Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Yutong autonomizuje autobusy – zarówno MINI, jak i MAXI. Pierwsza linia w Zhengzhou

infobus
18.05.2024 10:05
0 Komentarzy

Yutong, jak przystało na globalnego producenta autobusów, rozwija swoją ofertę także w zakresie autobusów autonomicznych.

Natomiast w odróżnieniu od innych graczy, chińska firma idzie od razu w dwóch kierunkach – z jednej strony autonomizując standardowe autobusy elektryczne (w ramach m.in. projektu „Smart Island 5G Smart Bus”), jak i wprowadzając na rynek seryjne MINI wahadłowce pod nazwą Yutong Xiaoyu 2.0, które można spotkać m.in. na terenie fabryki w Zhengzhou. Służą tam jako transport zakładowy na żądanie.

Yutong Xiaoyu 2.0

Yutong jest pewien , że autonomiczne autobusy staną się nowym standardem w transporcie publicznym. I to niebawem. Zdaniem Chińczyków decydująca jest tutaj szybkość budowy sieci 5G. Naturalnym terenem są strefy specjalne, takie jak kampusy uniwersyteckie, lotniska czy parki przemysłowe, gdzie te pojazdy mogą poruszać się po stałych, przewidywalnych trasach.

I tutaj pojawia się wahadłowiec Xiaoyu 2.0 wyposażony w kamery o wysokiej rozdzielczości, radar martwego pola i radar działający na falach milimetrowych, minibus zapewnia wszechstronną obserwację otoczenia w zakresie 360 stopni, a także wykrywa przeszkody w zasięgu 200 metrów.

Pomimo kompaktowych rozmiarów (5500/2050/2650 mm) minibus mieści do dziesięciu pasażerów. Napędzany pojedynczym silnikiem elektrycznym o mocy 120 kW, rozwija prędkość maksymalną ograniczoną do 40 km/h i oferuje zasięg ok. 300 km.

Te zaawansowany technologicznie pojazd jest homologowany do poziomu 4 (L4), co oznacza, że może poruszać się bez ingerencji kierowcy w określonych warunkach i środowiskach. W tym pojeździe Yutong korzysta z szeregu zaawansowanych technologii, aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność swoich pojazdów autonomicznych:

  • Kamery HD: Pozwalają na dokładne mapowanie otoczenia i wykrywanie przeszkód, co jest kluczowe dla bezpiecznej nawigacji.
  • Radar Fal Milimetrowych: Umożliwia precyzyjne wykrywanie obiektów w różnych warunkach pogodowych, co zwiększa niezawodność systemów autonomicznych.
  • V2X (Vehicle-to-Everything): Technologia komunikacji, która pozwala pojazdom na wymianę informacji z infrastrukturą drogową, innymi pojazdami oraz pieszymi, co poprawia koordynację ruchu i bezpieczeństwo.

W efekcie pojazd ten potrafi dokładnie rozpoznawać oznaczenia pasów ruchu, sygnalizację świetlną, znaki, pieszych i inne pojazdy, ułatwiając płynną nawigację w skomplikowanych scenariuszach ruchu miejskiego. Dodajmy, że za projekt Xiaoyu 2.0. Yutong otrzymał nagrodę Red Dot Award 2021

Yutong, jak przystało na globalnego producenta autobusów, rozwija swoją ofertę także w zakresie autobusów autonomicznych.
Yutong, jak przystało na globalnego producenta autobusów, rozwija swoją ofertę także w zakresie autobusów autonomicznych.

Smart Island 5G Smart Bus

Kolejny obszar wykorzystywania większych pojazdów w zakresie autonomicznej jazdy została zainaugurowany w 2019 r. Wówczas prowincja Henan (w której m.in. znajduje się  fabryka w Zhengzhou) uruchomiła oficjalnie projekt demonstracyjny „Smart Island 5G Smart Bus”, za który odpowiada właśnie Yutong. I to zarówno w zakresie koncepcji jak i dostawy samych pojazdów.

Dla producenta jest to kluczowy projekt dla wdrożenia technologii autonomicznej jazdy i technologii 5G. To krok w kierunku komercjalizacji tego typu transportu publicznego.

Smart Island znajduje się w rejonie jeziora Longzi we wschodniej dzielnicy Zhengzhou, a jej łączna powierzchnia wynosi około 3 kilometrów kwadratowych. Powstaje tutaj nowa dzielnica przyszłości, integrująca badania i rozwój technologii, gdzie wdrożono pierwsze autonomiczne autobusy elektryczne. To 12 sztuk elektrobusów ZK6186HG, które poruszają się autonomicznie na trasie o długości 1,53 km, która przebiega przez 7 skrzyżowań i okrąża całą wyspę z trzema przystankami (średnia odległość pomiędzy stacjami to 508 metrów). Natomiast cały czas w pojazdach znajdują się kierowcy, którzy nadzorują ich jazdę.  Czyli mamy tutaj poziom 3 (L3).

Jeśli chodzi o „drogę”, to w ramach tego inteligentnego projektu wyznaczono wydzielony pas dla pojazdów autonomicznych. Na wydzielonym pasie firma Yutong zbudowała urządzenia V2X umożliwiające realizację takich funkcji, jak zdalne monitorowanie, indukcja sygnału i ostrzeganie o martwym polu. Wszystkim zarządza zintegrowana inteligentna platforma wyposażona w takie udogodnienia, jak wykrywanie przepływu pasażerów na stacji, monitoring wideo na stacji, wykrywanie zajętości pasa dla autobusów oraz bezpłatny zasięg Wi-Fi na stacji.

Dodajmy, że prowincja Henan jest jednym z pierwszych w Chinach z 5G. Dzięki silnemu wsparciu na wszystkich poziomach i partnerów, takich jak China Mobile i China Unicom, obszar inteligentnej wyspy osiągnął pełny zasięg, co stanowi podstawę sprzętu sieciowego dla operacji autonomicznej jazdy.

Doświadczenia z projektu  „Smart Island” wykorzystywane są komercyjnie przez Yutonga w zakresie autonomizacji pracy  na terenie zajezdni. Pamiętajmy, że autobusy elektryczne działają w dzień, a ładują się w nocy, co stanowi problem eksploatacyjny. Dzięki automatycznemu systemowi jazdy pojazdy mogą się ładować i i parkować automatycznie w nocy, co znacznie podnosi efektywność pracy zajezdni i obniża koszty. Taki etap przejściowy już od lat zapowiada MZA w kontekście budowy nowej zajezdni.

Na koniec warto dodać, że autonomiczne autobusy 5G firmy Yutong nie są już tak zwanymi „pojazdami koncepcyjnymi”, ale autonomicznymi produktami, które są oferowane komercyjnie. W Chinach można ich doświadczyć na co dzień. Daje nam to wystarczające powody, aby sądzić, że opisana przez Yutonga era inteligentnego transportu jest już całkiem blisko.

Yutong, jak przystało na globalnego producenta autobusów, rozwija swoją ofertę także w zakresie autobusów autonomicznych.
Yutong, jak przystało na globalnego producenta autobusów, rozwija swoją ofertę także w zakresie autobusów autonomicznych.

Komentarze