Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

ZeEUS z myślą o elektrobusach

infobus
28.01.2014 23:26
0 Komentarzy
23 stycznia br. w Brukseli miała miejsce inauguracja projektu „Zero Emission Urban Bus System”, czyli w skrócie ZeEUS. W ciągu 4 lat ma on przedstawić doświadczenia z eksploatacji autobusów z napędem elektrycznym w 8 wybranych europejskich miastach i ustandaryzować systemy zasilania. Niestety, Polska nie bierze udziału w tym projekcie, ale na szczęście nasz kraj będzie reprezentował tutaj producent elektrobusów –Solaris Bus &Coach. Najbliższe nas wdrożenie w ramach programu będzie miało miejsce w Pilźnie. Obok czeskiego miasta w tym przedsięwzięciu wezmą udział takie metropolie jak: Bonn, Londyn, Münster (Europa Zachodnia i Środkowa), a także Sztokholm i Glasgow (Europa Północna) oraz Rzym i Barcelona (Europa Południowa). Ponadto równolegle będą obserwowane e-projekty, które są realizowane w takich miastach jak: Lipsk, Hamburg, Augsburg, Osnabrueck, Mannheim (Niemcy);Den Bosch, Utrecht, Maastricht (Holandia), San Sebastian, Madryt, Sewilla, Zaragoza (Hiszpania), Parma (Włochy), Grenoble, Albi (Francja), Helsinki (Finlandia), Milton-Keynes, Aberdeen (UK), Wiedeń (Austria), Knokke, Kortrjik (Belgia). Dodatkowo w przedsięwzięciu zostaną uwzględnione doświadczenia takich przewoźników jak Arriva i Keolis. Zróżnicowanie położenie geograficzne wszystkich uczestników projektu ma m.in. pokazać, jaki wpływ na eksploatację elektrycznych autobusów ma klimat oraz topografia terenu.
Logo projektu ZeEUS
ZeEUS połączy 40 parterów (instytucji, miast oraz firm), których pracę będzie koordynować Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Publicznego (UITP). Podstawowym celem przedsięwzięcia jest stworzenie szeregu rozwiązań w ramach europejskich sieci autobusów miejskich, które umożliwiłyby masowe wprowadzenie pojazdów z napędem elektrycznym o dużej pojemności. Nie chodzi tutaj tylko o elektrobusy, ale także o pojazdy hybrydowe i trolejbusy. Największym tutaj wyzwaniem jest standaryzacja stacji zasilania. Aktualnie producenci stosują rozmaite swoje rozwiązania, które nie są kompatybilne z innymi produktami. To należałoby zmienić, aby rzeczywiście pojazdy zasilane energią elektryczną mogłyby szerzej pojawić się na ulicach europejskich miast. Dlatego w trakcie tych 42 miesięcy w ośmiu różnych miastach w Europie zostaną przeprowadzone rozmaite doświadczalne projekty, które obejmą łącznie 35 elektrobusów, autobusów hybrydowych typu plug-in (zasilanie w postaci pantografu) oraz trolejbusów. Wszystkie pojazdy mają mieć standardową długość 12-metrów. W przyszłości analizy ZeEUS ’ zostaną wykorzystane do opracowania wytycznych i narzędzi, aby pomóc zainteresowanym stronom wprowadzenie zelektryfikowanych systemów autobusowych w innych miastach europejskich. W projekcie biorą udział zarówno wiodący producenci taboru (Alexander Dennis, Irizar, Skoda, Solaris, Volvo, VDL), jak i infrastruktury w zakresie ładowania. Tutaj zostaną przetestowane rozmaite rozwiązania jak: wolne ładowanie w zajezdniach, szybkie ładowanie na przystankach, ładowanie indukcyjne, ładowanie kontaktowe. Łączny budżet projektu to 22,5 mln EUR, z czego dofinansowanie ze strony Komisji Europejskiej to 13.5 mln EUR. –„Energia elektryczna to jedno z najbardziej obiecujących źródeł alternatywnego napędu w komunikacji miejskiej, co widać po rosnącej popularności tego rozwiązania w Europie”- powiedział prezydent UITP, Sir Peter Hendy. –Dlatego wprowadzenie jednego z pierwszych badań nad elektro-mobilnością, koordynowanego przez UITP, jest dla bardzo ważne i stanowi ważny krok w historii transportu publicznego.”
Mapa miast-uczestników i miast-obserwatorów w ramach projektu ZeEUS

Komentarze