spółka specjalizuje się w przewozach paliw, chemii, węgla, koksu i kamienia, rozwija także transport intermodalny. W Polsce CTL jest największym prywatnym przewoźnikiem z udziałem w rynku 10%.

Komentarze