Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W jakie MEGA autobusy elektryczne celuje Częstochowa? Analiza SWZ

infobus
09.09.2024 13:05
0 Komentarzy

Gmina Miasto Częstochowa szuka dostawcy 10 autobusów elektrycznych klasy I kategorii MEGA.

Zamówienie to jest finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu priorytetowego „Zeroemisyjny transport – Zielony transport publiczny”. O ogłoszeniu przetargu na dostawę przegubowych elektrobusów pisaliśmy w InfoBusie tutaj. Do tej pory elektryczny tabor MPK Częstochowa stanowią Autosany. Pora sprawdzić, kto ma największe szanse na wygraną w aktualnym zamówieniu.

Spis treści:

  1. Ile autobusów elektrycznych klasy MEGA chce zakupić Gmina Miasto Częstochowa?
  2. Jakie są główne kryteria oceny ofert w przetargu na dostawę tych autobusów?
  3. Jaki jest minimalny wymóg dotyczący pojemności magazynów energii w oferowanych autobusach?
W jakie przegubowe elektrobusy celuje Częstochowa? Analiza SWZ / fot. MPK Częstochowa
W jakie przegubowe elektrobusy celuje Częstochowa? Analiza SWZ / fot. MPK Częstochowa

Punktacja ofert

Zamawiający wyróżnił osiem kryteriów oceny ofert, które nie dzielą się na kolejne podkryteria:

  • cena – 60 pkt,
  • gwarancja na układ napędowy na okres 120 miesięcy lub dłuższy – 10 pkt,
  • gwarancja na magazyny energii elektrycznej na okres 120 miesięcy lub dłuższy –10 pkt,
  • największa pojemność znamionowa magazynów energii elektrycznej – 5 pkt,
  • największa pojemność pasażerska – 5 pkt,
  • najniższe zużycie energii elektrycznej – 5 pkt,
  • zaoferowanie systemu ostrzegającego kierowcę w sposób wizualny i dźwiękowy o możliwej kolizji czołowej z pieszymi lub pojazdami lub obiektami stałymi i inicjującego automatyczne hamowanie ograniczające skutki ewentualnej kolizji spowodowanej brakiem reakcji kierowcy – 3 pkt,
  • pionowy i poziomy podział poszyć bocznych – 2 pkt.
W jakie przegubowe elektrobusy celuje Częstochowa? Analiza SWZ / fot. MPK Częstochowa
W jakie przegubowe elektrobusy celuje Częstochowa? Analiza SWZ / fot. MPK Częstochowa

Specyfikacja techniczna

Oferowane autobusy mają być fabrycznie nowe o długości nadwozia od 17,5 m do 18,5 m i wysokości maksymalne 3,4 m. Jednostką napędową mają być silniki centralne lub silniki elektryczne umieszczone w piastach mostu napędowego o sumarycznej mocy zapewniającej trakcje autobusu, podobną do autobusu wyposażonego w klasyczny układ napędowy wyposażony w silnik Diesla, jednak nie mniejszej niż 230 kW. Autobusy mają być wyposażone w magazyn energii o pojemności minimum 530 KWh. Ładowanie magazynów energii elektrycznej odbywać się będzie w zajezdni autobusowej MPK w systemie plug-in z ładowarek o mocy 150 kW każda (jedna ładowarka dedykowana do jednego autobusu), zapewniającej pełne naładowanie magazynu energii elektrycznej podłączonego do ładowarki autobusu w czasie nie większym niż 1 h na każde 120kWh energii nominalnej zainstalowanej w pojeździe.

Przepływ pasażerów ma odbywać się przez troje drzwi w układzie 2-2-2-2. W przestrzeni pasażerskiej znajdą się gniazda USB oraz klimatyzacja. Pasażerowie pojadą na siedzeniach typu miejskiego o ergonomicznym kształcie, odpornych na „graffiti”, łatwych do utrzymania w czystości. Wkładki tapicerskie siedziska i oparcia mają być „miękkie”, w wykonaniu łatwo wymienialnym. Miejsce pracy kierowcy to przeszklona kabina kierowcy typu zamkniętego lub półzamkniętego, zabezpieczona przed zjawiskiem oślepiania kierowcy.

W jakie przegubowe elektrobusy celuje Częstochowa? Analiza SWZ
W jakie przegubowe elektrobusy celuje Częstochowa? Analiza SWZ / fot. MPK Częstochowa

Kto ma przewagę?

Dotychczasowym dostawcą autobusów elektrycznych dla MPK był Autosan. Tym razem będzie jednak inaczej, bowiem producent z Sanoka nie ma w swojej ofercie przegubowych elektrobusów. Co ciekawe, SWZ jest liberalne, zaś kryteria oceny ofert – dają kosmetyczną przewagę marce MAN (z uwagi na systemy bezpieczeństwa). Spodziewamy się minimum dwóch ofert. Nie będziemy jednak zaskoczeni jeśli będzie ich więcej. Otwarcie ofert odbędzie się w dniu 23 września.

System informacji pasażerskiej to tablice elektroniczne zewnętrzne „diodowe” wysokiej jaskrawości w kolorze białym, wyposażone w układ ciągłej regulacji natężenia świecenia w zależności od warunków natężenia oświetlenia zewnętrznego. Do tego, wewnątrz znajdzie się tablica LCD, zamontowana na szybie bocznej, wyświetlająca numer linii, kierunek docelowy, pełny przebieg trasy z zaznaczeniem aktualnego przystanku, aktualny czas i datę oraz inne informacje zdefiniowane przez zamawiającego.

Przetarg można śledzić na stronie: https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-5efd3557-0281-4ed0-8f36-65d57cb81dc9

Komentarze