Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Znamy autobusowe wyniki Volvo za II kwartał 2023. Jest  … lepiej

infobus
27.07.2023 08:07
0 Komentarzy

W II kwartale 2023 r. Grupa Volvo osiągnęła całkiem dobre wyniki, utrzymując stały wzrost i poprawiając rentowność.

W zakresie autobusowej działalności przede wszystkim należy odnotować wdrożenie decyzji o likwidacji wrocławskiej fabryki kompletnych autobusów, która został podjęta w marcu 2023 r. Równolegle prowadzona jest restrukturyzacja w amerykańskiej spółce Nova Bus. Przejdźmy do liczb.

wyŻsza sprzedaż

W II kwartale br. liczba zamówień na kompletne autobusy i podwozia Volvo wzrosła o 23%, podczas gdy dostawy pozostały na tym samym poziomie. Zarówno skorygowany, jak i wykazany dochód operacyjny wzrósł do 219 mln SEK (+7%) z marżą 4,0% (+0,2%). W porównaniu z II kwartałem 2022 r. wyższy wynik operacyjny to efekt realizacji cen, zwiększonej sprzedaży usług oraz pozytywnego miksu, przy jednoczesnym wzroście kosztów materiałowych. W porównaniu z drugim kwartałem 2022 r. zmiany kursów walut miały pozytywny wpływ w wysokości 116 mln SEK.

Jak zauważa Volvo, w II kw. światowy popyt na nowe autobusy nadal był wysoki, szczególnie na autokary. W segmencie autobusów miejskich popyt na autobusy elektryczne także ma dodatnią dynamikę.

W porównaniu z drugim kwartałem 2022 r., liczba zamówień netto wzrosła o 23% do 1743 sztuk, głównie dzięki dużym zamówieniom autokarów w Ameryce Północnej i ważnym zamówieniom autobusów elektrycznych dla Stagecoach w Wielkiej Brytanii. Łącznie dostawy osiągnęły poziom 1277 sztuk, ze wzrostami w Ameryce Północnej, i spadkiem w Ameryce Południowej i Europie.

Zmiana strategii

W marcu br. koncern poinformował, że wrocławski zakład kompletnych autobusów Volvo zostanie zlikwidowany. Wówczas też podano, że fabryka zostanie przejęta przez Vargas Holding – szwedzkiego inwestora, który przekazał ją do swojej spółki zależnej Aira.

-„Będziemy oferować pompy ciepła, które zużywają bardzo mało energii elektrycznej” – powiedział prezes firm Aira Martin Lewerth. Przedstawił jednocześnie szacunki, według których w Europie w 2030 r. będzie instalowanych ok. 10 mln pomp ciepła. „Wartość tego rynku będzie wyniosła 100 mld euro” – mówił.

Prezes podkreślił, że Aira jest obecna w pięciu krajach, a jej siedziba znajduje się w Sztokholmie. We Włoszech, w Niemczech i w Wielkiej Brytanii działają już zespoły mające uruchomić sprzedaż produktów, które będą wytwarzane we Wrocławiu. „Zaczynamy produkcję we Wrocławiu na początku przyszłego roku” – powiedział Lewerth i zapowiedział, że w rozwój fabryki we Wrocławiu zostanie zainwestowanych kilkaset milionów euro.

Do 2030 r. firma chce mieć w Europie 10 tys. pracowników, z czego we Wrocławiu ma pracować kilkaset osób. Już ogłoszono rekrutację na 65 stanowisk w fabryce; część to stanowiska produkcyjne, na które potrzeba po kilka osób. Peter Prem z zarządu firmy Aira wskazał, że „część ludzi, którzy pracowali w fabryce Volvo, znajdzie pracę w naszym zakładzie”.

licencyjne umowy

Realizując nową strategię w zakresie rynku autobusowego, opartą na podwoziach, szwedzka firma podpisała w II kwartale Volvo Buses listy intencyjne z producentami zabudów MCV w Egipcie i Sunsundegui w Hiszpanii. Mają one produkować licencyjne zabudowy na bazie podwozi Volvo i w ten sposób wesprzeć mowy model biznesowy.

Z kolei w Meksyku wystartował projekt kompletnego, elektrycznego autobusu miejski LUMINUS. Bazuje na technologii BZL, będzie dostępny w różnych długościach, konfiguracjach baterii i będzie wyposażony w ważne systemy bezpieczeństwa.

Komentarze