Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Właściciel Autosanu – Polska Grupy Zbrojeniowa – ma nową Radę Nadzorczą

infobus
13.02.2024 11:09
0 Komentarzy

12 lutego w skład Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. powołano pięciu nowych członków.

Polska Grupa Zbrojeniowa to grupa kapitałowa skupiająca kilkadziesiąt zakładów przemysłowych, obiektów serwisowych i ośrodków badawczych kluczowych dla polskiego przemysłu obronnego. Należą do niej m.in. Fabryka Broni „Łucznik” zlokalizowana w Radomiu, Huta Stalowa Wola, w której produkuje się armatohaubice Krab, zakłady Bumar-Łabędy z Gliwic oraz Autosan w Sanoku, który 1 grudnia 2022 został przejęty przez Hutę Stalowa Wola, wobec czego sanocki zakład utracił samodzielność organizacyjną, stając się de facto oddziałem HSW.

Pięciu za pięciu

W poniedziałek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. dokonało zmian w Radzie Nadzorczej spółki.

W skład Rady Nadzorczej PGZ S.A. powołano pięciu nowych członków: Jakuba Goździkowskiego, Tomasza Kołodzieja, Artura Kołosowskiego, Zbigniewa Leciejewskiego i Tomasza Siemiątkowskiego.

Wcześniej ze składu Rady Nadzorczej odwołano pięcioro dotychczasowych członków – Wojciecha Dąbrowskiego, Pawła Sobczyka, Jolantę Wasiluk, Agnieszkę Bolestę oraz Karola Zygę.

1 grudnia 2022 roku miał miejsce kolejny ważny krok. Autosan został przejęty przez Hutę Stalowa Wola.
1 grudnia 2022 roku miał miejsce kolejny ważny krok. Autosan został przejęty przez Hutę Stalowa Wola.

Autosan w Polskiej Grupie Zbrojeniowej

Autosan samodzielnie występował na rynku aż do 2013 roku, kiedy zmuszony został do ogłoszenia upadłości. Nabywcę znaleźć było mu trudno. Syndyk masy upadłościowej kilkukrotnie wystawiał fabrykę na sprzedaż – bez skutku. Ostatecznie udało się tego dokonać „z wolnej ręki”., po tym, gdy we wcześniejszych pięciu postępowaniach nie znaleziono ani jednego chętnego na sanocki zakład.

Zwrot w historii zakładu nastąpił 30 marca 2016, kiedy premier Beata Szydło zapowiedziała włącznie przedsiębiorstwa Autosan do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jego właściciela zostały po 50% spółki PIT-Radwar i Huta Stalowa Wola. Inwestycja pochłonęła wówczas 25 mln zł. Ponad 17 mln trafiło na konta syndyka masy upadłościowej. Pozostałe 8 mln kosztowało odkupienie od Grupy Zasada hal zakładu w Sanoku.

Z kolei 1 grudnia 2022 roku miał miejsce kolejny ważny krok. Autosan został przejęty przez Hutę Stalowa Wola. Nowy właściciel ma obecnie 50% udziałów w Autosanie. Producent autobusów stał się od niego zależny i działa jako Huta Stalowa Wola S.A. Oddział Autosan w Sanoku.

MZA Warszawa testuje obecnie autobus wodorowy od firmy Autosan. Na linii 222.
MZA Warszawa testuje obecnie autobus wodorowy od firmy Autosan. Na linii 222.

Autobusowe aspiracje

Mimo głównie wojskowego kierunku produkcji spółki Huta Stalowa Wola S.A. Oddział Autosan w Sanoku, cały czas zakład stara się trzymać rękę na pulsie na autobusowym rynku. Przykładem jest Warszawa, gdzie w zeszłym roku firma zakńczyła dostawę 90. pojazdów Sancity 18 LF LNG, a teraz na stołeczne ulice wyjechał na testy autobus wodorowy marki Autosan. Pojazd zostanie w Miejskich Zakładach Autobusowych przez miesiąc.

O testach autobusu poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

„To jest przyszłość. Od dziś przez miesiąc po ulicach Miasta Stołecznego Warszawa będzie jeździł autobus na wodór. Już po raz drugi sprawdzamy w stolicy możliwości pojazdu napędzanego paliwem przyszłości. Autobus, który testujemy obecnie, wyprodukowała polska firma Autosan. Na początek będziecie mogli spotkać go na linii 222. Dajcie znać, jak wrażenia po przejażdżce” – napisał prezydent stolicy.

12-metrowy, niskopodłogowy Autosan Sancity 12LFH to pierwszy autobus zasilany ogniwem wodorowym.

Zaprojektowany został na bazie autobusu z napędem elektrycznym. „W autobusie zamontowany został silnik elektryczny wraz z modułem zasilania z ogniwem paliwowym. Magazyn energii stanowią baterie litowo-tytanowe oraz zbiorniki gazu H2. Pojazd wyposażony został we wszelkie urządzenia zapewniające komfort i bezpieczeństwo podróżowania” – taki opis znajduje się na stronie producenta.

Autobus może zabrać 85 pasażerów, jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Jego zbiorniki wodoru mają pojemność 320 dm sześc., co daje, po pełnym ich napełnieniu, możliwość przejechania 400 km. Wodór jest magazynowany na dachu autobusu w nowoczesnych zbiornikach kompozytowych, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i szczelnością. Autobus jest całkowicie bezemisyjny, a jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest woda lub para wodna.

Pierwsze miejskie testy drogowe autobus odbył na ulicach Sanoka w 2021 roku. Kolejne testy przeszedł w Krakowie i Rzeszowie. Obecnie jeździ po warszawskich ulicach.

Komentarze