Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ze Słupska do Ústí nad Labem: Test autobusu elektrycznego Scania Citywide BEV

infobus
25.01.2023 09:08
0 Komentarzy

16 stycznia czeski firma Dopravní podnik města Ústí nad Labem rozpoczęła dwumiesięczny test autobusu Scania Citywide 12 LF BEV, który został wyprodukowany w Słupsku.

Elektrobus kursuje na liniach komunikacji miejskiej nr 2, 3, 5, 7, 9, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19, 23, 27 i 62 według aktualnego rozkładu jazdy. Zaplanowany zasięg to codziennie ok. 138 km w ruchu ulicznym. Na czas testów Scania udostępniła DPMÚL mobilną stację ładowania Kempower T-Series wyposażoną w system kontroli ładowania ze zdalnym dostępem do testów.

Nowa generacja

Scania Citywide LF to przedstawiciel najnowszej generacji autobusów tej marki. Z zewnątrz autobus charakteryzuje się minimalistycznym, nowoczesnym designem i jest zbudowany na zupełnie nowym podwoziu. Oprócz wersji czysto elektrycznej, oferowany jest z całą gamą jednostek napędowych. Jest zatem dostępny również z konwencjonalnymi silnikami wysokoprężnymi, gazowymi, a także w wersji hybrydowej.

-„W naszej opinii wynajęliśmy autobus w idealnym momencie do testowania, czyli podczas zimy, która jest najbardziej wymagającym okresem dla takiego pojazdu. Chcemy pokazać pasażerom jedną z opcji rozwoju bezemisyjnego miejskiego transportu publicznego, a jednocześnie zdobyć cenne doświadczenie z eksploatacji, które może zadecydować w przyszłości o zakupie dodatkowych pojazdów i budowie nowej infrastruktury” – powiedział. Jakub Kolář, dyrektor operacyjny DPMU.

W wersji elektrycznej (BEV), testowy pojazd wyposażono w osiem baterii o łącznej pojemności 264 kWh, które zapewniają wystarczający zasięg na jednym ładowaniu dla całej gamy tras miejskich lub podmiejskich.

-„Cieszę się, że nasz lokalnie bezemisyjny pojazd może przyczynić się do poprawy jakości powietrza w Usti, przynajmniej podczas testów. W postaci elektrycznego niskopodłogowego autobusu Scania Citywide LF przedstawiciele firmy transportowej, jej kierowcy i pasażerowie mogą wypróbować to, co najlepsze dla miejskich linii autobusowych” – podkreślił Lukáš Martinů, kierownik sprzedaży autobusów Scania (CZ & SK ).

fot. Scania

Pod maską

W tym pojeździe kierowcy mogą na pewno docenić wygodny, ergonomiczny fotel ISRI z ogrzewaniem, a także nową koncepcję deski rozdzielczej z przejrzystym ekranem i łatwo dostępnymi elementami sterującymi. Do tego mamy reflektory Bi-LED i systemy wspomagania, które również poprawiają bezpieczeństwo. W autobusie nie brakuje układu ostrzegawczego przed pojazdami w martwym polu oraz funkcji zmniejszającej ryzyko kolizji z niechronionymi uczestnikami ruchu.

Materiały zastosowane w kabinie pasażerskiej minimalizują hałas, a jej konstrukcja tworzy jasne, przestronne i przyjazne miejsce do podróży. Dodatkowo niezależne ogrzewanie i klimatyzacja zwiększą komfort na pokładzie. . Test pojazdu potrwa do 17 marca, w tym czasie pasażerowie po odczytaniu kodu QR mogę przesyłać swoje opinie na temat elektrobusu

Wersja elektryczna wyposażona jest łącznie w osiem akumulatorów o łącznej pojemności 264 kWh, cztery znajdują się na dachu, cztery z tyłu autobusu. W zależności od natężenia ruchu i warunków zewnętrznych, zasięg na jednym ładowaniu to maksymalnie 220 kilometrów. Ładowanie jest możliwe za pomocą stacji ładowania prądem stałym o mocy do 150 kW lub za pomocą pantografu o mocy do 300 kW.

Pozostałe dane techniczne testowanego autobusu Scania Citywide LF są następujące:

  • Długość x szerokość x wysokość: 12,0 x 2,55 x 3,27 m
  • Układ osi: 4×2
  • Układ drzwi: 2-2-2
  • Liczba miejsc: 32
  • Liczba miejsc do stania: 46
  • Liczba miejsc dla wózków: 1
  • Moc silnika elektrycznego: stała 250 kW, szczytowa 300 kW
  • Moment obrotowy: 2100 Nm
  • Skrzynia biegów: 2-biegowa, w pełni automatyczna
  • Pojemność baterii: 264 kWh (73% użytecznej)
  • Moc ładowania: do 150 kW DC (kabel ze złączem CCS2), do 300 kW DC (pantograf)
fot. Scania

Z Kempower

Na koniec warto dodać, że na czas testów Scania udostępniła przewoźnikowi mobilną stację ładowania Kempower T-Series wyposażoną w system kontroli ładowania ze zdalnym dostępem do testów.

-„Dzięki temu systemowi można zdalnie sterować ładowaniem, ustawiać programy czasowe np. dzięki ładowaniu w niskiej taryfie, monitorować zużycie energii elektrycznej, czy ustawiać moc ładowania tak, aby nie przeciążać sieci elektrycznej ani nie przekraczać zarezerwowanej pojemności w zajezdni. Autobus z całkowicie rozładowanym akumulatorem można na tej stacji naładować w ciągu pięciu godzin” – powiedział Marcel Demský ze Scanii.  

Komentarze