Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wiemy, jak wygląda pierwszy autobus autonomiczny z Polski. Blees!

infobus
05.06.2023 19:04
0 Komentarzy

 5 czerwca gliwicka firma Bless pokazała zdjęcia swojego premierowego autobusu autonomicznego. To pierwszy taki pojazd w Polsce.

Autonomiczny i bezemisyjny środek transportu publicznego odpowiada zarówno wymaganiom rynku, jak i wykorzystuje bezpieczny i niezawodny system sterowania. A do tego super wygląda!

Wizja przyszłości

Platforma minibusa składa się z komponentów platformy elektrycznej MEB Volkswagen’a.  Z kolei za częściową produkcję odpowiada znana i doświadczona firma dostarczająca pojazdy dla transportu publicznego. Kto to taki? Jeszcze nie wiemy.

-„Usprawnienie nieefektywnych linii, obniżenie kosztów operacyjnych czy rozwiązanie problemów braku kierowców – to tylko niektóre z zalet wprowadzenia takiego transportu” – powiedział Łukasz Wójcik, dyrektor ds. technologii Blees.

Wizją Blees jest wprowadzenie na rynek takiego środka transportu, który będzie przyczyniał się do poprawy jakości środowiska, ale też będzie dostosowany do potrzeb pasażerów. Autonomiczny minibus Blees jest więc nowoczesnym pojazdem elektrycznym dopasowanym do przewozów podmiejskich.

Zobaczcie , jak ten projekt może funkcjonować w rzeczywistości:

Trochę techniki

Minibus Blees wyposażony jest w baterię o pojemności 58 kWh, a jego czas ładowania do 80% z ładowarki plug-in wyniesie 33 minuty.

Ponadto niskopodłogowy pojazd oferuje 15 miejsc (w tym 7 siedzących) i dostosowany do osób poruszających się na wózku oraz niedowidzących.

Pojazd marki Blees definiuje także na nowo pojęcie „kierowcy”. Zgodnie z wizją firmy operator zdalny zyska pełną kontrolę nawet nad 10 pojazdami jednocześnie.

Zaawansowany system z zestawem sensorów pozwala na autonomiczne sterowanie pojazdami i obserwacje otoczenia na poziomie niedostępnym dla człowieka – jak m.in. perspektywa 360 stopni, widzenie laserowe czy widzenie we mgle. Ponadto czas reakcji skrócony zostanie do 100 ms.

fot. Blees

Komentarze