Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

2-osobowa drużyna trakcyjna dla pociągów z największymi opóźnieniami

inforail
03.01.2023 13:45
0 Komentarzy

W związku ze spadkiem punktualności pociągów dalekobieżnych, co jest całkowicie nieakceptowalne dla resortu infrastruktury, zostały przywrócone działania zespołu pod przewodnictwem MI w sprawie poprawy punktualności pociągów – podał wiceminister Rafał Weber w odpowiedzi na interpelację poselską.

I dodał, że Ministerstwo Infrastruktury wspólnie z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A oraz PKP Intercity S.A. prowadzi analizy opóźnień każdego pociągu, wraz z propozycją działań zaradczych.

Analiza i weryfikacja

Duży nacisk kładziony jest na weryfikację kontowania opóźnień pociągów na podstawie danych w Systemie Ewidencji Pracy Eksploatacyjnej (SEPE) i porównanie ich przyczyn z tymi zgłaszanymi przez drużynę pociągową. Ponadto analizie poddawane są pociągi, które notują opóźnienia i poszukiwane są systemowe przyczyny opóźnień na poziomie operacyjnym. W tym celu odbywają się codzienne spotkania robocze z przedstawicielami Zakładów Spółki PKP Intercity, aby wypracować działania wpływające na poprawę punktualności konkretnych pociągów przy jednoczesnym utrzymaniu standardu w pozostałych pociągach. Stopniowo wypracowywane są wspólnie rozwiązania pozwalające eliminować kolejne przyczyny opóźnień m.in. zmiany planów pracy dla zespołów czyszczących składy, plany pracy przy przygotowywaniu dokumentacji pociągowej, sprawniejsze wymiany drużyn trakcyjnych i drużyn konduktorskich oraz wymiany składów celem lepszego przygotowania taboru. Prowadzone są chronometraże newralgicznych czynności powodujących opóźnienia pociągu. Zidentyfikowano również problemy w prowadzeniu jazd manewrowych.

Inwestycje w tabor i infrastrukturę

W ramach poprawy punktualności Spółka PKP Intercity planuje prowadzić szereg inwestycji w tabor i infrastrukturę, zapewniając tym samym wyższy wskaźnik dostępności taboru, wyższe parametry techniczne oraz sprawne przygotowanie składów do trasy – podał wiceminister Weber. Powyższe działania realizowane będą w ramach strategii rozwoju i inwestycji Spółki z perspektywą do 2030 r. Ponadto Spółka wprowadziła system premiowania pracowników. Celem wprowadzenia systemu jest wynagradzanie pracowników za osiągane kluczowe wyniki Spółki, takie jak punktualność czy właściwe zestawienie składów.

Dalej Rafał Weber wskazał, że opóźnienia wtórne na sieci PKP PLK S.A. spowodowane przez zdarzenie przypisane przedsiębiorstwu kolejowemu, od którego przyjmowany jest pociąg w zasadniczej mierze wpływa na powstanie wielu opóźnień wtórnych. Dlatego też Spółka PKP Intercity przeprowadziła konferencję z niemieckim przewoźnikiem Deutsche Bahn (DB) na temat współpracy pomiędzy Spółkami. Wypracowane działania przyniosły poprawę punktualności pociągów na przyjęciu zza granicy – z 36% w lipcu do 66% we wrześniu. Ustalono, iż dyspozytury PKP Intercity i DB będą na comiesięcznych spotkaniach omawiać bieżące sprawy i reagować w przypadku zidentyfikowania nieprawidłowości w realizacji przejazdów. We wrześniu 2022 roku przeprowadzono również konferencję z przewoźnikiem Ceske Drahy a.s. (CD) celem wypracowania rozwiązań minimalizujących bardzo duże opóźnienia pociągów odnotowywane na przyjęciu z terytorium Czech. Przewoźnik czeski zadeklarował pracę nad poprawą punktualności pociągów międzynarodowych. Ponadto Spółka zapewniła 2-osobową drużynę trakcyjną w pociągach, które do tej pory mierzyły się z najpoważniejszymi opóźnieniami przez wydłużony czas jazdy. Efekty podejmowanych działań widoczne są w postaci poprawy punktualności pociągów oraz zmniejszenia liczby minut opóźnień. Wypracowane działania przyniosły poprawę punktualności pociągów Artus, Chełmoński, Hutnik i Piast z 27,39% w czerwcu, lipcu, sierpniu do 57,47% we wrześniu i październiku 2022 roku. Ponadto informuję, że Minister Infrastruktury, jako ustawowy organizator kolejowych połączeń międzywojewódzkich i międzynarodowych zamawia na podstawie umowy z PKP Intercity S.A. pasażerskie połączenia kolejowe o charakterze usług publicznych. Minister, zawierając z PKP Intercity S.A. umowę, szczególną wagę przywiązuje do kwestii jakości świadczonych przez operatora usług. Ministerstwo Infrastruktury na bieżąco monitoruje i kontroluje wykonanie umowy przez PKP Intercity.

PKP Intercity, jako wykonawca zleconych mu przewozów, zobowiązany jest do zachowania określonych parametrów jakości świadczonych usług przewozowych. W sytuacji niezachowania wymaganych standardów jakościowych operator obciążany jest karami umownymi, które niejednokrotnie są dla niego bardzo dotkliwe. Minister Infrastruktury w celu zwiększenia liczby nowych maszynistów podjął decyzję o wprowadzeniu zmian w rozporządzeniu w sprawie licencji maszynisty oraz w rozporządzeniu w sprawie wymagań zdrowotnych, badań lekarskich i psychologicznych oraz oceny zdolności fizycznej i psychicznej osób ubiegających się o świadectwo maszynisty albo o zachowanie jego ważności – w zakresie obniżenia wymogów zdrowotnych dla kandydatów na maszynistów. Obydwa rozporządzenia są już podpisane przez Ministra i w grudniu bieżącego roku zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Przedmiotowe zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. i przyczynią się do zwiększenia liczby kandydatów na maszynistów, którzy będą spełniali wymagania zdrowotne, co pozwoli na zmniejszenie deficytu maszynistów na rynku pracy powstałego wskutek występowania luki pokoleniowej na tym stanowisku pracy. Z deficytem maszynistów borykają się zarówno przewoźnicy pasażerscy, jak i towarowi. Należy przy tym podkreślić, że złagodzenie wymogów zdrowotnych dla kandydatów na maszynistów nie nastąpi kosztem obniżenia poziomu bezpieczeństwa ruchu kolejowego, gdyż nowe wymagania zdrowotne będą nadal mieściły się w wymaganiach określonych w dyrektywie 2007/59/WE, która jest stosowana we wszystkich państwach członkowskich UE.

Komentarze