Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Yutong o sprzedaży autobusów w Europie, lokalnych montowniach i nowych produktach

infobus
23.05.2024 17:00
0 Komentarzy

Podczas majowej wizyty w fabryce Yutonga w Zhengzhou mieliśmy okazję rozmawiać z Jack Li, CEO Yutong Bus Europe o autobusowym rynku na naszym kontynencie.

W Europie chiński producent staje sie coraz silniejszym graczem. Tylko w 2022 roku firma dostarczyła na nasz kontynent 600 elektrobusów. To już jest coś, a dodajmy, że Yutong nie tylko autobusy, ale cała grupa produkująca pojazdy użytkowe, w tym głównie autobusy i ciężarówki, ale także pojazdy specjalne, maszyny budowlane i sprzęt sanitarny. O samej fabryce w Zhengzhou pisaliśmy w InfoBusie już wcześniej – podobnie jak o pojazdach autonomicznych Yutonga.

Spis treści:

  • Jakie Yutong ma plany wobec rynek autobusów w Europie?
  • Czy firma planuje założenie europejskiej montowni autobusów?
  • Polska i Węgry – jak wygląda obecność Yutonga n tych rynkach?
  • Jaki baterie Yutong stosuje w swoich elektrobusach?
  • Jaka jest przyszłość trolejbusów?
Konferencja prasowa z udziałem Jack Li, CEO Yutong Bus Europe
Konferencja prasowa z udziałem Jacka Li, CEO Yutong Bus Europe

Rynek

InfoBus.pl: Jaka jest roczna sprzedaż Yutong Bus Europe?

Jack Li, CEO Yutong Bus Europe: Firma Yutong rozpoczęła sprzedaż autobusów elektrycznych na rynku europejskim w 2017 r. W ostatnich latach, wraz z wprowadzeniem nowej polityki energetycznej w różnych krajach europejskich i rosnącą świadomością ekologiczną społeczeństwa, sprzedaż autobusów elektrycznych firmy Yutong w Europie osiągnęła w 2022 r. 600 sztuk.

W 2023 r. Yutong sprzedał łącznie 36 518 autobusów, co oznacza wzrost o 20,93% rok do roku. Sprzedaż krajowa w Chinach wyniosła 21 700 sztuk, przy czym sprzedaż eksportowa wyniosła 10 165 sztuk, z czego na rynek europejski przypadało około 7,5%.

W pierwszym kwartale 2024 r. wyeksportowano około 2600 autobusów Yutong, co oznacza wzrost o 92% rok do roku.

Przed wybuchem epidemii COVID-19 (2019) wielkość sprzedaży eksportowej Yutong wynosiła około 7 100 sztuk, a ze względu na sytuację epidemiologiczną w 2020 roku osiągnęła najniższy poziom około 3 800 sztuk. Wraz z poprawą sytuacji epidemicznej za granicą, eksport Yutong wolumen sprzedaży ponownie rósł, osiągając około 5700 sztuk w 2022 roku i przekraczając 10 000 sztuk w 2023 roku.

InfoBus.pl: W skali globalnej – czy rynek europejski jest dla Was łatwy czy trudny?

Jack Li: Każdy rynek i każdy klient ma unikalne potrzeby. Spełnianie tych potrzeb i tworzenie wartości dla klientów to misja Yutong. Przed wejściem na jakikolwiek rynek lub dostarczeniem produktów i usług jakiemukolwiek klientowi, Yutong przeprowadza dokładne badania rynku i przygotowanie produktu, a Europa nie jest wyjątkiem.

InfoBus.pl: Jakie są Wasze długoterminowe cele w Europie?

Jack Li: Firma Yutong jest obecna w Europie stosunkowo niedawno, ale zyskała uznanie klientów dzięki doskonałej wydajności produktów, szczególnie na niektórych rynkach skandynawskich. Na rynku europejskim Yutong stawia na trwałą, długoterminową działalność, aspirując do tego, aby stać się jedną z preferowanych marek przez klientów i zyskać pozytywną reputację.

Nasz podstawowy argument za zakupem elektrobusów to oszczędność energii. W porównaniu z tradycyjnymi autobusami z silnikiem Diesla, autobusy elektryczne Yutong oszczędzają 28% kosztów utrzymania i 89% kosztów paliwa. Do tego dochodzi ochrona środowiska, czyli zmniejszenie zużycia paliwa i zanieczyszczenia powietrza i  komfort: niski poziom hałasu wibracji, zapewniający lepsze wrażenia z jazdy kierowcy i pasażerowie.

Konferencja prasowa z udziałem Jack Li, CEO Yutong Bus Europe
Konferencja prasowa z udziałem Jacka Li, CEO Yutong Bus Europe

Węgry i Polska

InfoBus.pl: Budapeszt ogłosił niedawno przetarg nieograniczony na zakup do 160 nowych trolejbusów. Yutong wziął także udział w przetargu we współpracy z węgierskim producentem autobusów Ikarus. Czy Yutong planuje dalszą współpracę z węgierskimi markami?

Jack Li: Ikarus ma silną pozycję lokalną na Węgrzech i jest zaznajomiony z węgierskim rynkiem trolejbusów. W ostatnich latach trolejbusy Yutong zyskały uznanie w wielu krajach. Wykorzystując zalety obu stron, Yutong i Ikarus przeprowadziły wstępne negocjacje i współpracę w sprawie projektu odnowy trolejbusów w Budapeszcie. Mamy nadzieję, że współpraca ta przyniesie zadowalający dla obu stron wynik i na tej podstawie będzie można prowadzić dalszą współpracę.

Generalnie w Chinach Węgry zawsze były uważane za przyczółek w handlu Chin z Europą. Żadne ambitne i odważne chińskie przedsiębiorstwo nie zignoruje tego potencjalnego rynku. Węgry i Chiny zawsze łączyła dobra przyjaźń. Stosunki między obydwoma krajami są wieczne. Węgierski rząd skupił się na stworzeniu sprzyjającego środowiska inwestycyjnego, dlatego wiele wybitnych chińskich przedsiębiorstw odnosi tu sukcesy. Yutong również przywiązuje wagę do tego potencjalnego rynku, dlatego zdecydowaliśmy się na współpracę z Ikarusem, lokalną węgierską marką o 100-letniej tradycji, przy projekcie trolejbusu dwusilnikowego. Oczywiście, ze względu na znaczenie tego rynku, w późniejszym terminie wprowadzimy na rynek europejski różne najbardziej zaawansowane i wysokiej klasy produkty.

InfoBus.pl: Kilka polskich miast wybrało w przetargach autobusy Yutong, przy czym najwcześniejsze z nich są używane od 4 lat. Wiem, że macie w Polsce partnera do napraw, serwisu gwarancyjnego i magazynowania części zamiennych. Czy w najbliższej przyszłości mają Państwo plany dalszego rozwoju sieci serwisowej?

Jack Li: Odkąd cztery lata temu autobusy Yutong po raz pierwszy weszły na polski rynek, zdobyliśmy zaufanie wielu klientów i dobrą opinię w obliczu ostrej konkurencji na rynku, dzięki nieustannemu dążeniu do jakości produktów i głębokiemu zrozumieniu potrzeb klientów. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wraz ze wzrostem liczby autobusów elektrycznych Yutong akumulatorowych naszym obowiązkiem jest zapewnienie ciągłej i sprawnej obsługi miast w różnych regionach Polski. W tym celu Yutong nie tylko wzmocnił szkolenia i rekrutację zespołu inżynierów obsługi posprzedażnej, aby zapewnić terminową reakcję profesjonalistów, ale także zwiększył rezerwę części zamiennych do różnych modeli pojazdów w Polsce w europejskim centralnym magazynie części zamiennych.

Jednocześnie współpracujemy z lokalnymi partnerami w celu dalszego poszerzania zasięgu naszej sieci serwisowej w nadchodzących latach, poprzez dodanie kolejnych punktów serwisowych i magazynów części, aby zapewnić terminowość i skuteczność usług. Naszym celem jest nie tylko spełnienie oczekiwań naszych klientów w zakresie obsługi posprzedażowej, ale także ich wyprzedzanie i ciągły wkład w zieloną mobilność w Polsce. Yutong pragnie zostać długoterminowym partnerem na rynku polskim. Jesteśmy głęboko przekonani, że gwarancja doskonałej obsługi Yutong jest kluczem do naszego sukcesu.

InfoBus.pl: Wielka Brytania jest  jednym z nielicznych rynków w Europie, gdzie Yutong dostarcza autobusy z silnikami diesla. Jak długo jeszcze?

Jack Li: Yutong będzie w dalszym ciągu dostarczać do Wielkiej Brytanii pojazdy z silnikiem Diesla i stale udoskonalać swoje produkty zgodnie z brytyjskimi przepisami.

Konferencja prasowa z udziałem Jack Li, CEO Yutong Bus Europe
Konferencja prasowa z udziałem Jacka Li, CEO Yutong Bus Europe

Lokalne montownie

InfoBus.pl: Czy na tle trolejbusowej współpracy na Węgrzech rozważa Pan możliwość utworzenia w UE fabryki montującej autobusy? Ponadto, czy utworzenie lokalnego zakładu montażowego pomoże skrócić czas dostawy pojazdów drogą morską z Chin?

Jack Li: Przy podejmowaniu decyzji o terminie i lokalizacji utworzenia zakładów produkcyjnych Yutong weźmie pod uwagę takie czynniki, jak wygoda obsługi klienta, łańcuch dostaw i korzyści kosztowe. Europa również będzie przestrzegać tej zasady.

Kluczową konkurencyjnością każdego producenta jest także długość cyklu dostaw pojazdów. Jeśli chodzi o skrócenie czasu dostawy pojazdów drogą morską, możemy skrócić czas dostawy poprzez współpracę KD lub podwozia z Ikarusem w późniejszym okresie, co może również promować wymianę techniczną i wspólny rozwój pomiędzy Yutong a lokalnymi fabrykami autobusów na Węgrzech, na czele których stoi Ikarus.

InfoBus.pl:  Wiemy, że Yutong ma już kilka zagranicznych zakładów montażowych. Proszę podać szczegółowe informacje, gdzie znajdują się te zakłady, jakie produkty są tam produkowane, czy jest to CKD, SKD czy inna działalność?

Jack Li: Działalność Yutong KD rozpoczęła się w 2005 roku. W ciągu prawie 20 lat Yutong założył ponad 15 fabryk KD w regionach takich jak Azja Południowo-Wschodnia, Bliski Wschód, Afryka, Ameryka Południowa i Azja Środkowa. Przykładami są zakłady KD w Kazachstanie, Pakistanie, Etiopii, Egipcie i projekt KD w Meksyku.

Wytwarzane produkty obejmują pełną gamę produktów Yutong, w tym autobusy miejskie, autobusy wycieczkowe, autobusy szkolne i autobusy wahadłowe na lotnisko, wykorzystujące podwozia CKD, SKD i Yutong z lokalnymi metodami montażu nadwozia.

Konferencja prasowa z udziałem Jack Li, CEO Yutong Bus Europe

Autobusy

InfoBus.pl: Jakie autobusy planujecie wprowadzić na rynek w nadchodzących latach?

Jack Li: Yutong zajmuje się badaniami i rozwojem produktów czysto elektrycznych. W przyszłości wprowadzimy na rynek wiele nowych produktów czysto elektrycznych, takich jak nowej generacji całkowicie elektryczne autobusy międzymiastowe, wysokiej klasy czysto elektryczne autobusy miejskie i 18-metrowe trolejbusy wysokiej klasy.

Nasze elektryczne autobusy piętrowe zostały już sprzedane na rynku brytyjskim i planujemy je promować i sprzedawać na większej liczbie rynków o podobnych wymaganiach.

InfoBus.pl: Na Busworld 2023 pokazaliście nową generację autobusów U12/U18. Kiedy takie pojazdy będą produkowane seryjnie? I czy zastąpi obecną generację „E”? czy będą oferowane równolegle?

Jack Li: Modele, które zaprezentowaliśmy na wystawie Busworld, są już w produkcji masowej. Te nowe produkty stanowią znaczący postęp w stosunku do serii „E”. Na rynku europejskim produkty te zastąpią obecną serię „E”, zamiast być sprzedawane razem z nią.

InfoBus.pl: Jakie są najważniejsze zalety nowej generacji? Jak wygląda porównanie cen serii „U” z obecną serią?

Jack Li: Głównymi zaletami autobusów nowej generacji są energooszczędność, większa ładowność i podwyższona estetyka. Pod względem efektywności energetycznej ich zużycie energii jest o 3-5% większe niż w starszych modelach. Dzięki zoptymalizowanemu układowi konstrukcyjnemu liczba miejsc siedzących wzrosła o trzy miejsca.

Dodatkowo wprowadziliśmy specjalne ulepszenia zarówno w projektach wewnętrznych, jak i zewnętrznych oraz w wykonaniu, takie jak wyeliminowanie pasków na szwach, zastosowanie wbudowanej konstrukcji kratki powrotnej klimatyzacji, aby uniknąć wystających elementów, oraz zapewnienie, że osłony pomp drzwiowych są wyrównane. Co więcej, zintegrowany dach wewnętrzny jest wyposażony w jednolity, trójkolorowy system oświetlenia otoczenia, który zapewnia czysty i gładki wygląd.

InfoBus.pl:  Wracając do trolejbusów. Obecnie trolejbusy Yutong są sprzedawane i eksploatowane w Chinach, Meksyku, Kazachstanie, Armenii i innych krajach. Jaka jest ich przyszłość?

Jack Li: Z perspektywy Yutonga: nowa generacja trolejbusów wykorzystuje technologię napędu o podwójnym napędzie, a cały pojazd jest wyposażony w system akumulatorów trakcyjnych, dzięki któremu pojazd może działać poza siecią. W porównaniu z tradycyjnymi trolejbusami jest bardziej elastyczny i wydajny w działaniu. Zastosowanie tej technologii zapewnia elastyczną pracę trolejbusów Yutong o podwójnym napędzie i skutecznie rozwiązuje problem niedoborów sieci w związku z rozbudową miast lub przebudową niektórych linii.

Przyszły trend rozwojowy trolejbusów: W wielu miastach Europy, Ameryki i innych regionów nadal kursuje duża liczba trolejbusów, a na większości obszarów te pojazdy są eksploatowane od wielu lat. Pojazdy są stare i wymagają pilnej wymiany. Dlatego wierzę, że wraz z pojawieniem się na rynku trolejbusów nowej generacji o podwójnym napędzie firmy Yutong, trolejbus będzie w przyszłości coraz lepiej się rozwijał.

Konferencja prasowa z udziałem Jack Li, CEO Yutong Bus Europe
Konferencja prasowa z udziałem Jack Li, CEO Yutong Bus Europe

Baterie

InfoBus.pl: Jakie baterie oferujcie w swoich elektrobusach na rynek europejski?

Jack Li: Na rynek europejski Yutong przyjmuje głównie produkty CATL, przedsiębiorstwa światowej klasy. CATL utworzył dwie fabryki w Niemczech i na Węgrzech w Europie. W przyszłości szczegółowe plany zakupu modułów akumulatorowych z Europy zostaną określone w zależności od kategorii produktów oraz postępu produkcji i eksploatacji europejskiej fabryki CATL.

InfoBus.pl: Jakie macie plany w zakresie technologii akumulatorów?

Jack Li: Jeśli chodzi o nowe elektrobusy, innowacje w technologii akumulatorów Yutong skupiają się przede wszystkim na wysokiej gęstości energii i długiej żywotności.  Yutong opracował nową generację akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych o dużej gęstości energetycznej, osiągających gęstość energii do 175 Wh/kg. Oznacza to zmniejszenie masy o około 6% w porównaniu z poprzednią generacją przy tej samej pojemności energetycznej. Planuje się, że w 2024 r. akumulatory te będą promowane w różnych modelach.

W przypadku produktów o długiej żywotności aktualna żywotność akumulatorów wynosi zazwyczaj 8 lat lub 800 000 kilometrów. Nowa generacja akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych o dużej gęstości energii, która ma zostać wprowadzona do masowej produkcji w 2024 r., została zwiększona tak, aby wytrzymała 10 lat lub 1 milion kilometrów. Ponadto Yutong Bus wprowadza do sektora pojazdów użytkowych akumulator o trwałości 15 lat i żywotności wynoszącej 1,5 miliona km, który ma być gotowy do montażu w pojazdach do czwartego kwartału 2024 r.

InfoBus.pl: Czy Yutong uważa, że akumulatory sodowo-jonowe zastąpią akumulatory LFP/LTO w branży autobusowej?

Jack Li: Baterie sodowo-jonowe są wciąż w początkowej fazie badań i rozwoju. HiNa Battery i CATL są stosunkowo zaawansowane w badaniach i rozwoju, ale czystość i konsystencja partii opracowanych przez nie materiałów na baterie sodowe nie są jeszcze stabilne, cykl życia obiecany stronom zewnętrznym jest ograniczony, a weryfikacja bezpieczeństwa nie była jeszcze wystarczająca. Obecnie znajdują się one na etapie zastosowań demonstracyjnych, nie można ich promować partiami i nie mogą zastąpić akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP)/tytanianowo-litowych (LTO).

Obecnie kompleksowy wskaźnik wydajności baterii sodowo-jonowej jest gorszy niż baterii litowo-żelazowo-fosforanowej. Wolumetryczna gęstość energii i wagowa gęstość energii wynoszą odpowiednio około 60% i 70% gęstości energii w przypadku fosforanu litowo-żelazowego, przy cyklu życia 1500–3000 razy.

Szybkość promocji baterii sodowo-jonowych jest ściśle powiązana z ceną węglanu litu. Dlatego teraz baterie sodowo-jonowe nie mają  przewagi cenowej w porównaniu z akumulatorem litowo-żelazowo-fosforanowym, dlatego postęp tutaj badawczo-rozwojowy może ponownie spowolnić.

InfoBus.pl: Bardzo dziękuję za rozmowę.

Komentarze