Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wodorowy Caetano H2.City Gold debiutuje w Dolnej Saksonii

infobus
22.02.2023 09:01
0 Komentarzy

W dniu 9 lutego w Oldenburgu w Dolnej Saksonii zaprezentowano dostarczony autobus Caetano H2.City Gold z ogniwami paliwowymi. Po testach wszystkie cztery zamówione autobusy będą kursować na trasach linii 313 i 323. Linie te mają swoje pętle w pobliżu stacji tankowania wodoru.

Trzech przewoźników wybiera Caetano

CaetanoBus zwyciężył w przetargu na łącznie 16 bezemisyjnych autobusów wodorowych dla trzech niemieckich przewoźników. Oprócz Verkehr und Wasser GmbH (VWG) w Oldenburgu, autobusy Caetano H2.City Gold z ogniwami paliwowymi Toyoty będą kursować także u innych przewoźników – BREMERHAVEN BUS w mieście Bremerhaven nad Morzem Północnym (pierwszy z siedmiu zamówionych autobusów już obsługuje linie) oraz Vestische Strassenbahn w Seesadt.

Przemyślany zakup

Demonstracyjny autobus firmy CaetanoBus był już w listopadzie 2021 roku w Oldenburgu. Kompletny napęd dostarczany jest przez Toyotę i pochodzi z samochodu osobowego „Mirai”. Akumulatory trakcyjne, zbiorniki wodoru i ogniwa paliwowe umieszczono na dachu, aby zoptymalizować przestrzeń wewnętrzną. Dwunastometrowe pojazdy niskopodłogowe dysponują 33 miejscami siedzącymi, 39 stojącymi i dwoma miejscami dla wózków inwalidzkich. Tankowanie wodoru trwa około 10 minut, a pojazdy mają zasięg około 400 kilometrów.

Przy cenie 610 000 euro, autobus kosztuje znacznie więcej niż zwykły autobus CNG. Jednak zakup czterech autobusów wodorowych został sfinansowany w 80% ze środków kraju związkowego Dolna Saksonia i Unii Europejskiej.

Jedni kupują, inni rezygnują

Nie wszyscy niemieccy przewoźnicy są zadowoleni z eksploatacji autobusów wodorowych. Firma ESWE Verkehr z Wiesbaden postanowiła zrezygnować z autobusów napędzanych ogniwami paliwowymi. Dysponując 120 autobusami elektrycznymi, przewoźnik obsługuje największą po Hamburgu flotę autobusów elektrycznych w Niemczech. Jednak w dalszym ciągu trzon taboru ESWE stanowi ponad 130 przegubowych autobusów spalinowych (Euro 6), których pojemności nie da się zastąpić autobusami elektrycznymi. Posiadanie autobusów z różnymi technologiami przyniosło przewoźnikowi problemy w zakresie infrastruktury, obsługi i przestrzeni w zajezdni. Postanowił więc nie kupować autobusów z ogniwami paliwowymi.

Komentarze