Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Znamy taborowe plany Warszawy: Teraz 30 autobusów elektrycznych. Potem 100

infobus
17.01.2024 13:00
0 Komentarzy

17 stycznia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że stolica będzie nadal kupować autobusy elektryczne.

„Realizujemy plan, by jak największy odsetek komunikacji miejskiej był przyjazny dla środowiska” – powiedział. Przypomnijmy, że w 2023 roku w Warszawie sukcesywnie był „odświeżany” tabor autobusowy. Miejskie Zakłady Autobusowe odebrały w ubiegłym roku kolejnych 60 pojazdów marki Autosan o niskoemisyjnym napędzie LNG (skroplony gaz ziemny).

40 procent

„W tej chwili już prawie 40 proc. autobusów, które poruszają się po ulicach miasta, są to autobusy bardziej przyjazne dla środowiska czyli gazowe, elektryczne i hybrydowe. Będziemy kontynuowali te zakupy. W najbliższych tygodniach będziemy podpisywali nowe zamówienia na kilkanaście nowych +elektryków+ a w perspektywie nawet na sto nowych autobusów elektrycznych. Realizujemy plan, by jak największy odsetek komunikacji miejskiej był przyjazny dla środowiska” – powiedział Trzaskowski.

Zaznaczył, że gdy wszystkie środki z KPO zostaną odblokowane to miasto ma szansę kontynuować takie zakupy aby skutecznie walczyć z ociepleniem klimatycznym i katastrofą klimatyczną, ale również przyczynić się do tego, żeby komunikacja miejska w Warszawie była jeszcze bardziej nowoczesna i wygodna.

Wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz przypomniał, że w budżecie na 2024 rok zaplanowano ponad 4,5 mld złotych na rozwój komunikacji miejskiej. „Jest to jedna z najważniejszych pozycji w budżecie, zaraz po oświacie” – podkreślił.

Poniżej zapis z dzisiejszej konferencji prasowej – w zajezdni Tramwajów Warszawskich:

Nowe linie autobusowe i kolejne „elektryki”

Przypomnijmy, że w 2023 roku w Warszawie sukcesywnie był „odświeżany” tabor autobusowy. Miejskie Zakłady Autobusowe odebrały w ubiegłym roku kolejnych 60 pojazdów marki Autosan o niskoemisyjnym napędzie LNG (skroplony gaz ziemny).

Obecnie we flocie MZA jest 1375 autobusów, w tym:

  • 160 elektrycznych,
  • 335 gazowych
  • i 4 hybrydowe.

Kolejnych 12 „elektryków” Solaris Urbino 18 Electric dotrze do stolicy w 2024 i 2025 roku. Podpisana zostanie również umowa na dostawę następnych 30 zeroemisyjnych autobusów, a w przyszłości (lata 2025-2026) MZA ogłosi przetarg na 80 -100 elektrycznych pojazdów.

Nowoczesne i ekologiczne autobusy jeżdżą już także poza Warszawą. W 2023 roku uruchomiona została nowa lokalna linia L33 w Lesznowoli. Autobusy dowożą pasażerów do stacji kolejowej Warszawa Jeziorki – wygodnego miejsca przesiadkowego. Z pobliskich przystanków na wiadukcie, nad linią kolejową, odjeżdżają autobusy linii 715 i 737, a po zachodniej stronie torów zlokalizowana jest pętla autobusu linii 809. Na stacji Warszawa Jeziorki zatrzymują się również pociągi Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej. Także do pociągu na stacji Warszawa Falenica dojeżdżają z podwarszawskiego Józefowa autobusy L50. Efektem współpracy z lokalnym samorządem jest także wydłużenie trasy linii 705 – autobusy wjeżdżają teraz w głąb Nowych Załubic.

Warszawa/ Będą kolejne zakupy pojazdów niskoemisyjnych dla komunikacji miejskiej
Warszawa/ Będą kolejne zakupy pojazdów niskoemisyjnych dla komunikacji miejskiej

Liniowy rozwój

Jednym z najszybciej rozwijających się obszarów Warszawy jest Wschodnia Białołęka. Choć rozległa dzielnica jest oddalona o kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy, nowe inwestycje komunikacyjne sukcesywnie skracają czas dojazdu do szkoły, pracy czy kina.

Jesienią, po zakończeniu budowy lokalnych ulic i części inwestycji kanalizacyjnych, zmieniły się trasy autobusów linii 120, 134, 226, 314, 326 i N14. Dzięki temu autobusy obsługują nowe osiedla, poprawił się dojazd do stacji metra M1 i M2 oraz do Dworca Wschodniego. Lepszy dojazd komunikacją publiczną jest także do szkoły podstawowej przy ulicy Ruskowy Bród.

W styczniu 2023 roku została oddana do użytku nowa pętla autobusowa przy ulicy J. Ostroroga, która zastąpiła kraniec Młynów. Do nowej pętli dojeżdżają autobusy linii 106 i 136. W ramach inwestycji powstały także chodniki i wiata dla rowerów z zielonym dachem z rozchodnika oraz ustawiono wiaty przystankowe i ładowarki dla autobusów elektrycznych.

W marcu po raz pierwszy na tory wyjechały pociągi nowej linii Szybkiej Kolei Miejskiej – S4, która połączyła Piaseczno przez Warszawę Gdańską z Zegrzem oraz S40, które obsługują w dni powszednie trasę Piaseczno – Warszawa Główna (obecnie z powodu przebudowy Warszawy Zachodniej czasowo pociągi dojeżdżają do Warszawy Rakowiec). Trasy tych linii w wielu miejscach przecinają się z trasami innych linii Warszawskiego Transportu Publicznego, co umożliwia przesiadki między pociągami, autobusami, tramwajami i metrem. Na trasie przejazdu nowej SKM są dwa parkingi P+R – przy przystankach Warszawa Jeziorki i Warszawa Żerań. Nowe połączenia obsługiwane są dostępnym taborem, w tym najnowszymi pociągami typu Impuls 2.

Warszawa/ Będą kolejne zakupy pojazdów niskoemisyjnych dla komunikacji miejskiej
Warszawa/ Będą kolejne zakupy pojazdów niskoemisyjnych dla komunikacji miejskiej

Komentarze