Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wodorowa reprezentacja na TRANSEXPO 2022: NesoBus, Arthur Bus i …

infobus
02.08.2022 12:00

Już w październiku w targach TRANSEXPO będzie można zobaczyć pełną ofertę wodorowych autobusów dostępnych na polskim rynku.

Dlatego tym bardziej zapraszamy wszystkich w tym roku do Kielc – na 16. edycję Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO, gdzie czeka nas wiele debiutów nowych graczy na autobusowym rynku w Polsce. Wśród nich dwie firmy specjalizujące się w technologiach wodorowych – NesoBus i Arthur Bus. Do tego ostatnio informowaliśmy, że we wrześniu zadebiutuje Solaris Urbino 18 hydrogen. Naszym zdaniem jest bardzo duża szansa, że ten premierowy pojazd również obaczymy w Kielcach.

Wodorowa reprezentacja

Jak informują Targi Kielce, na TRANSEXPO 2022 na pewno zawita spółka PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy, która zaprezentuje na kieleckich targach autobus wodorowy NesoBus. Firma wchodzi w skład Polsat Plus – grupy medialno-telekomunikacyjnej, a jej udziałowcem jest także ZE PAK S.A. – piąty największym wytwórca energii elektrycznej w Polsce. Obie te firmy należą do Zygmunta Solorza. PAK-PCE to spółka zarejestrowana w Koninie, zaś jej zakład produkcyjny znajduje się w Świdniku koło Lublina.

Wszystkie te firmy rozwijają razem cały łańcuch gospodarki wykorzystującej wodór jako nowoczesne paliwo. Począwszy od produkcji wodoru, poprzez magazynowanie, transport i jego użytkowanie w przemyśle motoryzacyjnym. Grupy użytkują ponad 100 aut służbowych osobowych, które napędzane są wodorem. Naturalnie, kolejnym krokiem stało się stworzenie produktu do codziennego użytku. Powstał zespół projektowy, który od zera przygotował i wyprodukował polski autobus wodorowy nazwany NesoBus. Mając za sobą firmy z sektora energetycznego jako jedyni w Polsce PAK-PCE jest w stanie zaproponować miastom, czyli odbiorcom wodorowych autobusów do transportu miejskiego, pełen zakres usług: od dostawy wodoru, poprzez budowanie stacji tankowania aż po dostarczanie autobusów.

Autobus NesoBus swoją oficjalną premierę miał 30 maja 2022 roku w Warszawie. Od tego czasu autobus testowany jest w warunkach miejskich w wielu miastach w Polsce m.in.: w Gdańsku, Gdyni, Koninie, Wrocławiu. Zwieńczeniem prezentacji autobusu NesoBus będą dwie duże branżowe imprezy: IAA TRANSPORTATION 2022 w Hanowerze i targi TRANSEXPO w Kielcach.

ARTHUR H2 ZERO

Podczas kieleckiej wystawy zobaczymy też niemiecko-polski projekt Arthur Bus z autobusem na ogniwa paliwowe zasilane wodorem. Pojazd ten ma dać początek całej serii pojazdów – od elektrobusów przez trolejbusy po autobusowy wodorowe. Ambitnie, ale dokładnie takiego podejście należało się spodziewać po młodym i głodnym sukcesów zespole z Lublina. Współzałożycielami Arthur Bus są Gerhard Mey i Philipp Glonner, który pełni także funkcję prezes zarządu. W Polsce za działalność firmy odpowiada Rafał Słomka, który kieruje zespołem 30 specjalistów pracujących nad rozwojem konstrukcji. Jak możemy przeczytać na stronie producenta, firma oferuje najnowocześniejsze, zeroemisyjne autobusy dla zielonych rozwiązań zrównoważonego transportu przyszłości.

-„Linia produktowa Arthur ZERO będzie dostępna z szerokim wyborem zeroemisyjnych układów napędowych, gdzie źródłem energii będą baterie lub/oraz wodorowe ogniwo paliwowe. Jednymi z wielu zalet naszych produktów będą automatyczny system dezynfekcji, zrównoważone komponenty oraz innowacyjny koncept zarządzania energią – informuje firma.

Arthur Bus chce produkować zarówno:

  • Autobusy elektryczne z modelami Arthur E Zero 10 / Arthur E Zero 12 / Arthur E Zero 18
  • Trolejbusy z modelami Arthur T Zero 12 / Arthur T Zero 18
  • Autobusy wodorowe z modelami Arthur H2 Zero 12 / Arthur H2 Zero 18.

Jak podaje Arthur Bus – prototyp z I generacji przez dwa lata działał w Holandii (do 2020 r.), gdzie jego zasięg oscylował od 270 do 440 km dziennie. Jego dostępność techniczna wynosił ponad 92% przez cały czas dwuletniego testu, a jego zużycie wynosiło 8,5 kg/100 km. Z kolei Arthur H2 Zero 12  II generacji charakteryzuje się następującymi parametrami: długość 12.000 mm  szerokość 2,571 mm wysokość 3300 mm rozstaw osi 5950 mm zasięg > 450 km ogniwo paliwowe od 60-125 kw (i podobno nie jest to produkty kanadyjskiego Ballard) zużycie wodoru < 6 kg/100 km silnik elektryczny 2×125 kw (czyli ZF w piastach kół) zbiorniki wodoru 350 bar typ 4 akumulatory trakcyjne 15 kwh oś przednia ZF RL 82 EX oś tylna (napęd) ZF AVE 130 system hamulcowy Wabco (w tym systemy EBS, ASR i ABS).

MEGA premiera

Z kolei 14 września odbędzie się premiera online Urbino 18 hydrogen, pierwszego przegubowego autobusu wodorowego marki Solaris. Najnowszy model jest nową generacją pojazdu napędzanego wodorem w bezemisyjnym portfolio Solarisa. Jednocześnie z odsłoną nowego innowacyjnego autobusu, Solaris zaprasza na kolejną, trzecią edycję #SolarisTalks.

Oba wydarzenia będzie można śledzić na żywo, dzięki relacji live na stronie producenta www.solarisbus.com. Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana. Mamy nadzieję, że miesiąc później pojawi się on także live – na TRANSEXPO 2022.

Dodajmy, że bezemisyjną rewolucja, w której Solaris jest aktywnym partnerem dla setek operatorów komunikacji miejskiej, trwa, nieustannie zyskując kolejnych zwolenników. W roku 2021 firma dostarczyła 54 bezemisyjne autobusy wodorowe do klientów z Włoch, Niemiec, Holandii i Szwecji. Obecnie realizuje zamówienia na ponad 100 kolejnych pojazdów Urbino hydrogen. Technologia wodorowa rozszerzyła ofertę napędów elektrycznych marki Solaris i wpisuje się w zapotrzebowanie wielu przewoźników w całej Europie.