Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Z Bratysławy do Brna. Solaris Urbino 12 Hydrogen na jednodniowych testach

infobus
14.05.2024 09:01
0 Komentarzy

Do Brna na testy przyjechał autobus Solaris Urbino 12 Hydrogen. Pojazd został przekazany dla DPM Brno przez DP Bratislava.

Pierwsze testy pokazały, że autobus ten jest cichy i łatwy w prowadzeniu.

Jednodniowe testy

Miejski przewoźnik w Brnie testował wodorowego Solarisa w wersji 12 metrowej. Pojazd został wypożyczony od DP Bratislava, które posiada w swoim taborze cztery takie autobusy. Testy trwały tylko jeden dzień i dlatego też pojazd nie wyjechał na obsługę linii autobusowych. Mimo tak krótkiego testu, wodorowiec zyskał aprobatę wśród kierowców. Prowadzący pojazd chwalili go głównie za sposób prowadzenia i brak hałasu podczas jazdy.

Z Bratysławy do Brna

Bratysławska firma transportowa od sierpnia 2023 roku eksploatuje cztery Solarisy Urbino 12 Hydro. Docelowo do stolicy Słowacji może trafić nawet 40 Urbino 12 Hydrogen. To wszystko dzięki umowie ramowej na dostawę autobusów wodorowych. DPB zawarło z producentem umowę ramową, zgodnie z którą finalna transza może wynieść nawet 40 autobusów wodorowych.

Autobus Urbino 12 Hydrogen
Z Bratysławy do Brna. Solaris Urbino 12 Hydrogen na jednodniowych testach. fot. DPMB

Sercem pojazdu Urbino 12 Hydrogen jest zestaw ogniw paliwowych o mocy 70 kW, pełniących funkcję miniaturowej elektrowni wodorowej na pokładzie pojazdu. W skład całego układu wodorowego wchodzą także urządzenia pomocnicze, odpowiadające m.in. za dostarczanie wodoru i powietrza pod odpowiednim ciśnieniem, recyrkulację pierwiastka, który nie został zużyty wcześniej, a także za utrzymanie odpowiedniej i stabilnej temperatury ogniw podczas pracy. Ogniwo paliwowe wytwarza energię elektryczną w trakcie użytkowania pojazdu, która jest przekazywana bezpośrednio do układu napędowego. Wodór gromadzony jest w postaci gazowej w najnowocześniejszych, kompozytowych zbiornikach na dachu autobusu. Same zbiorniki wodoru są poddawane rygorystycznym testom i są zaprojektowane w celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa kierowców, pasażerów oraz przechodniów.

Autobusy eksploatowane przez DPB posiadają pełną klimatyzację, przyciemniane szyby, system informacji pasażerskiej (BUSE), Wi-Fi, porty USB. Średnio na jednym tankowaniu wodoru pokonują 350 km.

Komentarze