Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

200 km/h po CMK

inforail
04.10.2011 09:51
0 Komentarzy
Podczas jazdy próbnej 1 października 2011 r. z wykorzystaniem systemu ETCS poziomu 1 skład pociągu spółki PKP Intercity z lokomotywą „Husarz”osiągnął maksymalną prędkość 200 km/h. Próbę realizowano na wyremontowanym odcinku Centralnej Magistrali Kolejowej Psary –Zawiercie.
Testy pociągu na CMK (foto: PKP IC)Testy pociągu na CMK (foto: PKP IC)Testy pociągu na CMK
– W ramach przejazdu testowana będzie funkcjonalność systemu ETCS: wprowadzanie danych o pojeździe do systemu, rozpoczęcie jazdy pod nadzorem w obszarze niewyposażonym i wjazd w obszar wyposażony w ETCS. Podczas jazdy z zezwoleniem na 200 km/h, kolejno badana będzie reakcja systemu na przekroczenie dozwolonej prędkości oraz reakcja systemu na przejechanie sygnalizatora ze wskazaniem „stój”–przed testem informował uczestników przejazdu Marek Pawlik, wiceprezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych, który na bieżąco relacjonował przebieg jazdy testowej oraz przedstawił prezentacje na temat legislacyjnych i technicznych aspektów ERTMS.
–Dzisiejsze próby przebiegły zgodnie z planem. System działa dokładnie tak jak powinien. Istotna jest kompleksowość działań. Wyposażenie linii w systemy i pozyskanie odpowiedniego taboru, aby powstał w Polsce nowy system kolejowy – mówił po przejeździe Andrzej Massel, wiceminister infrastruktury.
Testy pociągu na CMK (foto: PKP PLK)Testy pociągu na CMK (foto: PKP PLK)Testy pociągu na CMK (foto: PKP PLK)
Dzięki koordynacji działań pomiędzy PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. oraz PKP Intercity jazdy próbne przeprowadzono w dniach 27 września 2011 roku –1 października 2011 roku.  
Prędkość rozkładowa 200 km/h zostanie wprowadzona do rozkładu jazdy 2012/13 na odcinku linii CMK, Olszamowice –Zawiercie (35% długości). Pociągi wyposażone w system ETCS będą mogły poruszać się tam z prędkością 200 km/h. Składy zespolone np. Pendolino do 220 km/h. Wprowadzenie na całej linii CMK prędkości 200/220 km/h przewiduje się w 2015 roku. Czas przejazdu na trasie Warszawa Kraków i Katowice skróci się do około 2 godzin. Chcemy, by od 2012 r. pociągi rozkładowe mogły jeździć z prędkością 200 km/godz. na odcinku Olszamowice-Zawiercie –mówił wiceminister Andrzej Messel. Jego zdaniem kolejną trasą przystosowaną do poruszania się po niej pociągów z prędkością 200 km/h ma być linia E-65 łącząca Warszawę z Trójmiastem. Jest to możliwe, jednak tylko w przypadku pociągów z wychylnym pudłem. Jak się bowiem dowiedzieliśmy w trakcie konferencji „Kolej siłą polskiej gospodarki”linia E-65 jest modernizowana do prędkości 160 km/h dla pociągów pasażerskich i do 200 km/h dla tych z wychylnym pudłem. Przypomnijmy, iż dziś żaden polski przewoźnik takich pociągów nie posiada. Także zamówione przez PKP Intercity Pendolino wychylnego pudła mieć nie będą. Zdaniem Messela w 2015 roku pociąg z Krakowa do Trójmiasta ma jechać 5 godzin. Minister dodał, że w planach jest także instalowanie odpowiednich systemów sterowania ruchem pociągów również na liniach, na których osiągnięcie prędkości 200 km/h jest niemożliwe. Chodzi o bezpieczeństwo. Przypomnijmy, że w 2009 roku PKP PLK podpisały umowę na zaprojektowanie i zabudowę systemu ETCS na odcinku linii kolejowej E-65 Grodzisk Mazowiecki – Zawiercie. System ten zapewnić ma przekazywanie odczytów z sygnalizacji świetlnej bądź informacji o ograniczeniach prędkości bezpośrednio na pulpit maszynisty, co wydatnie podniesie bezpieczeństwo pasażerów. System może również sam zatrzymać pociąg w przypadku, gdy maszynista nie zauważy sygnału „stój”. Z nowego systemu zadowolony jest także Prezes PKP Intercity Janusz Malinowski. Wpłynie on nie tylko na skrócenie czasu przejazdu naszych pociągów, ale także zwiększenie bezpieczeństwa –mówił podczas testów systemu. Film z przejazdu pociągu z prędkością 200 km/h można oglądać tutaj.

Komentarze