Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Węgry chińską bramą do Europy? Kolejne inwestycje od BYD i CATL

infobus
10.05.2024 15:07
0 Komentarzy

8 maja prezydent Chin Xi Jinping odwiedził Budapeszt, co potwierdza opinię, że Węgry są największym w Unii Europejskiej przyjacielem tego kraju.

Dla Budapesztu ważną rolę odgrywają chińskie inwestycje, przede wszystkim w sektor pojazdów elektrycznych. Chiny dotąd zainwestowały na Węgrzech 13,5 mld euro; to więcej niż wynosiły inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej w ramach chińskiej inicjatywy 16+1. Wśród inwestycji są także zakłady produkujące zarówno autobusy elektryczne, jak i baterie do e-busów.

Brama do Europy

-„Węgry dla Chin są bramą do Europy, gdyż to jedyne państwo unijne, z którym ma kordialne relacje – powiedział w czwartek PAP prof. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog i znawca Węgier, komentując wizytę prezydenta Chin Xi Jinpinga w Budapeszcie.

Ekspert podkreślił, że dotąd Chiny zainwestowały na Węgrzech 13,5 mld euro; to więcej niż wynosiły inwestycje w Europie Środkowo-Wschodniej w ramach chińskiej inicjatywy 16+1.

Jednocześnie Góralczyk przewiduje, że Europie grozi druga wojna handlowa z Chinami, na co wskazuje niedawna wizyta kanclerza Niemiec w Pekinie i ostatnie rozmowy prezydenta Francji Emmanuela Macrona z Xi w Pałacu Elizejskim. „Pierwsza wojna dotyczyła fotowoltaiki, druga będzie dotyczyć samochodów elektrycznych. Jak twierdzą eksperci od motoryzacji Chiny mają wiele modeli pojazdów, które są cztero-, pięciokrotnie tańsze niż ich europejskie odpowiedniki. Chińczycy nie ustępują, chcą zdobywać rynki” – dodał ekspert.

W jego opinii, podczas wizyty prezydenta Chin zostanie ogłoszona budowa na Węgrzech drugiej już montowni chińskich samochodów elektrycznych pod Peczem. „Niezależnie od tego pod Debreczynem budowana jest ogromna fabryka baterii do samochodów elektrycznych. Wzbudza to niezadowolenie tamtejszej ludności, bo inwestycja ta jest bardzo szkodliwa ekologicznie. Dostęp wody do pobliskiego Debreczyna jest zagrożony. Wróciłem właśnie z Węgier i moi rozmówcy podali mi, że mniejszych chińskich fabryk może być nawet 40. To pokazuje rozmach chińskich inwestycji” – dodał.

Natomiast władze w Budapeszcie postrzegają współpracę z Państwem Środka jako korzystną, zwłaszcza z punktu widzenia krajowej gospodarki, pozbawionej znacznej części funduszy unijnych przez spór o praworządność.

-„Węgierska gospodarka jest w dużej mierze zależna od bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W przypadku zamrożenia znacznych środków unijnych wszelkie zagraniczne inwestycje, w tym chińskie, są dla Węgier ważne” – mówił z kolei ekspert ds. Chin z budapeszteńskiego Uniwersytetu Korwina Tamas Matura..

„W ostatnich dwóch latach całkowita wartość chińskich inwestycji na Węgrzech, które zostały ogłoszone, wyniosła 10-12 mld dolarów” – potwierdza ekspert z Uniwersytetu Korwina w Budapeszcie. „Chiny wykonały duży skok, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje w sektor pojazdów elektrycznych” – dodaje.

Dla Budapesztu ważną rolę odgrywają chińskie inwestycje, przede wszystkim w sektor pojazdów elektrycznych./ fot. BYD
Dla Budapesztu ważną rolę odgrywają chińskie inwestycje, przede wszystkim w sektor pojazdów elektrycznych./ fot. BYD

BYD i CATL

Chiński koncern BYD poinformował w grudniu, że swoją pierwszą europejską fabrykę samochodów osobowych wybuduje w Segedynie na południu Węgier. Dodajmy, że od kilku lat w Komarow aukcjonuje montownia elektrobusów BYD.

Z kolei w połowie 2022 roku chiński CATL ogłosił, że zainwestuje ponad 7,3 mld euro w budowę fabryki akumulatorów o mocy 100 GWh w Debreczynie we wschodnich Węgrzech.

Jak podają media, podczas rozpoczynającej się w środę wizyty Xi może zostać ogłoszona kolejna duża inwestycja. Chodzi o fabrykę Great Wall Motors (GWM), ósmego co do wielkości chińskiego producenta samochodów elektrycznych. Miałaby powstać w Bicserd w południowo-wschodnich Węgrzech.

„Dla Chińczyków zawsze jest ważne, aby inwestować w kraju, z którym mają dobre relacje polityczne. Traktują to jako dodatkową formę zabezpieczenia, a rząd w Budapeszcie jest bardzo przyjaźnie nastawiony do Pekinu” – zauważa Matura.

-„Pamiętajmy, że Węgry są ważnym środkowoeuropejskim węzłem dla sektora motoryzacyjnego” – zauważa też analityk. Jak donosiły media, obecne na Węgrzech niemieckie firmy samochodowe, w tym Mercedes, Volkswagen czy BMW, miały odegrać kluczową rolę w przekonaniu chińskich inwestorów do otwarcia fabryk baterii do samochodów elektrycznych w tym niewielkim kraju.

Dla Budapesztu ważną rolę odgrywają chińskie inwestycje, przede wszystkim w sektor pojazdów elektrycznych./ fot. BYD
Dla Budapesztu ważną rolę odgrywają chińskie inwestycje, przede wszystkim w sektor pojazdów elektrycznych./ fot. BYD

Komentarze