Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ze Starachowic do Budapesztu: 150 autobusów dla Arrivy od MAN

infobus
28.04.2023 17:06
0 Komentarzy

27 kwietnia rozpoczął się kolejny etap odnowy floty autobusowej w stolicy Węgier – dzięki liniowemu kontraktowi z firmą Arriva Bus Kft.

Prywatny operator odbierze w nadchodzących miesiącach aż 150 nowych autobusów marki MAN, w tym 75 pojedynczych Lion`s City 12 i 75 przegubowych Lion`s City 18. Wszystkie będą klimatyzowane, niskopodłogowe i nowym w budapesztańskiej sieci układem drzwi. .

50 lwów co miesiąc

Nawet w obecnych trudnych warunkach ekonomicznych, budapeszteńskie Zarząd Transportu Miejskiego (Budapesti Közlekedési Központ – BKK) organizuje przetargi na obsługę linii i dba o modernizację stołecznej floty autobusowej. W efekcie od maja do lipca br. do Budapesztu przyjedzie 150 fabrycznie nowych autobusów MAN Lion’s City. Pojazdy wprowadzane będą do ruchu na podstawie umowy o świadczenie usług pomiędzy BKK a ArrivaBus Kft., która została podpisana 8 lipca 2022 r.

Autobusy solowe i przegubowe z logo lwa zastąpią na liniach pojazdy Mercedes-Benz Citaro, które Arriva Bus wcześniej użytkowała w stolicy Węgier. Nowe pojazdy wyprodukowane przez fabrykę MAN Bus Starachowice zostaną wprowadzone na ulice Budapesztu w trzech etapach – każdy obejmuje 50 sztuk nowych autobusów, w 25 autobusów solo i 25 autobusów przegubowych. Ich wejście zaplanowano według tras:

  •       od 1 maja: 20E, 122E, 134, 147, 170, 196, 196A, 220, 270;
  •       od 1 czerwca: 30, 30A, 31, 104, 104A, 124, 125, 125B, 126, 126A, 131, 204, 230, 231, 231B;
  •       od 17 czerwca: 100E;
  •       od 1 lipca: 25, 96, 120, 296, 296A.

-„Aktualnie w Budapeszcie ma miejsce jeden z największych projektów odnowy floty autobusów w historii stolicy – powiedziała dr Katalin Walter, prezes BKK.

fot. BKK

Zmiana układu drzwi

Po raz pierwszy w najnowszym przetargu linowym, BKK dało „zielone światło” na innego niż do tej pory układu drzwi. Operatorzy mogli zaoferować pojazdy solo 2-2-0 oraz autobusy przegubowe 2-2-2-0, dzięki czemu wzrosła liczba miejsc siedzących w pojazdach (o 4 miejsca czyli o 10 proc.) Jak argumentuje BKK, dzięki dwu- i trzydrzwiowej konstrukcji eksploatowanych autobusów, w tylnej części pojazdów powstaje dodatkowa strefa miejsc siedzących, a w przedniej części jest cały czas dostępna duża wielofunkcyjna przestrzeń dla pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich i spacerowiczach .

Zdaniem Budapesztu, ten trend do maksymalizacji liczby foteli widać także w największych miastach Europy, w Paryżu, Berlinie, Monachium czy Wiedniu. Do tego Arriva będzie użytkowała konstrukcji z nowym układem na liniach wybiegowych, gdzie są dłuższe odległości przejazdu, a wymiana pasażerów stosunkowa rzadsza niż w centrum.

W porównaniu do wcześniej eksploatowanych modeli Citaro, nowe autobusy mają też jaśniejszy i bardziej przestronny przedział pasażerski oraz są wyposażone w mocniejsze urządzenia klimatyzacyjne. Pojazdy posiadają rozkładane rampy oraz wyposażone sąw duże monitory informacji pasażerskiej i system kamer pokładowych, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa pasażerów.

Dodajmy, że w połowie października – firma BKV, budapesztański operator wewnętrzny, ogłosiła, że znacząco zmodernizuje swoją flotę autobusową i zakupi w sumie 135 nowych pojazdów, dzięki czemu tabor firmy stanie się całkowicie niskopodłogowy. Dodatkowo oprócz autobusowych wzmocnień, od września 2022 r. w dużym stopniu odnowiona została również flota trolejbusów. W tym czasie do Budapesztu przyjechało 48 pojazdów Solaris-Skoda.

-„Nowe pojazdy dobrze wpisują się w długoterminową strategię Budapesztu, której główną ideą jest ochrona środowiska i klimatu, zrównoważone zarządzanie energią oraz zmniejszenie śladu ekologicznego. Dzięki wprowadzeniu dużej liczby nowoczesnych i przyjaznych dla środowiska pojazdów coraz więcej osób chętnie korzysta z usług komunikacji miejskiej” – podsumowała Katalin Walter.

fot. BKK

Komentarze