Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wałbrzych chce autobusy wodorowe z większą baterią. Analiza SWZ

infobus
02.04.2025 17:03
0 Komentarzy

Gmina Wałbrzych jest na kolejnych zakupach autobusów wodorowych. Tym razem miasto szuka dostawcy 14 autobusów klasy I kategorii MAXI (plus opcja na kolejne 25 sztuk).  

Zamówienie jest dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Niskoemisyjna, inteligentna i dostępna mobilność w Aglomeracji Wałbrzyskiej – Gmina Wałbrzych”. O ogłoszeniu przetargu na nowe pojazdy pisaliśmy wcześniej w InfoBusie. W ostatnim przetargu oferty złożyli: Solaris, ARP i PAK-PCE. Zwyciężył Solaris. Jak będzie tym razem? O tym poniżej.

Rozkład jazdy

  1. Ile autobusów wodorowych planuje zakupić Gmina Wałbrzych i jaka jest opcja dodatkowa?
  2. Jakie są trzy główne kryteria oceny ofert w przetargu?
  3. Dlaczego Mercedes eCitaro fuel cell może mieć problem z udziałem w przetargu?

Kryteria oceny ofert

Zamawiający wybierze najkorzystniejszą ofertę na podstawie oceny następujących kryteriów:

  • ceny – 60 pkt,
  • gwarancji na układ napędowy – powyżej 510.000 km do 600.000 km przebiegu – 30 pkt,
  • pojemności nominalnej magazynów energii powyżej 40 kWh – 10 pkt.

Autobusy wodorowe dla Wałbrzycha

Wodorowce dla Wałbrzycha mają mieć długość od 11,8 do 12,2 m, a ich wysokość max. ma wynosić 3,40 m. Przepływ pasażerów ma odbywać się przez troje dwuskrzydłowych drzwi, w układzie 2-2-2, otwieranych do wewnątrz.

Autobusy będą napędzane silnikiem (lub silnikami) elektrycznymi zasilanymi energia elektryczną z wodorowego ogniwa paliwowego i z magazynu energii elektrycznej, w sytuacji awaryjnej wodorowego ogniwa paliwowego. Układ napędowy będzie posiadał funkcję odzysku energii elektrycznej podczas hamowania autobusu dla potrzeb ładowania magazynu energii.

Autobusy mają być wyposażone w ogniwo paliwowe zasilane wodorem z magazynu wodoru o mocy minimum 70 kW. Magazyn wodoru stanowić ma zespół połączonych ze sobą od 4 do 6 kompozytowych zbiorników ciśnieniowych o pojemności łącznej minimum 1550 litrów umożliwiających zmagazynowanie wodoru masie użytecznej nie mniejszej niż 34 kg. Z kolei magazyn energii elektrycznej, elektrycznego układu napędowego może być wyposażony w akumulatory wykonane w dowolnej technologii.

Pasażerowie pojadą na siedzeniach, w których wkładki siedziska i oparcia tapicerowane mają być na twardo (bez pianki) w tkaninie o wysokiej odporności na ścieranie. Skorupy siedzeń mają być jednoczęściowe – wykonane z tworzywa odpornego na akty wandalizmu, o ergonomicznym kubełkowym kształcie, o bardzo gładkiej (nie porowatej) powierzchni tyłu utrudniającej rysowanie i łatwej w utrzymaniu czystości.

Stanowisko pracy kierowcy to kabina typu zamkniętego, z wydzielonym wejściem dla kierowcy przez przednie skrzydło pierwszych drzwi sterowane osobno i niezależnie oraz z wejściem z przestrzeni pasażerskiej przez oszklone drzwi wewnętrzne zamykane od zewnątrz na zamek patentowy z możliwością ich zablokowania od wewnątrz. W kabinie znajdzie się m.in. radio i podwójne gniazdo USB.

Tablice kierunkowe zewnętrzne będą wykonane w oparciu o diody wysokiej jaskrawości, w kolorze białym, z układami ciągłej regulacji natężenia świecenia w zależności od warunków oświetlenia zewnętrznego wraz z urządzeniem sterującym. Wewnątrz znajdą się dwie tablice podsufitowe LCD (wyświetlające takie informacje jak: numer linii, aktualny czas, przebieg trasy itp.) oraz jedna tablica boczna – monitor LCD o przekątnej minimum 37 cali (jej zadaniem będzie prezentacja przystanku, do którego zmierza pojazd, a także przebieg trasy w formie graficznej informacji).

Mieszane wnioski

Kryteria oceny ofert zmieniły się całkowicie, porównując je z ostatnim przetargiem na wodorowce. Miasto postanowiło przyznać istotną premię za autobusy wyposażone w duże baterie – powyżej 40 kWh. Takie baterie na rynku posiada tylko jeden producent – Mercedes. Z kolei konkurencja – tj. Solaris, NesoBus i ArthurBus posiadają baterie o pojemności 30 kWh, a więc otrzymają w tym kryterium 0 pkt. Z drugiej jednak strony, Daimler nie może złożyć oferty, bowiem (póki co) nie spełnia sztywnych wymogów SWZ. Np. – wymaganej max. wysokości do 3,40 m (eCitaro fuel cell – 3,45 m), wymaganej mocy magazynu wodoru – minimum 70 kW (eCitaro fuel cell – 60 kW), wymaganej minimalnej masy magazynowania wodoru – 34 kg (30 kg). Trudno zatem przewidzieć co zrobi ostatecznie zamawiający, czy zmieni SWZ i czy w ogóle Daimler wyrazi zainteresowanie przetargiem. W przeciwnym razie, konkurencja nie śpi i zapewne będziemy świadkami pojedynku trzech oferentów. Otwarcie ofert odbędzie się 9 kwietnia.

Na koniec podajemy link do przetargu: https://gminawalbrzych.logintrade.net/zapytania_email,192336,c0932ce334136e34b5a9a1c57bb611e3.html

Komentarze