Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wojsko po przerwie ruszyło na autobusowe zakupy. Z opcją

infobus
09.06.2022 12:00
0 Komentarzy

8 czerwca 2 Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie ogłosiła przetarg na zakup 15 autobusów międzymiastowych (z opcją na 14 kolejnych) w podziale na trzy zadania.

To pierwszy od dwóch lat duży kontrakt polskiej armii w zakresie odnowy pasażerskiego taboru. Po raz ostatni „zielone” autokary w większej liczbie zamówiła 1 Regionalna Baza w Wałczu i było to w 2020 roku. Wówczas wojsko odebrało 15 autobusów Autosan Lider 10 o pojemności 41 pasażerów. Rok wcześniej flotę polskich sił zbrojnych wzmocniło 28 takich pojazdów. Razem na żołnierskim stanie mamy 43 tego typu autobusy i wszystko wskazuje na to, że ich liczba w tym roku się zwiększy.

Czego chcą żołnierze?

Przedmiotem najnowszego autobusowego zamówienia Wojska Polskiego jest dostawa łącznie 29 szt. autobusów, gdzie 15 sztuk jest gwarantowanych, a 14 występuje jako opcja. Z opcji armia może skorzystać w terminie 10 dni od daty zawarcia umowy. Wszystkie pojazdy mają trafić do 2. Regionalnej Bazy Logistycznej na ul. Marsa w Warszawie.  Do 30 listopada 2022 r. W podziale na zadania wygląda to następująco:

  • Część nr: 1 to dostawa autobusów w ilości 10 szt. (w tym: zamówienie gwarantowane 5 szt., zamówienie opcjonalne 5 szt.).
  • Część nr: 2. to dostawa autobusów w ilości 10 szt. (w tym: zamówienie gwarantowane 5 szt., zamówienie opcjonalne 5 szt.).
  • Część nr: 3 to dostawa autobusów w ilości 9 szt. (w tym: zamówienie gwarantowane 5 szt., zamówienie opcjonalne 4 szt.).
fot. Autosan

41 miejsc i II klasa

Przedmiotem zamówienia jest dostawa pojazdów minimum klasy II, czyli mogą to być autobusy międzymiastowe. Powinny one charakteryzować się następującymi parametrami:

  • liczba miejsc siedzących – minimum 41 (bez kierowcy) + fotel pilota;
  • wysokość wnętrza (podłoga-sufit) – minimum 1 950 mm;
  • pojemność bagażnika – minimum 3 m3 – nie dotyczy przestrzeni bagażowej znajdującej się nad głowami pasażerów (półek);
  • elementy pojazdów muszą być zabezpieczone antykorozyjnie lub wykonane z materiałów odpornych na oddziaływanie czynników środowiskowych.
  • szkielet pojazdów musi być wykonany ze stali nierdzewnej lub stali o podwyższonej odporności na korozję pod warunkiem, że jest zabezpieczony metodą kataforezy zanurzeniowej.
  • pojazdy muszą posiadać z przodu i z tyłu miejsce (zaczep) do mocowania drąga holowniczego umożliwiającego ich ewakuację przy masie rzeczywistej równej masie własnej pojazdu.
  • czas uruchomienia silnika w temperaturze otoczenia -25 C z wykorzystaniem wewnętrznych i zewnętrznych urządzeń nie powinien był dłuższy niż 25 minut.
  • pojazdy muszą być przystosowane do ewentualnego zasilania paliwem do turbinowych silników lotniczych zgodnym z NO-91-A258-2:2018. Przyjmuje się za wystarczające przedstawienie przez wykonawcę pisemnego potwierdzenia o przystosowaniu pojazdu do ewentualnego zasilania paliwem F-34.
fot. Autosan

Przetargowe wymagania

Na oferty żołnierze czekają do 5 lipca. Oferenci m.in. muszą wykazać się wadium w wysokości -110 000,00 zł natomiast zamawiający nie sprecyzował wymagań w zakresie zdolności technicznej czy finansowej. Ciekawe. Przy wyborze najkorzystniejszej oferty armia będzie kierowała się następującymi kryteriami:

  • cena (Cn) = 60 %;
  • okres dodatkowej gwarancji na przedmiot zamówienia (Gw) = 5%, gdzie 0 pkt. – Wykonawca zaoferował 36 miesiące; 1 pkt. – Wykonawca zaoferował od 37 miesięcy do 42 miesięcy; 2 pkt. – Wykonawca zaoferował od 43 miesięcy do 48 miesięcy; 3 pkt. – Wykonawca zaoferował od 49 miesięcy do 54 miesięcy; 4 pkt. – Wykonawca zaoferował od 55 miesięcy do 59 miesięcy; 5 pkt. – Wykonawca zaoferował 60 miesięcy i więcej.
  • dodatkowa moc silnika (Ms) = 5%, co należy rozumieć jako dodatkowe kW ponad wymaganą minimalną moc, która wynosi – 210 kW. Oferta z najwyższą mocą silnika (kW) uzyska największą ilość punktów wg wzoru Ms = x 5.
  • pomieszczenie do wypoczynku dla drugiego kierowcy, wyposażone w łączność pomiędzy pomieszczeniem wypoczynku a miejscem kierującego, ogrzewane oraz klimatyzowane – (Pdw) = 10 %
  • wyposażenie w przednią szybę ogrzewaną elektrycznie – (Pso) = 10 %

Dodajmy, że równolegle baza ogłosiła przetarg na mikrobusy w liczbie 6 szt., w tym: zamówienie gwarantowane 3 szt., zamówienie opcjonalne 3 szt.

Komentarze